Археологія та стародавня історія Борзнянського району

Фібули київської культури

В Борзнянському районі Чернігівської області городища були у населених пунктах Борзна, Сіволож (літописне місто Всеволож), Смоляж, Ядути.

Місто Борзна

У Борзні – давньоруське городище і укріплення середньовічної Борзни 16 – 18 століть.

Поселення доби бронзи та ІІІ – ХVІІІ століть «Селище» – за чотири кілометри на схід від південної околиці Борзни.

Середньовічна фортеця у Борзні

Черняхівське поселення Борзна 1 (Селище) – за 2,5 кілометрів на південний схід від південно-східної околиці міста. На правому березі ріки. На землях колгоспу Червона Зірка на березі висотою 5 метрів, знахідки черняхівської культури діаметром 50 метрів.

Черняхівське поселення Борзна 2 – на правому березі ріки Борзенки, 400 метрів нижче за течією від урочища Селище. На доволі високому березі, який віддалений від заплави відносно крутим схилом, довжина – до 250 метрів.

Давньоруське поселення Борзна 3 площею 1,2 гектари.

Поселення доби бронзи, ІІ століття до нашої ери – V століття нашої ери «Новомісто» – на північно-західній околиці міста (Новомісто), розмір – 1000 на 500 метрів.

Черняхівське поселення Борзна-Миколаївка. На лівому підвищеному березі ріки біля шосе Курськ-Київ, довжина біля одного кілометра.

Село Березовець

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Селище» – за 1700 метрів на захід від МТФ, площа – три гектари.

Село Велика Загорівка

Поселення ІІІ – V століть Велика Загорівка 1 – за 5 кілометрів на південь від села, площа – чотири гектари.

Село Воловиця

Поселення VI століття до нашої ери – V століття нашої ери – за 2,5 кілометрів на південний захід від західної околиці села, площа – 11,2 гектари.

Село Гришівка

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку – на лівому березі ріки Трубин, притоки Десни, в 200 метрах на захід від хутора є поселення тшинецької і юхновської культури. Займає мис висотою над рівнем ріки до трьох метрів, розміри – 200 на 150 метрів.

Село Забілівщина

Поселення доби бронзи та ранніх слов’ян Забілівщина 1 – за 800 метрів на північний захід від села, розмір 350 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи та ранніх слов’ян Забілівщина 2 – за 400 метрів на захід від села, розмір 300 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи та ХІV століття Забілівщина 3 – за один кілометр на північний захід від села, розмір – 250 на 200 метрів.

Село Запоріжжя

Давньоруське поселення Красносільське 2 – за один кілометр на південний схід від села, розмір 2,5 гектара.

Село Кинашівка

Поселення доби бронзи та ІІІ – V століття – за один кілометр на південний захід – захід від села, розмір – 50 на 30 метрів.

Село Комарівка

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу «Проток В’ялий 1» – за 3,5 кілометрів на південь від села, розмір 700 на 120 метрів.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Проток В’ялий 2» – біля західної околиці села, розмір 3,5 гектара.

Село Красносільське

Поселення київської культури Красносільське 1 розмірщене в 2,4 кілометрах на південний схід від села Запоріжжя і в 3,5 кілометрах на південь від південної околиці села Красносільське. Займає підвищення в болоті площе біля 1,5 гектарів.

Село Любомудрівка

Поселення ранньозалізного віку, ХVІІ – ХVІІІ століть – за 1200 метрів від північної околиці села.

Село Мала Доч

Давньоруське гордище площею 0,2 гектара було виявлено в ХІХ столітті біля великої дороги з Борзни в Батурин, з правого боку над дорогою.

Село Мала Загорівка

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століття, та давньоруського часу «Мала Загорівка 1» – за 1,5 кілометра на захід від південно-західної околиці села, розмір – 350 на 100 метрів.

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу, ХІV століття «Мала Загорівка 2» – на південно-східній околиці села, в урочищі Городок, розмір – 2,5 гектара.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Мала Загорівка 3 – на околиці північно-східної частини села.

Село Миколаївка

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку та черняхівської культури «Кар’єр» при виїзді з села, між садибами та кладовищем.

Поселення ІІІ – V століть «Ярок» – за 500 метрів на південний схід від СТФ села, площа сім гектарів.

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу «Миколаївка 2» – на північний захід від села, довжина – 400 метрів.

Село Нові Млини

Поселення доби бронзи «Красна Гора» – за 3500 метрів на північний захід від села, розмір 250 на 50 метрів.

Поселення VIII – ІХ століть «Довжик» – за два кілометри на південь від села, розмір три гектари.

Село Носелівка

Давньруське поселення Бондареві Лози – на західній околиці села, в урочищі Бондареві Лози, площа – три гектари.

Поселення доби бронзи та раннього залізного віку Носелівка 1 – за 250 метрів на схід від східної околиці села.

Поселення доби бронзи, раннього залізного віку, І тисячоліття нашої ери Носелівка 2 – за 800 – 1700 метрів на схід від східної околиці села.

Село Оленівка

Поселення доби брнози – за 1,5 кілометрів на північний захід від села.

Поселення доби бронзи «Оленівка» – за 500 метрів на схід від села.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть, ХVІ – ХVІІІ століть Липівка 1 – за 1,95 кілометрів на південний схід від південно-східної околиці села.

Поселення ІІІ – V століть Ховменецеве – в південно-східній частині села.

Поселення доби бронзи, ХVІ століття Оленівка 2 – за східною околицею села.

Село Омбиш

Черняхівське поселення Омбиш 1 – за 1100 метрів на південний захід від західної околиці села, розмір – 100 на 75 метрів.

Село Паристівка

Поселення часів неоліту та ранньозалізного віку Красна Гора 1 та Красна Гора 2 – в околицях села.

Село Петрівка

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Кийкова Рудка» – за два кілометри на південний захід від південної околиці села, в урочищі Кийкова Рудка, розмір – 150 на 150 метрів.

Село Печі

Поселення давньоруського часу «Ключиха» – за 2300 метрів на північний схід від села, розмір – 500 на 100 метрів.

Поселення ІІІ – V століть «Дамба» – за 1600 метрів на захід від села.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Перелісок 1 – за 700 метрів на захід від села, розмір – 500 на 100 метрів.

Черняхівське поселення Перелісок 2 – за 700 метрів на захід від села, розмір – 450 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Попове» – за 1 – 1,8 кілометрів на захід від села, в урочищі Попове, розмір – три гектари.

Поселення давньоруського часу «Селище» за за 600 метрів на південний схід від села, в урочищі Селище, розмір – 350 на 150 метрів.

Поселення черняхівської культури Печі 1 – в північно-західній частині села, розмір – 1,5 гектара.

Поселення доби бронзи Печі 2 – за 1100 метрів на захід від села, розмір – шість гектарів.

Поселення доби бронзи Кар’єр – за 600 метрів на захід від північно-західної околиці села, розмір – 1,5 гектара.

Поселення черняхівської культури Дігтярка – біля північно-західної околиці села, в урочищі Дігтярка, розмір – 1,5 гектара.

Поселення Бровеньове 1 ранніх слов’ян – за 1000 мерів на північ від північної околиці села, в урочищі Бровеньове, площа чотири гектари.

Село Плиски

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Рудка 1 – за три кілометри на південний схід від МТФ села, площа три гектари.

Черняхівське поселення Рудка 2 – за півтори кілометри на південний схід від МТФ села, розмір – 750 на 100 метрів.

Черняхівське поселення – за 500 метрів на захід від села, розмір – 400 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та ІІІ – V століть – між селами Плиски і Мала Загорівка.

Село Сіволож

Городище біля села Сіволож

Городище давньоруського Всеволожа біля села Сіволож

Поселення ІІІ – V століть, городище давньоруського часу та ХVІІ століть, на південно-східній околиці села. Городище є залишками давньоруського Всеволожа, роозмір – 100 на 150 метрів. На захід від городища, в урочищі Городок – посад, розмірами 25 гектарів. Укріплення посаду не збереглися, вал був знівельований у ХІХ столітті. Городище знаходилося на мису, який утворений при злитті ріки Грановки з рікою Борзенкою.

Давньоруське поселення «Заруддя» за 800 метрів на південний схід від села, розмір – 7 гектарів.

Поселення ІІІ – V століть «Сиволож 1» – за 1800 метрів на південний захід від села, розмір – 400 на 150 метрів.

Поселення ІІІ – V століть «Сиволож 2» – за 1500 метрів на південь від західної околиці села, розмір – 250 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть «Сиволож 3» – на північно-східній околиці села біля МТФ, розмір – 600 на 100 метрів.

Село Сидорівка

Поселення ІІІ тисячоліяя до нашої ери – І тисячоліття нашої ери «Сидорівка 1» – за 200 метрів на схід від східної околиці села (північний схід або південний схід).

Село Смоляж

Давньоруське городище – в центрі села, розмір 70 на 95 метрів.

Давньоруське поселення «Смоляж 1» – за 600 метрів на південний захід від західної околиці села, розмір 1,5 гектара.

Село Суховодка

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу – за 400 метрів на південь від села, розміри 600 на 150 метрів.

Село Хороше Озеро

Черняхівське та давньоруське поселення Хороше Озеро 1 – за 2300 метрів на північний захід від села, в урочищі Вовча Могила, розмір – чотири гектари.

Черняхівське поселення Хороше Озеро 2 – за два кілометри на північний схід від села, розмір – три гектари.

Поселення ІІІ – V століть Заруб – за 4600 метрів на захід від села, в урочищі Заруб, розмір – три гектари.

Село Червоне Озеро

Поселення І тисячоліття до нашої ери – І половини І тисячоліття нашої ери «Пелагеєве-Шацьке» – за один кілометр на південний захід від південної околиці села.

Село Червоний Остер

Поселення ІІІ – V століть – за 600 метрів на південний схід від села, розмір 800 на 250 метрів.

Село Ядути

Давньоруське городище – поблизу села, між Ядутами та Холмами біля ріки Лоші.

Неолітичне поселення – за півтори кілометри від Оверчиних хуторів, довижна – 50 метрів.