Археологія та стародавня історія Народицького району

ГородищеВ Народицькому районі Житомирської області городища були у селах Лозниця, Любарка, Малі Кліщі, Народичі, Яжберень.

Село Закусили

Поселення в селі Закусили

Поселення в селі Закусили

Неолітичне поселення – на дюнах.

Село Ласки

Черняхівське поселення – на багатошаровому поселенні в урочищі Баранівка.

Поселення доби бронзи тшинецької культури – поблизу села.

Село Лозниця

Городище в селі Лозниця

Городище в селі Лозниця

В ХІХ столітті в 1,5 кілометрах від села зафіксоване городище Товчина Долина.

Село Любарка

В ХІХ столітті у 10 кілометрах на південь від села в лісі на високому беерзі болота Щегля, між хуторами Журби і Спаський Острів – кругле городище, один кілометр в периметрі.

Село Малі Кліщі

Давньоруське городище, яке було замком у ХVII столітті – на західній околиці села, в урочищі Шаблище, діаметр 70 метрів, між селами Лозниця і Малі Кліщі. В ХІХ столітті описувалося у чотирьох кілометрах від села в лісі, оточене двома валами.

Селище міського типу Народичі

Поселення палеоліту, мезоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу – за 600 – 800 метрів на південь від західної околиці села, на лівому березі ріки Жерев, урочище Піщане, розмір – 160 на 80 метрів.

Поселення давньоруського часу, яке існувало в ХІV та ХVII – ХVIII століттях – на високій береговій терасі в місці злиття рік Уж і Жерев, на схилах берега в історичноум центрі сучасного селища. Серед потужного масива пізньосередньовічних матеріалах, на декількох садибах були виявлені і задукоментовані матеріали давньоруського ХІІ – ХІІІ і післямонгольського часу.

Городища давньоруського часу та ХVI – ХVII століть – були зафіксовані у 20-х роках ХХ століття в центральній частині Народичів, тоді існували видимі укріплення трьох городищ-замчищ форми, схожої на овал.

Східне укріплення, зайняте нині будівлями лікувального закладу, найбільш переплановане, хоча й зберігає по краю залишки спланованої тераси, сліди пізньосередньовічних редутів.

Центральне укріплення (знаходиться посередині) обмежене із сходу сучасною вулицею, а з заходу – яром, у наші дні зайняті будівлями колишнього комунгоспу, ця фортеця також зазнала сильних перепланувань. На його південний схилах, зайнятих городами, були знайдені матеріали ХІІІ – ХІV століть.

На місці західного укріплення, на території краєзнавчого музею та на городах суміжних приватних садиб, знайдені виразні давньоруські матеріали ХІІ – ХІІІ століть. Практично на всій обстеженій ділянці центральної частини Народичів (на місці укріплень, а також на площі суміжної селищної забудлови) фіксується потужне середньовічне поселеня (ХVI – ХVIII століть).

Село Норинці

Поселення в селі Норинці

Поселення в селі Норинці

Поселення доби бронзи та давньоруського часу – за 300 метрів на захід від північно-західної околиці села (могильник), а за 700 метрів на захід від могильника – поселення. Воно розташоване на дюноподібному підвищенні правого берега ріки Норинь висотою 3 – 5 метрів. З півночі обмежене старицею ріки, з інших сторін – схилами дюни, які плавно опускаються до заболоченої заплави. Поверхня дюни задернована, використовується як вигін для худоби. Підйомний матеріал простежується на площі 650 на 150 метрів.

Село Одруби

Поселення ранньозалізного віку розмірами 80 на 60 метрів.

Поселення ІІ – V століть.

Село Христинівка

Поселення VIII – ІХ століть – на північ від села, за колгоспною фермою, на лівому березі ріки Уж, розміри – 140 на 30 метрів.

Село Шишелівка

Поселення VIII – ІХ століть – на північній околиці села, на лівому березі ріки Звіздаль, розмір 110 на 40 метрів.

Село Яжберень

За переказами тут було місто Жаберень, значить могло бути городище.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.