Археологія та стародавня історія Макарівського району

Городище в урочищі Відьманка в Козичанці

В Макарівському районі Київської області в селі Андріївка – городище літописного Воздвиженська, в селі Мотижин – був літописний Мутижир, городища – Бишів, Козичанка, Макарів, Чорногородка, Яблунівка.

Село Андріївка

В селі – давньоруське городище – залишки літописного міста Воздвиженськ, згідно народним переказам – міста Андріївка. На околицях села – шість курганів: один на кладовищі, п’ять в напрямку до села Липівка та один у лісі. Останній розкопано в 1881 році. На полі знайдено шліфований кам’яний молот-сокиру, в 1882 році – римську срібну монету Фаустини Старшої, в 1889 році – більш, як 50 польських монет Сигизмунда III.

Село Бишів

В селі над ставом знаходилося давньоруське городище ХІ сотліття, а в ХVІ – ХVII столітті на його місці збудовано замок. На городищі, поруйнованому будівлями школи, виявлено поселення другої половини І тисячоліття. Друге городище у вигляді прямокутника, обнесеного валом і ровом, знаходиться за шість кілометрів від села, в напрямку до ріки Ірпінь. Неподалік села зі східної та західної сторін збереглися сліди трьох Змійових валів, які простягалися до ріки Ірпінь. Поблизу села – три кургани. На полях часто знаходять залізні наконечники стріл, списів тощо.

Село Борівка

Між селами Борівкою та Комарівкою – залишки двох Змійових валів, що йдуть до болота.

Село Великий Карашин

На правій стороні ріки Здвижу – давньоруське гоодище ХІ – ХІІ століть, яке з трьох сторін обнесено валом і ровом, які збереглися до нашого часу.

Село Гавронщина

Поблизу Гавронщини в ХІХ столітті було п’ять курганів.

Село Горобіївка

На полі – курган. Через село проходить Змійовий вал.

Село Завалівка

На південній та північній околиці села збереглися сліди Змійових валів.

Село Здвижівка

В 1964 роц на краю невисокої борової тераси правого берега безіменної притоки ріки Здвиж досліджено поселення тшцінецької культури. За 1,5 кілометрів від поселення в 1966 році на місці сучасного кар’єру з видобування піску виявлено залишки трупоспального могильника тшцінецької культури.

Село Калинівка

З північної сторони села – залишки Змійового валу.

Село Козичанка

Змієвий вал біля Козичанки

На околиці села в урочищі Відмянка – городище давньоруського часу.

Село Колонщина

Курган в урочищі Відьманка в Козичанці

За два кілометри нижче ріки Бучі, в урочищі Селище, де в річку Бучу впадає невеликий струмок, що тече з лісу (в ХІХ сотлітті знаходився ставок, млин, винокурня), зберігаються залишки стародавнього селища, а на полях – сім курганів.

Село Комарівка

Між селами Комарівкою та Борівкою – залишки двох Змійових валів, якій йдуть до болота.

Село Копилів

Через село проходив Змійовий вал.

Село Копіївка

Біля села – залишки Змійового валу, який йшов від ріки Здвиж в сторону Бишева.

Село Липівка

Поблизу села в ХІХ столітті було сім курганів. На околицях села – кам’яні шліфовані молотки, крем’яні ножі, пилки та стріли.

Село Людвинівка

В 1901 році за 1,5 кілометрів від села на правому березі ріки Руди під час земляних робіт знайдено кам’яний ніж-пилку довжною 17 сантиметрів.

Селище міського типу Макарів

Вал городища в Макарові

Неподалік Макарова проходив Змійовий вал. Виявлено слов’янське поселення середини І тисячоліття нашої ери. В селі на правому березі ріки Здвижки – давньоруське городище, на якому в ХVII столітті збудовано нові укріплення. Воно має округлу форму діаметром 80 метрів, з напільної сторони добре зберігся потужний рів. Тепер городище забудоване адміністративними установами району. На схилах городища та на захід від нього в міському парку знайдено уламки посуду ХІ – ХІІІ століть та ХVІ – ХVII століть. Біля села в ХІХ столітті було чотири кургани. В 1888 році знайдено два скарби монет ХVIII століть (голандські, пруські, польські, руські), а також кам’яні знаряддя праці.

Село Маковище

В ХІХ столітті на полі – курган.

Село Мотижин

Вал городища Мутижира в Мотижині

У західній частині села, на незначному підвищенні, на краю заболоченої долини за ставком – давньоруське городище ХІ століття – «Вали», на якому в ХVІ – ХVІІ століття було збудовано нові укріплення. Городище в плані округло-трапецієподібне. Площа його 0,45 – 0,5 гектарів. Зберігся потужний вал висотою 5 метрів, що має підковоподібну в плані форму. Східна частина городища повністю зруйнована. В літопису під 1162 роком є згадка про давньоруське місто Мутижир, від якого, можливо, і утворилася сучасна назва села. На захід від села, за один кілометр від центру, проходить Змійовий вал.

Село Мостище

На лівому березі ріки Ірпінь – п’ять курганів.

Село Наливайківка

З півдня та заходу від села – залишки Змійового валу. Є відомості про сім курганів.

Село Небелиця

В літописі під 1158 роцом згадується місцевість подарована князем Ярополком Ізяславичем Києво-Печерському монастирю.

Село Ніжиловичі

В 1858 році поблизу села досліджено давньоруський курган та курган з трупоспаленням жінки І тисячоліття. На західній околиці села, де бере початко ріка Гулька, в напрямку до лісу – залишки двох паралельно розташованих на віддалі 100 – 150 метрів Змійових валів.

Село Новосілки

В урочищі Кут, Старе Селище і Вочиха – поселення доби пізнього неоліту та ранньої бронзи, тут трапляються також знахідки часів раннього заліза.

Село Пашківка

На схід від села проходив Змійовий вал.

Село Рожів

У ХІХ столітті біля села – два стародавніх кургани. В 1851 році знайдено скарб, що складався з 640 польських монет. В 1857 році – скарб з 596 срібних німецьких монет ХVI – ХVII століть.

Село Ситняки

В селі відомо кілька стародавніх курганів. Через село проходить Змійовий вал, який добре зберігся в лісі, а на полі розораний.

Село Соснівка

Знайдено уламки слов’янського посуду середини І тисячоліття нашої ери. Неподалік від села проходив Змійовий вал. В селі знайдено бронзовий перстень.

Село Фасівочка

Через село проходить Змійовий вал.

Село Фасово

Побзизу села – Змійовий вал.

Село Чорногородка

На хуторі Слобода – поселення пізньозарубинецької культури. В 1897 році знайдено римські срібні монети, серед них денарій Коммода. Через село від ріки Лупи до села Яблунівки проходив Змійовий вал. Збереглися його залишки. В селі – давньоруське кругле городище, частково зруйноване будівлями, яке називається Палієве замковище. З північно-східного краю збереглися залишки потужного валу висотою до шести метрів. На городищі знайдено уламки гончарного ХІІ – ХІІІ століть та ліпного посуду другої половини І тисячоліття. На острові ріки Ірпінь в кінці ХVІ століття стояв замок, відмічений на карті Боплана. Тепер збереглися його вали.

Село Юрів

З південного сходу – Змійовий вал.

Село Яблунівка

Виявлено поселення пізньозарубинецької культури.

Село Ясногородка

Виявлено слов’янське поселення VIII – ІХ століть. На березі струмочка Трубище – давньоруське городище та селище ХІ – ХІІ століть. Збереглися вал та рів.