Городоцький район Хмельницької області виділяється багатьма пам’ятками скіфського часу, є також Траянові вали. У селищі Сатанів є залишки великого замку.
Археологія та стародавня історія Городоцького району Хмельницької області
Зміст
- 1 Археологія та стародавня історія Городоцького району Хмельницької області
- 1.1 Село Бедриківці
- 1.2 Село Борщівка
- 1.3 Село Бубнівка
- 1.4 Село Велика Яромирка
- 1.5 Село Велики Карабчіїв
- 1.6 Село Веселець
- 1.7 Місто Городок
- 1.8 Село Грицьків
- 1.9 Село Жищинці
- 1.10 Село Журавлинці
- 1.11 Село Завадинці
- 1.12 Село Іванківці
- 1.13 Село Комарно
- 1.14 Село Кремінна
- 1.15 Село Кринцілів
- 1.16 Село Куманів
- 1.17 Село Купин
- 1.18 Село Курівка
- 1.19 Село Лісоводи
- 1.20 Село Лісогірка
- 1.21 Село Мала Яромирка
- 1.22 Село Мартинківці
- 1.23 Село Немиринці
- 1.24 Село Нове Поріччя
- 1.25 Село Новосілка
- 1.26 Село Остапківці
- 1.27 Село Підлісний Олексинець
- 1.28 Село Пільний Олексинець
- 1.29 Селище міського типу Сатанів
- 1.30 Село Сирватинці
- 1.31 Село Сатанівська Слобідка
- 1.32 Село Скипче
- 1.33 Село Спасівка
- 1.34 Село Стара Пісочна
- 1.35 Село Тростянець
- 1.36 Село Хмелівка
- 1.37 Село Хоптинці
- 1.38 Село Чорниводи
- 1.39 Село Юринці
Село Бедриківці
В урочищах Шпаковщина і Болота – два трипільських поселення розвинутого етапу культури. За півтори кілометри на північний схід від Бедриківців, на лівому березі ріки Смотрив, в урочищі Лиса Гора у 1966 році досліджені залишки жертовника скіфського часу у вигляді кам’яної викладки діаметром шість метрів з лінзовидним обпаленим заглибленням в центральній частині, у якій знайдено культурні залишки. В околицях – знахідки римських монет часів Траяна. За півтори кілометри на північний схід від села, біля урочища Лиса Гора – черняхівське поселення. За один кілометр від села, на підвищенні – два кургани на віддалі біля ста метрів один від одного.
Село Борщівка
Поблизу села – залишки Траянового валу.
Село Бубнівка
В урочищі Могилки – курган
Село Велика Яромирка
Знайдено крем’яні знаряддя праці. Із завидинецьких полів походить знахідка бронзового меча. На схід від Великої Яромирки в напрямку села Куцин – сліди давнього поселення, на північ – рештки Траянового валу, на південний захід і на північ на полях – по одному розораному кургану.
Село Велики Карабчіїв
В урочищі Шубін і на горі Городище – сліди поселень епохи міді – бронзи. Знайдено бронзовий наконечник списа. На сільських садибах – сліди валів, поблизу села – Траянів вал. На мису гори, яка піднімається над долиною на висоту близько 50 метрів – давньоруське городище. З напільного боку захищене трьома лініями валів і ровів, висота і глибина яких відповідно три і півтори метри. Відома знахідка бронзового хреста-енколпіона. На полі – курган. В селі в 1879 році вирано два скарби пізньосередньовічних монет.
Село Веселець
На схід від Весельця в урочищі Журавлики або Макітра – поселення черняхівської культури. За два кілометри на південь від села, під лісом – черняхівське та ранньослов’янське поселення.
Місто Городок
На лівому березі ріки Смотрич, в урочищі Гнилий Кут – фрагменти кераміки трипільського, черняхівського і ранньослов’янського часів. Тут же, на правому березі, в 1966 – 1968 роках О.М.Приходнюком досліджувалося ранньослов’янське поселення. Відкрито 27 жител, чотири господарських приміщення, ями, вогнища, культовий майданчик. Споруди розташовувалися трьома групами. При розкопках одержано характерний речовий матеріал: глиняний посуд, кістяні та залізні вироби тощо. На поселенні виявлено також три скорчених поховання комарівської культури, сліди трипільського культурного шару і залишки давньоруської напівземлянки ХІІ – ХІІІ століть. На північно-східній околиці міста поблизу цегельного заводу, на лівому низькому березі ріки Смотрич – давньоруське селище. Десь мало бути давньоруське городище. В місті був середньовічний замок та міські укріплення.
Село Грицьків
Сліди трипільського поселення. За легендою в лісі, на горі, на схід від села був замок, де жив князь, засновник села, очевидно це було городище.
Село Жищинці
На підвищенні західної околиці села в ХІХ столітті був курган.
Село Журавлинці
За один кілометр на північний захід від села – рештки двох черняхівських поселень, які займають першу надзаплавну терасу безіменного струмка. В районі глинища (поруч з поселенням) – сліди могильника цього ж часу. Є давньоруське городище.
Село Завадинці
В районі села – палеолітичне місцезнаходження. Сліди поселень неолітичного та енеолітичного часу, де знайдено крем’яні сокири, ножі, стріли, наконечники списів. В 1888 році відкрили кам’яну гробницю культури кулястих амфор, розкопано по одному кургану культури шнурової кераміки і скіфського часу. Були знахідки черняхівських посудин. На північ від села – Траянів вал, на захід, по дорозі в селище Гусятин – п’ять курганів. В різні часи на околицях знайдено брознові кельт і меч, залізні ніж і наконечник списа, уламки браслена із різнокольорового скла, давньоруський меч, посудину латенського типу.
Село Іванківці
На території села – рештки трипільського поселення. На схилі гори над рікою Збруч, в урочищі Замчисько – городище, округле в плані, оточене валом і ровом. За три кілометри від села на південний захід – курган.
Село Комарно
Був замок та укріплення міста.
Село Кремінна
Трапляються знахідки епохи міді – бронзи. За два кілометри від села – Траянів вал, недалеко від нього в 1889 році знайдено бронзовий шолом. На полі, в урочищі Гори, стояв кам’яний антропоморфний ідол, тут виявлено залишки черняхівського поселення. На схід від села, на низькому лівому березі ріки Шиянка – поселення VI – VII століть нашої ери. Біля села в радіусі півтори – два кілометри – три кургани, в 1886 році знайдено скарб срібних речей XVI століття.
Село Кринцілів
Знахідки кам’яних знарядь праці доби міді – бронзи.
Село Куманів
В селі, біля костьолу – сліди валу городища.
Село Купин
В селі та околицях виявлено речі часів трипілля, діадема доби бронзи, в урочищі Ярок Збич знайдено бронзовий кельт. На південь від села, на правому беерзі ріки Смотрич, на горі – три кургани, на схід, на лівому березі ріки Чорноводка – група розораних курганів. Носкопано насип скіфського часу. В урочищі Підберести, на лівому березі ріки Смотрич – сліди черняхівського поселення. В урочищі Кулая і Бересть – рештки поселень VI – VII століть, де досліджено залишки двох заглиблених жител. Біля села – сліди невелкого земляного городища, на крутій горі над Смотричем була кам’яна башта, огороджена валами.
Село Курівка
В урочищі Зруб, в лісі, біля дороги на село Зайчики – курган. За один кілометр на північ від села, на лівому березі ріки Збруч – сліди поселення рубежу нашої ери.
Село Лісоводи
В селі – залишки поселення трипільської культури і бронзової доби. В урочищі Під Зеленою – сліди поселень скіфського часу. На полях – Траяновий вал. Є згадка про городище.
Село Лісогірка
В селі – знаряддя праці доби міді, а на північний схід від села – залишки черняхівського поселення, на якому досліджено гончарну піч. За триста метрів на схід від села, на лівому березі ріки Смотрич, в урочищі На поповій – поселення VI – VII століть нашої ери розміром 200 на 40 метрів.
Село Мала Яромирка
Біля двохсот метрів на південний захід і ста шістдесяти метрів на північ від села – по одному розораному кургану. На схід від Малої Яромирки, в напрямку села Купин – сліди давнього селиша, на північ – Траянів вал.
Село Мартинківці
По дорозі на Сатанів – три кургани.
Село Немиринці
Два кургани – в селі на підвищеному місці, третій – на віддалі чотири кілометри від населеного пункту.
Село Нове Поріччя
На лівому березі ріки Тростянець, в урочищі Козача Долина, зібрано кераміку черняхівського, ранньослов’янського та давньоруського часів.
Село Новосілка
За один кілометр від села, на схід, на підвищенні – курган, який називають Могила.
Село Остапківці
В селі знайдено знаряддя праці неолібичної доби. За один кілометр на південь від села, в місцевості Камлай, в лісі – давньоруське городище, овальне в плані, защихене валами і ровом. В околицях – біля 30 курганів. В 1894 році знайдено скарб, який нараховував 153 монети XVIII століття.
Село Підлісний Олексинець
В селі трапляються кам’яні знаряддя праці неолітичної доби. Городище ХІ – ХІІІ століття має вигляд еліпса, обведене валом і ровом, західна частина зруйнована кар’єром. Крім давньоруських, тут знайдено уламки посуду VI – VIII століть нашої ери.
Село Пільний Олексинець
Посеред села – городище. Був середньовічний замок.
Селище міського типу Сатанів
В селищі траплються знахідки речей часів неоліту. Від Сатанова в південно-східному напрямку тягнеться Траянів вал. На горі, що височить над рікою Збруч – рештки замку XVI – XVIII століть з баштами по кутах, на його місці колись було городище. Від міських укріплень збереглася брама. Також є оборонна синагога.
Село Сирватинці
В околицях села, в урочищі Захитри, Селисько, Грабники, Приснисько – сліди трипільських поселень. На полях біля села в ХІХ столітті зустрічалися поховання в кам’яних ящиках. На захід і на схід від села – група курганів, три з яких було розкопано в кінці ХІХ століття. Під кам’яними насипами знаходилися рештки захоронень і поховальний інвентар. В одному з курганів виявлені залишки спаленого дерев’яного склепу. На території колишнього села Вербичка (приєднаного до села Сирватинці) і на оклицях знайдено різночасові предмети – поліровану кам’яну сокиру доби бронзи, скіфські бронзові наконечники стріл, фібули черняхівської культури, давньоруські бронхові хрести і скляні браслети тощо. На полях – розораний курган із камінням в насипі. Сліди черняхівського поселення і городища в урочищі Мотрин Город.
Село Сатанівська Слобідка
Зберігся оборонний монастир.
Село Скипче
Траплялися кам’яні знаряддя праці, залізний меч із стержнем для рукоятки, бронзові енколпіони, залізні ключі тощо. Поблизу села, в урочищі Млаки – п’ять курганів і в урочищі Надуб – курган. В кінці ХІХ стліття було розкопано курган скфіськог очасу, який змикається з групою згаданих вище сирватинецьких. Є поселення черняхівської культури.
Село Спасівка
За три кілометри на південь від Спасівки – сім курганів.
Село Стара Пісочна
Знайдено крем’яну сокиру.
Село Тростянець
Знайдено крем’яну трипільську сокиру.
Село Хмелівка
На північ від села, на дорозі до села Доброгощі – два розораних кургани.
Село Хоптинці
В селі трапляються знаряддя праці доби неоліту.
Село Чорниводи
В 1903 році відкрито поховання в кам’яній гробниці, знайдено чорну кулясту амфору, прикрашену плетеними лінія та трикутниками, заповненими ромбами і дві крем’яні сокири.
Село Юринці
В околицях – поселення трипільської культури.
Дивіться також матеріали про інші райони Хмельницької області Віньковецький, Волочиський, Білогірський.