В Макарівському районі Київської області в селі Андріївка – городище літописного Воздвиженська, в селі Мотижин – був літописний Мутижир, городища – Бишів, Козичанка, Макарів, Чорногородка, Яблунівка.
Село Андріївка
Зміст
- 1 Село Андріївка
- 2 Село Бишів
- 3 Село Борівка
- 4 Село Великий Карашин
- 5 Село Гавронщина
- 6 Село Горобіївка
- 7 Село Завалівка
- 8 Село Здвижівка
- 9 Село Калинівка
- 10 Село Козичанка
- 11 Село Колонщина
- 12 Село Комарівка
- 13 Село Копилів
- 14 Село Копіївка
- 15 Село Липівка
- 16 Село Людвинівка
- 17 Селище міського типу Макарів
- 18 Село Маковище
- 19 Село Мотижин
- 20 Село Мостище
- 21 Село Наливайківка
- 22 Село Небелиця
- 23 Село Ніжиловичі
- 24 Село Новосілки
- 25 Село Пашківка
- 26 Село Рожів
- 27 Село Ситняки
- 28 Село Соснівка
- 29 Село Фасівочка
- 30 Село Фасово
- 31 Село Чорногородка
- 32 Село Юрів
- 33 Село Яблунівка
- 34 Село Ясногородка
В селі – давньоруське городище – залишки літописного міста Воздвиженськ, згідно народним переказам – міста Андріївка. На околицях села – шість курганів: один на кладовищі, п’ять в напрямку до села Липівка та один у лісі. Останній розкопано в 1881 році. На полі знайдено шліфований кам’яний молот-сокиру, в 1882 році – римську срібну монету Фаустини Старшої, в 1889 році – більш, як 50 польських монет Сигизмунда III.
Село Бишів
В селі над ставом знаходилося давньоруське городище ХІ сотліття, а в ХVІ – ХVII столітті на його місці збудовано замок. На городищі, поруйнованому будівлями школи, виявлено поселення другої половини І тисячоліття. Друге городище у вигляді прямокутника, обнесеного валом і ровом, знаходиться за шість кілометрів від села, в напрямку до ріки Ірпінь. Неподалік села зі східної та західної сторін збереглися сліди трьох Змійових валів, які простягалися до ріки Ірпінь. Поблизу села – три кургани. На полях часто знаходять залізні наконечники стріл, списів тощо.
Село Борівка
Між селами Борівкою та Комарівкою – залишки двох Змійових валів, що йдуть до болота.
Село Великий Карашин
На правій стороні ріки Здвижу – давньоруське гоодище ХІ – ХІІ століть, яке з трьох сторін обнесено валом і ровом, які збереглися до нашого часу.
Село Гавронщина
Поблизу Гавронщини в ХІХ столітті було п’ять курганів.
Село Горобіївка
На полі – курган. Через село проходить Змійовий вал.
Село Завалівка
На південній та північній околиці села збереглися сліди Змійових валів.
Село Здвижівка
В 1964 роц на краю невисокої борової тераси правого берега безіменної притоки ріки Здвиж досліджено поселення тшцінецької культури. За 1,5 кілометрів від поселення в 1966 році на місці сучасного кар’єру з видобування піску виявлено залишки трупоспального могильника тшцінецької культури.
Село Калинівка
З північної сторони села – залишки Змійового валу.
Село Козичанка
На околиці села в урочищі Відмянка – городище давньоруського часу.
Село Колонщина
За два кілометри нижче ріки Бучі, в урочищі Селище, де в річку Бучу впадає невеликий струмок, що тече з лісу (в ХІХ сотлітті знаходився ставок, млин, винокурня), зберігаються залишки стародавнього селища, а на полях – сім курганів.
Село Комарівка
Між селами Комарівкою та Борівкою – залишки двох Змійових валів, якій йдуть до болота.
Село Копилів
Через село проходив Змійовий вал.
Село Копіївка
Біля села – залишки Змійового валу, який йшов від ріки Здвиж в сторону Бишева.
Село Липівка
Поблизу села в ХІХ столітті було сім курганів. На околицях села – кам’яні шліфовані молотки, крем’яні ножі, пилки та стріли.
Село Людвинівка
В 1901 році за 1,5 кілометрів від села на правому березі ріки Руди під час земляних робіт знайдено кам’яний ніж-пилку довжною 17 сантиметрів.
Селище міського типу Макарів
Неподалік Макарова проходив Змійовий вал. Виявлено слов’янське поселення середини І тисячоліття нашої ери. В селі на правому березі ріки Здвижки – давньоруське городище, на якому в ХVII столітті збудовано нові укріплення. Воно має округлу форму діаметром 80 метрів, з напільної сторони добре зберігся потужний рів. Тепер городище забудоване адміністративними установами району. На схилах городища та на захід від нього в міському парку знайдено уламки посуду ХІ – ХІІІ століть та ХVІ – ХVII століть. Біля села в ХІХ столітті було чотири кургани. В 1888 році знайдено два скарби монет ХVIII століть (голандські, пруські, польські, руські), а також кам’яні знаряддя праці.
Село Маковище
В ХІХ столітті на полі – курган.
Село Мотижин
У західній частині села, на незначному підвищенні, на краю заболоченої долини за ставком – давньоруське городище ХІ століття – «Вали», на якому в ХVІ – ХVІІ століття було збудовано нові укріплення. Городище в плані округло-трапецієподібне. Площа його 0,45 – 0,5 гектарів. Зберігся потужний вал висотою 5 метрів, що має підковоподібну в плані форму. Східна частина городища повністю зруйнована. В літопису під 1162 роком є згадка про давньоруське місто Мутижир, від якого, можливо, і утворилася сучасна назва села. На захід від села, за один кілометр від центру, проходить Змійовий вал.
Село Мостище
На лівому березі ріки Ірпінь – п’ять курганів.
Село Наливайківка
З півдня та заходу від села – залишки Змійового валу. Є відомості про сім курганів.
Село Небелиця
В літописі під 1158 роцом згадується місцевість подарована князем Ярополком Ізяславичем Києво-Печерському монастирю.
Село Ніжиловичі
В 1858 році поблизу села досліджено давньоруський курган та курган з трупоспаленням жінки І тисячоліття. На західній околиці села, де бере початко ріка Гулька, в напрямку до лісу – залишки двох паралельно розташованих на віддалі 100 – 150 метрів Змійових валів.
Село Новосілки
В урочищі Кут, Старе Селище і Вочиха – поселення доби пізнього неоліту та ранньої бронзи, тут трапляються також знахідки часів раннього заліза.
Село Пашківка
На схід від села проходив Змійовий вал.
Село Рожів
У ХІХ столітті біля села – два стародавніх кургани. В 1851 році знайдено скарб, що складався з 640 польських монет. В 1857 році – скарб з 596 срібних німецьких монет ХVI – ХVII століть.
Село Ситняки
В селі відомо кілька стародавніх курганів. Через село проходить Змійовий вал, який добре зберігся в лісі, а на полі розораний.
Село Соснівка
Знайдено уламки слов’янського посуду середини І тисячоліття нашої ери. Неподалік від села проходив Змійовий вал. В селі знайдено бронзовий перстень.
Село Фасівочка
Через село проходить Змійовий вал.
Село Фасово
Побзизу села – Змійовий вал.
Село Чорногородка
На хуторі Слобода – поселення пізньозарубинецької культури. В 1897 році знайдено римські срібні монети, серед них денарій Коммода. Через село від ріки Лупи до села Яблунівки проходив Змійовий вал. Збереглися його залишки. В селі – давньоруське кругле городище, частково зруйноване будівлями, яке називається Палієве замковище. З північно-східного краю збереглися залишки потужного валу висотою до шести метрів. На городищі знайдено уламки гончарного ХІІ – ХІІІ століть та ліпного посуду другої половини І тисячоліття. На острові ріки Ірпінь в кінці ХVІ століття стояв замок, відмічений на карті Боплана. Тепер збереглися його вали.
Село Юрів
З південного сходу – Змійовий вал.
Село Яблунівка
Виявлено поселення пізньозарубинецької культури.
Село Ясногородка
Виявлено слов’янське поселення VIII – ІХ століть. На березі струмочка Трубище – давньоруське городище та селище ХІ – ХІІ століть. Збереглися вал та рів.