Археологія та стародавня історія Радехівського району

Енеолітична крем'яна сокира

Енеолітична крем’яна сокира

Радехівський район має стародавню історію, багато пам’яток досліджені археологами – стоянки, селища, городища.

Археологія та стародавня історія Радехівського району

Село Барилів

Сланцевий енеолітичний серп

Сланцевий енеолітичний серп

Північна околиця Барилова, урочище За дворами, за церквою, на останці лівого берега ріки Судилівка висотою понад три метри над заплавою річки – поселення лендельської культури та давньоруського періоду ХІ століття, культурний шар в поганому стані. Двісті метрів на захід від церкви, на піщаному підвищенні серед болота, яке перерізане руслом ріки Судилівка – поселення трипільської культури, територія пам’ятки зруйнована.

Село Бишів

На околиці Бишова – грунтове поховання висоцької культури, проводилися археологічні розкопки

Село Волиця

На східній околиці Волиці, в урочищі Городище, на березі струмка – поселення культури шнурової кераміки. Назва урочища вказує на існування в цьому місті стародавнього городища.

Село Воля Барилівська

Чотириста метрів від східної околиці Волі Барилівської, на правому корінному березі ріки Судилівка – поселння скіфського періоду із зруйнованим культурним шаром.

Село Корчівка

На західній околиці Корчівки, на мису лівого берега струмка, між двома меліоративними каналами – поселення бронзового віку із зруйнованим культурним шаром. В урочищі Кінець, на східній околиці Корчівки, на правому корінному березі ріки Судилівки – черняхівське поселення та давньоруське селище ХІ століття із зруйнованим культурним шаром.

Село міського типу Лопатин

Стародавня зернотерка

Стародавня зернотерка

В селищі Лопатин, в урочищі Берчі, на південь від вулиці Богдана Хмелницького, частково перерізаний меліоративним каналом мис на краю болота лівого берега ріки Острівка – поселення культури шнурової кераміки, із частково зруйнованим культурним шаром. Триста метрів на південь від вулиці Богдана Хмельницького, на піщаній дюні серед болота лівого берега ріки Острівка – поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром. Один кілометр на схід від вулиці Богдана Хмельницького, на піщаній дюні, яка частково вкрита лісом і перерізана меліоративним каналом, на лівому корінному березі ріки Острівка – поселення культури шнурової кераміки із частково зруйнованим культурним шаром. Три кілометри на схід від вулиці Богдана Хмельницького, на піщаній дюні на краю болота лівого берега ріки Острівка – поселення культури шнурової кераміки із зруйнованим культурним шаром. Урочище Саворівка, на північній стороні вулиці Богдана Хмельницького, півкілометра на південь від спиртзаводу, двіст метрів на захід від очисних споруд, на пологому південному березі болота, земельна ділянка М.С.Думанського та інших жителів – давньоруське селище кінця ХІ – першої половини ХІІ століть.

Село Миколаїв

Вісімсот метрів від Миколаєва, поблизу ставків, на мису правого берега ріки Судилівка – поселення бронзового віку та давньоруське ХІІ століття, культурний шар частково зруйнований. На території села Миколаїв – поховання в кам’яній гробниці культури кулястих амфор, проводилися розкопки.

Село Немилів

На східній околиці Немилова, в урочищі Пусте болото, на піщаній дюні на краю болота лівого берега ріки Острівка – поселення висоцької культури та давньоруського періоду ІХ – Х століть, культурний шар зберігся погано. Урочище Радьків, вісімсот метрів на схід від села Немилів, на піщаній дюні між двома меліоративними каналами, на краю болота лівого берега ріки Остріка – поселення культури шнурової кераміки із зруйнованим культурним шаром.

Село Нестаничі

Енеолітичні знахідки говорять про стародавню історію і археологію Радехівського району

Енеолітичні знахідки говорять про стародавню історію і археологію Радехівського району

На околиці Нестанич – знахідки крем’яних виробів пізнього палеоліту. В урочищі Острів, на дюні на краю болота – поселення комарівської культури раннього залізного віку та давньоруського періоду, проводилися розкопки, культурний шар частково зруйнований. Урочище Пеньки, два кілометри на захід від села Нестаничі, на піщаній дюні на краю болотистої долини, на правому березі струмка Фоса під горою, поблизу відстійника цукрового заводу – поселення культури лійчастого посуду, територія поселення частково зруйнована.

Село Новий Витків

Два кілометри на південний схід від Старого Виткова, на південних схилах піскових дюн – поселення культури шнурової кераміки. Урочище Блондівка, на південно-східній околиці села Старий Витків, двісті метрів на південь від кладовища, на правому березі ріки Чорний Стік – поселення перших століть нашої ери та давньоруське селище ХІІІ століття. Урочище Острівчик – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Опліцько

Східна околиця Опліцього, в урочищі Діброва, на мису лівого берега струмка, територія кар’єру – поселення висоцької культури, територія пам’ятки частково зруйнована. Урочище Окоп, на східній околиці села Опліцько, серед заболоченої низовини – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, територія укріплення зруйнована.

Село Павлів

На північний схід від Пвлова, на піщаній дюні – давньоруське поселеня. Урочище За кузнею, на північно-західній околиці села Павлів, на пологому березі русла пересохлого струмка, сто метрів на північ від нового кладовища (урочище Помірки), біля насосної станції, земельна ділянка В.П.Романишина – давньоруське поселення ХІІ – ХІІІ століть із частково зруйнованим культурним шаром. Півкілометра на захід від Павлова – мезолітична стоянка, територія стоянки зруйнована.

Село Пирятин

В селі Пирятин, біля колишнього поміщицького фільварку, біля мочарів – давньоруське городище.

Село Романівка

В селі Романівка, на лівому березі ріки Стир – курган тщинецької культури, зруйнований.

Село Середпільці

В селі Середпільці, в урочищі Корчунок – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть

Село Синьків

Один кілометр на північний захід від Синькова, на мису правого корінного берега ріки Судилівка – поселення скіфського часу та давньоруське поселення ХІІІ століть із зруйновани культурним шаром.

Село Сморжів

В селі Сморжів на мису при впадінні струмка в ріку Стир – давньоруське поселення.

Село Станин

В селі Станин, урочище Замчище – давньоруське селище, назва урочища говорить про існування в цьому місці укріплення типу замку.

Село міського типу Стоянів

Чотириста метрів на південь від Стоянова, праворуч шосейної дороги на Радехів, на правому березі ріки Судилівка, на підвищенні серед болота – поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром. Півкілометра на південь від селища, праворуч шосейної дороги на Радехів, на правому березі ріки Судилівка, на підвищенні серед болота – давньоруське поселення Х століття із зруйнованим культурним шаром. Шістсот метрів на південний схід від селища Стоянів, праворуч шосейної доро на Радехів, на правому корінному березі ріки Судилівка – давньоруське селища Х – ХІ століть із зруйнованим культурним шаром.

Село Стремільчате

В селі Стремільчате, в урочищі Замок – давньоруське городище.

Село Татевчиці

Два кілометри на схід від Тетевчиць, в урочищі За горою, один кілометр на південь від торфового заводу, на правому корінному березі ріки Судилівка – давньоруське поселення Х – ХІ століть, культурний шар зберігся погано.

Село Увин

Півкілометри на схід від Увина, на мису правого берега ріки Судилівка – поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром.

Село Яструбичі

В селі Яструбичі, в урочищі Біла гора, на піщаному горбі на краю болота правого берега ріки Західний Буг – поселення культури шнурової кераміки, територія поруйнована. Урочище Біля Мурана, на дюні серед болота правого берега ріки Західний Буг – мезолітична стоянка, а також поселення тшинецької, висоцької культур та давньоруського періоду Х століття, пам’ятка зруйнована. Урочище Жданів горб, на піщаній дюні серед болота правого берега ріки Західний Буг – мезолітична стоянка та поселення бронзового віку, пам’ятка зруйнована. Піщана дюна між урочищем Біля Мурана і урочищем Жданів горб – поселення висоцької культури висоцької культури, територія поселення зруйноване. Урочище За Жеруховою, на піщаній дюні серед болота між лівим берегом ріки Жерухова ріки Жерухова і правим берегом ріки Західний Буг – поселення культури шнурової кераміки, комарівської та висоцької культур, територія пам’ятки зруйнована. Урочище Під Мірчуком, два кілометри на південний схід від села, на пісковій дюні на правому березі ріки Жерухова – мезолітична стоянка, поселення культури шнурової кераміки, тшинецької культури, пам’ятка зруйнована.

Урочище На лугах, два з половиною кілометри на південний схід від села, на мису правого корінного берега ріки Західний Буг між двома меліоративними каналами – поселення культури шнурової кераміки із зруйнованим культурним шаром. Урочище На Жолобині, на пануючому нд навколишньою місцевістю пісковому горбі правого берега ріки Західний Буг, територія кар’єру – поселення культури лійчастого посуду, проводилися розкопки, пам’ятка зруйнована кар’єром.

Урочище На двориськах, на піщаній дюні на південній околиці села, лівору дороги до ріки Західний Буг – давньоруське поселення ХІ – ХІІІ століття.

Якщо ви захоплюєтеся археологією, пошуком старовини, чи просто багато часу проводите на вулиці, вам не завадять якісні сонцезахисні окуляри www.oddo.com.ua, які допоможуть очам у яскравий сонячний день.

 

3 коментарі до “Археологія та стародавня історія Радехівського району

  1. Тарас

    Доброго дня!

    Зацікавила інформація на цій сторінці. Хотів би поцікавитись, яке джерело цієї інформації? Нажаль не знайшов ніякого посилання чи вказівки якоїсь книжки.

    Буду дуже вдячний за будь яку інформацію.

    1. admin Автор запису

      Археологічний реєстр Львівської області. Продавався у Львівському історичному музеї в 90-х роках ХХ століття

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *