Археологія та стародавня історія Бобровицького району

Панорама городищаВ Бобровицькому районі Чернігівської області городища є у населених пунктах
Бобровиця, Нова Басань, Новий Биків, Петрівка.

Місто Бобровиця

Городище середньовічного міста Бобровиця в центрі міста, на мисі правобережної тераси ріки Бистриці, чотирикутне.

Городище – півтора кілометра від міста, було укріплене двома валами.

Стара хата у Бобровиці

Стара хата у Бобровиці

Поселення доби бронзи та черняхівської культури «Левада» – за північно-західною околицею міста (колишнє село Лукашівка), на північ від урочища Левада, на лівому березі ріки Бистриця, розмір 200 на 30 метрів, руйнується будівництвом залізної дороги.

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу Лукашівка 2 – за північно-західною околицею міста (коло села Лукашівка), на північ від урочища Левада, розміри 300 на 50 і 70 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку І половини І тисячоліття нашої ери Бобровиця 1 – у східній частині міста, в районі садиби по вулиці М.Ярошевської, 63б.

Поселення І тисячоліття до нашої ери – І половини І тисячоліття нашої ери та давньоруського часу Бобровиця 2 – у центральній частині міста, на похилому схилі мисовидного виступу правобережної тераси ріки Бистриці.

Поселення І тисячоліття до нашої ери – І тисячоліття нашої ери Бобровиця 3 – в західній частині міста, на ділянці лівого берега ріки Бистриця, при її вигині.

Поселення доби бронзи Бобровиця-західн- у західній частині міста, в районі вулиці Сагайдачного, 116.

Село Білоцерківці

Черняхівське поселення «Хутір» – на південно-східній околиці села, на підвищеному мисовидному виступі правого берега ріки Супой.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століття «Білоцерківці 1» – на північній околиці села.

Село Бірки

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Бірки 1 – на західній околиці села, на берегах озера. На захід від озера знаходиться старий кар’єр, ще далі на захід – ліс.

Село Браниця

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Браниця 1 – на північній околиці села, в районі вулиці Коцюбинського 117а.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Браниця 2 – на північній околиці села, в районі вулиці Коцюбинського 117а.

Поселення Браниця 3 – на східній околиці села, в районі вулиці Лісової, 105а.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVIII століття Бурчак – за 4200 метрів на північ від північно-західної околиці села, за 3400 метрів на північ від моста.

Село Бригинці

Поселення доби бронзи, ранніх слов’ян, давньої Русі Грабарівщина за 500 – 1000 метрів на південний захід від села, на ділянці лівобережної тераси ріки Недри, розмір – 600 на 50 метрів.

Поселення І половини І тисячоліття нашої ери Бригинці 1 – у центральній частині села, на мисовидному виступі підвищеної ділянки лівобережної тераси лівої притоки ріки Недри.

Село Веприк

Черняхівське поселення – на лівому березі ріки Супой, на розораному полі, розмір – 150 на 70 метрів.

Село Кобижча

Поселення III – V століть Кобижча – за південною околицею села, між ним і залізничною станцією Попудренка, розмір – 300 на 70 метрів.

Послення доби бронзи та давньоруського часу Кобижча 2 – в північній частині села, в районі вулиці Островського.

Поселення середини І тисячоліття нашої ери 16 – 18 століть «Кобижча 3» в північній частині села, в районі вулиці Кашталяніка, на ділянці правобережної тераси ріки Бурчак.

Поселення І половини І тисячоліття нашої ери «Кобижча-центр» в центральній частині села, в районі вулиці Берегової, 1а.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Кобижча 4 – на північно-західній околиці села.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Кобижча-ліс» в північній частині села, на мисі правого берега ріки Бурчак.

Село Макарівка

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу Ровчак – за південно-східною околицею села, на мисі правобережної тераси ріки Бистриці при впадінні в неї струмка Ровчак, на північ та південь від залізничного мосту, розміри 400 на 150 метрів.

Поселення давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть «Макарівка-село» на ділянці правого похилого схилу північного берега ріки Бистриці.

Село Мочалище

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Мочалище 1 – за південно-східною околицею села, за триста метрів на захід від урочища Фендицьке.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Мочалище 2 – за триста метрів на схід від східної околиці села, на південний схід від урочища Ратушне.

Село Нова Басань

Поселення доби бронзи Зайцев Яр 2 у південно-східній частині села, в урочищі Зайцев Яр, в районі вулиці Чапаєва.

Поселення середини І тисячоліття нашої ери, давньоруського часу Недра 1 – на південь від села, на мисовидному виступі правого берега ріки Недра.

Поселення ранньозалізного віку та ХVII – ХVIII століть Недра 2 – на південній околиці села, на лівому березі ріки Недра, під забудовою та лісом.

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII Гай – 200 метрів – на південний схід від південної околиці села.

Поселення ІІ – І тисячоліття до нашої ери, ХVII – ХVIII століть Нова Басань 1 – на південній околиці правобережної частини села.

Поселення ІІ – І тисячоліття до нашої ери Нова Басань 2 – у північно-східній частині села, на підвищенні в лівобережній заплаві ріки Недра.

Поселення ранньозалізного віку, давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть Нова Басань 3 – у південно-східній частині села, в низинній місцевості.

Міські укріплення Нової Басані

Міські укріплення Нової Басані

Городище ХVII – ХVIII століть – в місці злиття рік Недри і Зеленухи. Замок – чотири гектари, посад – 15 гектарів.

Поселення ІІ – І тисячоліття до нашої ери Зайцев Яр 1 – за 200 метрів на схід від східної околиці села, на лівому березі безіменного струмка.

Поселення черняхівської культури Пасіка – за 1100 метрів на північний схід від північно-західної околиці села (колишній хутір Поліновка). Направому березі ріки Недра, де вона робить виниг. Розміщено біля улоговини, де прокопана штучна пряма канава і йде дорога, що веде в заплаву, розміри 200 на 150 метрів.

Село Новий Биків

Давньоруське городище – в центрі села, поблизу церкви. На лівому березі ріки Супой. Круглої форми з високим валом і глибоким ровом. Діаметр – 80 метрів.

Село Осовець

Черняхівське поселення Абіссінія – на південно-східній околиці села, на мисі правобережної тераси ріки Недри в урочищі Абіссінія, розмір 400 на 50 метрів.

Поселення ІІІ – V століть «Розділ» між південно-східною частиною поселення Абіссінія та загатою через праву притоку ріки Недри, розмір – 1500 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи та черняхівської культури Писарева Левада – за південно-східною околицею села, на південь від Хмарського хутора, розмір – 350 на 20 на 80 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та давньоруського часу «Кут» – за південно-східною околицею між Хмарським хутором і урочищем Розділ, розмір – 150 на 70 метрів і 100 на 50 метрів.

Поселення ІІ тисячоліття до нашої ери – І тисячоліття нашої ери Осовець 1 – на підвищенні лівого берега ріки Недра, на відстані 500 метрів від її промелірованого русла.

Село Осокорівка

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку  та давньоруського часу Осокорівка 1 – на мисі, що утворився меліоративним каналом, за 2,2 кілометри на північний захід від північної околиці села Осокорівка.

Село Петрівка

Давньоруське городище знаходиться на острові серед болота за 1200 метрів на південний захід від села, на підвищенні в лівобережній заболоченій заплаві ріки Супой. В плані овальне, 180 на 140 метрів, оточене валом і ровом. Рів відсутній з боку болоту (із заходу). Висота валу – 1 – 1,5 метрів, ширина його біля основи – 8 – 10 метрів. Рів дуже заплив і заріс кущами (глибина 1 – 1,5 метрів, ширина – до 10 метрів), площа посаду біля п’яти гектарів.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Петрівк 1 – за 700 метрів на південь від південно-західної околиці села, на пониженій ділянці лівобережної тераси ріки Супой.

Село Піски

Поселення бронзового віку Піски 1 – напівденній околиці села, в районі вулиці Тичини 23.

Поселення бронзового віку Піски 2 – на західній околиці села, в районі вулиці Лісової 20.

Село Рокитне

Поселення бронзового віку Рокитне 1 – за 500 метрів на північний захід від села, за 700 метрів на північний схід від північно-східної околиці села Мочалище.

Поселення доби бронзи Рокитне 2 – за західною околицею села, на східному березі болота у витоках лівої притоки ріки Трубеж.

Поселення доби бронзи та ІІІ – V століть Рокитне 3 – за 200 метрів на південний захід від південної околиці села.

Давньоруське поселення Рокитне 4 – за 1300 метрів на схід від східної околиці села, за 200 метрів на північ від дороги Рокитне – Нова Басань.

Село Рудьківка

Поселення ІІІ – V століть Красний Куток – в центрі села, на ділянці правобережної тераси ріки Бистриці, в урочищі Красний Куток, розмір 350 на 150 метрів.

Село Свидовець

Поселення ІІІ – V століть Криниця – за 1200 метрів на північний захід від села, у витоках ріки Супою.

Село Соколівка

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть Лебедин – за 3300 метрі на південний захід від південної оклиці села, у витока безіменного струмка (права притока ріки Недра).

Село Стара Басань

Поселення доби бронзи Лигин – у центральній частині села на лівому березі ріки Басанки.

Поселення доби бронзи Піски – за 350 метрів на південний захід від села, в урочищі Піски.

Село Старий Биків

Поселення ІІІ – V століть – на підвищенні серед боліт, розмір – 400 на 50 метрів.

Поселення ранніх слов’ян та давньоруського часу Старий Биків 1 – на схід від південної околиці західної чатсини села.

Село Сухиня

Поселення Хутір – в східній частині села, в районі вулиці Шевченка 40.

Село Щаснівка

Поселення черняхівської культури – Щаснівка 1 (два гектари), Щаснівка 2 (4,5 гектарів), Щаснівка 3 – 1,75 гектара.

Село Ярославка

Поселення Княже Дворище – за п’ять кілометрів на захід від села, на підвищенні серед заболоченої низовини, розмір – 180 на 160 метрів.

Давньоруське поселення та поселення ХVІІІ століття Ярославка 1 – за один кілометр на північ від села, на мисовидній ділянці правого берега ріки Басанки.

Давньоруське поселення Ярославка 2 – за 200 метрів на північ від північної околиці села. Прилягає з півночі до заводненої низовини, що має стік на південь до ріки Басанка.

Поселення Ярославка-Північ – на північній околиці села, на захід від МТФ, за 200 метрів на північ від дамби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.