Археологія та стародавня історія міста Глухів та Глухівського району

Руїни тюремного замку у Глухові

Руїни тюремного замку у Глухові

У місті Глухові Сумської області, є давньоруське городище та укріплення козацької столиці Глухів. У Глухівському районі у селах Будище, Вікторове, Ємадикине, Обложки, Первомайське, Пустогород, Сваркове, Товстодубове, Уланове – городища.

Місто Глухів

План укріплень міста Глухів

План укріплень міста Глухів

У центральній частині міста – городище і селище літописного міста Глухів розвинутого і пізнього середньовіччя. Городище розміщене на мису лівого берега ріки Есмань, який утворений ярами і долиною її лівої притоки Починок, в місті їх злиття. Селище займає площу не менше як 25 гектарів.

Село Баничі

За 2,75 кілометрів на схід від північної околиці села, на мису правого берега ріки Клевень – курган.

За 3,5 кілометрів на південний схід від північної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Клевень – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, пізнього середньовіччя.

Село Будища Баницької сільської ради

За 1,5 – 2 кілометра на північ від будищ, в лісі правого корінного берега ріки Клевень, в урочищі Аксенів Бугор – городище і селище раннього залізного віку, раннього і розвинутого середньовіччя.

Село Вікторове Уздицької сільської ради

За 2,5 – 3 кілометри на північній схід від Вікторового, в урочищі Барвінкова Гора, на правому березі ріки Есмань – городище раннього залізного віку.

За 1,5 кілометри на північний схід від Вікторового,  на східній частині мису, що утворений долиною ріки Есмань і струмком, що впадає в неї справа – поселення раннього залізного віку, раннього серадньовіччя (скіфська культура VII – III століття до нашої ери, колочинська культура VI – VII століття).

Село Дунаєць

На східній околиці Дунайця, біля греблі ставка на лівому березі струмка Дунаєць (правої притоки ріки Есмань) – поселення раннього залізного віку та раннього середньовіччя (київська культура III – IV століття, колочинська культура V – VII століття).

Село Ємадикине Шалигинської селищної ради

На південній околиці Ємадикиного, біля дороги до села мишутине – городище і селище розвинутого середньовіччя. Городище займає мис, утворений ярами та долинами ріки Лопуха і струмка. Селище займає  берегове плато на площі два гектари.

Село Некрасове Семенівської сільської ради

На північній околиці Некрасового, біля мосту через ріку Есмань, на краю останця першої надзаплавної тераси і високого заплаву правого берега ріки Есмань – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього і розвинутого середньовіччя.

Село Обложки Полошківської сільської ради

За 1,5 або 2,5 кілометрів на південь від мосту, ліворуч дороги Обложки-Тулиголове, в урочищі гоордище – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Село Первомайське

На території Первомайського, на правому березі ріки Яновка, 100 метрів на північний захід від залізничного мосту – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Село Перемога

Між селами Перемога і Баничі, 2,2 кілометри на південний захід від водокачки Баничів, поселення №1 раннього залізного віку (київська культура III – IV століть).

За 700 метрів на північ від північної околиці села, на схилі першої надзаплавної тераси і високої заплави лівого берега ріки Есмань – поселення № 2 раннього середньовічя (колочинська культура V – VII століть).

За два кілометри на південний захід від села, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Есмань – поселення № 3 бронзового віку.

Село Пустогород

На території Пустогороду, в урочищі Заріччя – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Село Сваркове

На східній околиці Сваркового, на правому високому березі ріки Клевень, на мису, який утворений долиною ріки і яром – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Село Товстодубове Бачівської сільської ради

На східній околиці Сваркового, на правому високому березі ріки Клевень, на мису, який утворений долиною річки і яром – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Між селами Товстодубове і Бачевськ, поруч з автодорогою Київ – Москва, триста метрів на південний схід від городища № 1 – городище № 2 розвинутого середньовіччя.

Село Уланове

Між селами Уланове і Яструбщина, в урочищі Звенигородок – городище і селище розвинутого середньовіччя.

Село Черневе Перемозької сільської ради

За 2,5 кілометри на південь-південний захід від південно-західної околиці села, на мису правої надзаплавної тераси правого берега ріки Клевень – поселення бронзового віку, раннього середньовіччя (київська культура 3 – 5 століття).

Село Щерби Дунаєцької сільської ради

За два кілометри на південь від села, на правому березі струмка Верхівка – поселення розвинутого середньовіччя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *