Археологія та стародавня історія Лугинського району

Городище у Кремно

Городище у Кремно

В Лугинському районі Житомирської області городища були у селах Великий Дивин, Кремно, Радгоща, Солов’ї.

Село Бовсуни

Поселення давньоруського часу – на південь від західної околиці села.

Поселення палеоліту та неоліту – на північ від села, на території колишнього полігону.

Село Великий Дивин

Городище давньоруського часу – приблизно у 2500 метрах на південний захід від південно-західної околиці села Великий Дивлин і в 670 метрах на північний і північний схід від східної околиці села Бучмани. Городище займає останець, складений піщаною сумішшю з мергелем, і великим вмістом вапняка. Останець, який носить назву Гора Султанка, підвищується над заплавною терасою і заплавою ріки Дивлинки (права притока ріки Жерев) на висоті біля 9 метрів. Основа останця має сьогодні форму неправильного п’ятикутника розмірами 110 на 100 метрів, висотою 50 – 70 сантиметрів. З південного боку цей ярус основи підрізаний сучасною грунтовою дорогою. Вся центральна (серединна) частина майданчика і самого городища знищена кар’єром з видобутку піска і піщаника. На сьогоднішній день городище має в плані вид спотвореної підкови із знищеною середньою частиною, які своїми кінцями дивляться на південний посад на північ, північний схід, схід і південь від останця городища. Розвідана площа посада, на даний час, визначається в межах двох гектарів. Знахідки давньоруського часу зустрічаються на городах, які оточують городище і на більшій площі (біля 8 гектарів).

Городище ІХ – Х століття. На південь від гордища, на відстані біля 150 метрів – природній, овальної форми останець Гора Дивлинська. Біля основи останець, витягнутий по осі південь-північ. Має розміри 150 на 100 метрів, а на рівні верхнього майданчика – біля 100 на 60 метрів. По краях майданчика і схилах останець вкритий деревами і кущами.

Село Кремно

Городище Х – ХІ століття – у 180 метрах на північний захід від північно-східної околиці села Кремно. Розміщене на відносно рівній, яка дещо знижується до ріки, надзаплавній терасі лівого берега ріки Кремно, біля устя безіменного струмка, який одягнутий у трубу. Городище неправильної в плані підвально-круглої форми. Розміри майданчика – 45 (з заходу на схід) на 35 метрів (з півночі на південь), площа – 0,14 гектарів. Ширина валу, який оточує майданчик зі всіх боків, біля його основи, складає від десяти до дванадцяти метрів, висота визначається в межах 2,5 – 3 метри. На сьогоднішній день підошва і нижні частини схилу зовнішнього валу густо заросли кущами і болотно-лучною рослинністю. Периметр городища оточений заводненим пониженням, яке сильно змінене меліоративними стоками. В’їзд на городище розміщений з північно-східного боку. Майданчик городища задернований, з півночі до городища прилягає посад розмірами 415 на 80 метрів.

Село Липники

Давньоруське поселення – біля села.

Село Літки

Поселення бронзової тшцінецької культури – біля села.

Село Повч

Палеолітична стоянка – за 3 – 4 кілометри на південь від села, на лівому березі ріки Жерев.

Село Радгоща

За переказами поблизу було місто Яблоне, можливо на цьому залісненому місці є городище.

Село Солов’ї

Давньоруське поселення – на північ від села.

За переказами, в ріці Золотковка було місто Золотков (давньоруська кераміка на городах), можливо колись було городище.

Давньоруське поселення – в урочищі Томашки над болотом на правому березі Золотковки.

Село Степанівка

Палеолітична стоянка – за 500 метрів на захід від села, на правому березі ріки Жерев, розмір – 400 на 400 метрів.

Палеолітична стояка – за 500 метрів на південь від села, на правому березі ріки Жерев, розмір – 300 на 200 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.