Археологія та стародавня історія Городоцького району

Башта замку у Сатанові

Городоцький район Хмельницької області виділяється багатьма пам’ятками скіфського часу, є також Траянові вали. У селищі Сатанів є залишки великого замку.

Археологія та стародавня історія Городоцького району Хмельницької області

Село Бедриківці

В урочищах Шпаковщина і Болота – два трипільських поселення розвинутого етапу культури. За півтори кілометри на північний схід від Бедриківців, на лівому березі ріки Смотрив, в урочищі Лиса Гора у 1966 році досліджені залишки жертовника скіфського часу у вигляді кам’яної викладки діаметром шість метрів з лінзовидним обпаленим заглибленням в центральній частині, у якій знайдено культурні залишки. В околицях – знахідки римських монет часів Траяна. За півтори кілометри на північний схід від села, біля урочища Лиса Гора – черняхівське поселення. За один кілометр від села, на підвищенні – два кургани на віддалі біля ста метрів один від одного.

Село Борщівка

Поблизу села – залишки Траянового валу.

Село Бубнівка

В урочищі Могилки – курган

Село Велика Яромирка

Знайдено крем’яні знаряддя праці. Із завидинецьких полів походить знахідка бронзового меча. На схід від Великої Яромирки в напрямку села Куцин – сліди давнього поселення, на північ – рештки Траянового валу, на південний захід і на північ на полях – по одному розораному кургану.

Село Велики Карабчіїв

В урочищі Шубін і на горі Городище – сліди поселень епохи міді – бронзи. Знайдено бронзовий наконечник списа. На сільських садибах – сліди валів, поблизу села – Траянів вал. На мису гори, яка піднімається над долиною на висоту близько 50 метрів – давньоруське городище. З напільного боку захищене трьома лініями валів і ровів, висота і глибина яких відповідно три і півтори  метри. Відома знахідка бронзового хреста-енколпіона. На полі – курган. В селі в 1879 році вирано два скарби пізньосередньовічних монет.

Село Веселець

На схід від Весельця в урочищі Журавлики або Макітра – поселення черняхівської культури. За два кілометри на південь від села, під лісом – черняхівське та ранньослов’янське поселення.

Місто Городок

На лівому березі ріки Смотрич, в урочищі Гнилий Кут – фрагменти кераміки трипільського, черняхівського і ранньослов’янського часів. Тут же, на правому березі, в 1966 – 1968 роках О.М.Приходнюком досліджувалося ранньослов’янське поселення. Відкрито 27 жител, чотири господарських приміщення, ями, вогнища, культовий майданчик. Споруди розташовувалися трьома групами. При розкопках одержано характерний речовий матеріал: глиняний посуд, кістяні та залізні вироби тощо. На поселенні виявлено також три скорчених поховання комарівської культури, сліди трипільського культурного шару і залишки давньоруської напівземлянки ХІІ – ХІІІ століть. На північно-східній околиці міста поблизу цегельного заводу, на лівому низькому березі ріки Смотрич – давньоруське селище. Десь мало бути давньоруське городище. В місті був середньовічний замок та міські укріплення.

Село Грицьків

Сліди трипільського поселення. За легендою в лісі, на горі, на схід від села був замок, де жив князь, засновник села, очевидно це було городище.

Село Жищинці

На підвищенні західної околиці села в ХІХ столітті був курган.

Село Журавлинці

За один кілометр на північний захід від села – рештки двох черняхівських поселень, які займають першу надзаплавну терасу безіменного струмка. В районі глинища (поруч з поселенням) – сліди могильника цього ж часу. Є давньоруське городище.

Село Завадинці

В районі села – палеолітичне місцезнаходження. Сліди поселень неолітичного та енеолітичного часу, де знайдено крем’яні сокири, ножі, стріли, наконечники списів. В 1888 році відкрили кам’яну гробницю культури кулястих амфор, розкопано по одному кургану культури шнурової кераміки і скіфського часу. Були знахідки черняхівських посудин. На північ від села – Траянів вал, на захід, по дорозі в селище Гусятин – п’ять курганів. В різні часи на околицях знайдено брознові кельт і меч, залізні ніж і наконечник списа, уламки браслена із різнокольорового скла, давньоруський меч, посудину латенського типу.

Село Іванківці

На території села – рештки трипільського поселення. На схилі гори над рікою Збруч, в урочищі Замчисько – городище, округле в плані, оточене валом і ровом. За три кілометри від села на південний захід – курган.

Село Комарно

Був замок та укріплення міста.

Село Кремінна

Трапляються знахідки епохи міді – бронзи. За два кілометри від села – Траянів вал, недалеко від нього в 1889 році знайдено бронзовий шолом. На полі, в урочищі Гори, стояв кам’яний антропоморфний ідол, тут виявлено залишки черняхівського поселення. На схід від села, на низькому лівому березі ріки Шиянка – поселення VI – VII століть нашої ери. Біля села в радіусі півтори – два кілометри – три кургани, в 1886 році знайдено скарб срібних речей XVI століття.

Село Кринцілів

Знахідки кам’яних знарядь праці доби міді – бронзи.

Село Куманів

В селі, біля костьолу – сліди валу городища.

Село Купин

В селі та околицях виявлено речі часів трипілля, діадема доби бронзи, в урочищі Ярок Збич знайдено бронзовий кельт. На південь від села, на правому беерзі ріки Смотрич, на горі – три кургани, на схід, на лівому березі ріки Чорноводка – група розораних курганів. Носкопано насип скіфського часу. В урочищі Підберести, на лівому березі ріки Смотрич – сліди черняхівського поселення. В урочищі Кулая і Бересть – рештки поселень VI – VII століть, де досліджено залишки двох заглиблених жител. Біля села – сліди невелкого земляного городища, на крутій горі над Смотричем була кам’яна башта, огороджена валами.

Село Курівка

В урочищі Зруб, в лісі, біля дороги на село Зайчики – курган. За один кілометр на північ від села, на лівому березі ріки Збруч – сліди поселення рубежу нашої ери.

Село Лісоводи

В селі – залишки поселення трипільської культури і бронзової доби. В урочищі Під Зеленою – сліди поселень скіфського часу. На полях – Траяновий вал. Є згадка про городище.

Село Лісогірка

В селі – знаряддя праці доби міді, а на північний схід від села – залишки черняхівського поселення, на якому досліджено гончарну піч. За триста метрів на схід від села, на лівому березі ріки Смотрич, в урочищі На поповій – поселення VI – VII століть нашої ери розміром 200 на 40 метрів.

Село Мала Яромирка

Біля двохсот метрів на південний захід і ста шістдесяти метрів на північ від села – по одному розораному кургану. На схід від Малої Яромирки, в напрямку села Купин – сліди давнього селиша, на північ – Траянів вал.

Село Мартинківці

По дорозі на Сатанів – три кургани.

Село Немиринці

Два кургани – в селі на підвищеному місці, третій – на віддалі чотири кілометри від населеного пункту.

Село Нове Поріччя

На лівому березі ріки Тростянець, в урочищі Козача Долина, зібрано кераміку черняхівського, ранньослов’янського та давньоруського часів.

Село Новосілка

За один кілометр від села, на схід, на підвищенні – курган, який називають Могила.

Село Остапківці

В селі знайдено знаряддя праці неолібичної доби. За один кілометр на південь від села, в місцевості Камлай, в лісі – давньоруське городище, овальне в плані, защихене валами і ровом. В околицях – біля 30 курганів. В 1894 році знайдено скарб, який нараховував 153 монети XVIII століття.

Село Підлісний Олексинець

В селі трапляються кам’яні знаряддя праці неолітичної доби. Городище ХІ – ХІІІ століття має вигляд еліпса, обведене валом і ровом, західна частина зруйнована кар’єром. Крім давньоруських, тут знайдено уламки посуду VI – VIII століть нашої ери.

Село Пільний Олексинець

Посеред села – городище. Був середньовічний замок.

Селище міського типу Сатанів

Руїни Сатанівського замку

В селищі траплються знахідки речей часів неоліту. Від Сатанова в південно-східному напрямку тягнеться Траянів вал. На горі, що височить над рікою Збруч – рештки замку XVI – XVIII століть з баштами по кутах, на його місці колись було городище. Від міських укріплень збереглася брама. Також є оборонна синагога.

Село Сирватинці

Перлина Поділля - курорт у Сатанові

Перлина Поділля – курорт у Сатанові

В околицях села, в урочищі Захитри, Селисько, Грабники, Приснисько – сліди трипільських поселень. На полях біля села в ХІХ столітті зустрічалися поховання в кам’яних ящиках. На захід і на схід від села – група курганів, три з яких було розкопано в кінці ХІХ століття. Під кам’яними насипами знаходилися рештки захоронень і поховальний інвентар. В одному з курганів виявлені залишки спаленого дерев’яного склепу. На території колишнього села Вербичка (приєднаного до села Сирватинці) і на оклицях знайдено різночасові предмети – поліровану кам’яну сокиру доби бронзи, скіфські бронзові наконечники стріл, фібули черняхівської культури, давньоруські бронхові хрести і скляні браслети тощо. На полях – розораний курган із камінням в насипі. Сліди черняхівського поселення і городища в урочищі Мотрин Город.

Село Сатанівська Слобідка

Зберігся оборонний монастир.

Село Скипче

Скіфський курган

Траплялися кам’яні знаряддя праці, залізний меч із стержнем для рукоятки, бронзові енколпіони, залізні ключі тощо. Поблизу села, в урочищі Млаки – п’ять курганів і в урочищі Надуб – курган. В кінці ХІХ стліття було розкопано курган скфіськог очасу, який змикається з групою згаданих вище сирватинецьких. Є поселення черняхівської культури.

Село Спасівка

За три кілометри на південь від Спасівки – сім курганів.

Село Стара Пісочна

Знайдено крем’яну сокиру.

Село Тростянець

Знайдено крем’яну трипільську сокиру.

Село Хмелівка

На північ від села, на дорозі до села Доброгощі – два розораних кургани.

Село Хоптинці

В селі трапляються знаряддя праці доби неоліту.

Село Чорниводи

В 1903 році відкрито поховання в кам’яній гробниці, знайдено чорну кулясту амфору, прикрашену плетеними лінія та трикутниками, заповненими ромбами і дві крем’яні сокири.

Село Юринці

В околицях – поселення трипільської культури.

Дивіться також матеріали про інші райони Хмельницької області Віньковецький, Волочиський, Білогірський.