Монастириський замок в місті Монастириська

Монастириський костел 18 століття

Монастириський костел 18 століття

Монастириський замок знаходився в місті Монастириська Тернопільської області. Згодом замок був перебудований на палац, зараз на його території – тютюнова фабрика.

Історія міста Монастириська

Вулиці Монастириськ

Вулиці Монастириськ

Монастириська було засноване між ріками Коропець та його притокою рікою Доброводівка. На території міста трипільське поселення, поселення бронзового віку та давньоруське селище.

Назва міста походить від монастиря, який, за переказами, був на горі біля міста (на висоті 368 метрів виявлено стародавнє укріплення) або на території самих Монастириськ, оскільки на території міської ради в цілому збереглося три городища, кожне з яких могло бути укріпленим монастирищем. Спершу місто називалося Підгороднє (назва говорить про існування стародавнього городища), потім – Монастирище. Очевидно монастир в 15 столітті ще існував, якщо він був здатний поміняти назву населеного пункту.

Вперше Монастириська згадуються в 1433 році, тоді містечко було передано у власність Сигизмунду Абданку, цей рід був близьким до Язловецьких, і згодом Монастириські також стали називатися Язловецькими.

У 1443 році Монастириська згадуються як місто, в якому був замок. У 1454 році місто отримало Магдебурзьке право. У 1490 році Монастириська було зруйноване повстанням під проводом Мухи, яке цього ж року було розбито польсько-тевтонськими силами поблизу Рогатина.

У 1552 році власником міста був Ян Сенінський, йому Сигизмунд ІІ надав право проводити щотижневі торги і кожного року – ярмарки. Місто швидко розвивалося, однак у 1578 році було зруйноване татарами.

Монастириський замок та палац

Тютюнова фабрика - у червоному прямокутнику, місце замку в Монастириськах, стрілкою позначено споруду міського відділу освіти, яка споруджена на місці старовинної споруди

Тютюнова фабрика – у червоному прямокутнику, місце замку в Монастириськах, стрілкою позначено споруду міського відділу освіти, яка споруджена на місці старовинної споруди

У 1600 році Вікторін Сенінський споруджує мурований замок. У 1629 році Станіслав Любомирський розбив біля замку татар. У 1630 році місто стає власністю Потоцьких, які володіли населеним пунктом до 1844 року.

У середині 17 століття козацькі повстанці неодноразово займали і руйнували місто і замок, крім того, у 1653 році Іван Богун під Монастириськами розбив польське військо. У 1672 році місто і замок захоплений османськими військами. В 1698 році від Монастириськ до Підгайців пройшло польське військо, де билося з татарами, більше татари на ці землі не нападали.

На початку 18 століття замок реставрують.  У 1780 році власниця міста Людвіга Потоцька, яка мала дівоче прізвище Любомирська, споруджує в Монастириськах палац, а замок був переданий австрійській владі, які влаштували в замку тютюнову фабрику. У 1844 році Бака де Хетта купує місто у Пшемислава Потоцького.

Монастириський замок сьогодні

Фестиваль Дзвони Лемківщини в урочищі Бичова біля Монастириськ

Фестиваль Дзвони Лемківщини в урочищі Бичова біля Монастириськ

Зараз на місці замку – тютюнова фабрика, яку добре видно попри дорогу у центрі Монастириська і яка нагадує великий палац. Локалізація самого замку утруднена, однак можна припустити, що тютюнова фабрика стоїть на фундаментах замку.

Цікава версія про розміщення замку – приміщення міського відділу освіти. За деякою інформацією, ця п’ятиповерхова будівля споруджена на місці більш старої – палацу або якоїсь господарської будівлі. Оскільки ця споруда фактично лежить на замчищі, можна припустити, що нижні поверхи цієї будівлі міського відділення освіти – залишки замку.

На фестивалі Дзвони Лемківщини

На фестивалі Дзвони Лемківщини

Монастириськ – своєрідний лемківський центр. Тут є музей Лемківщини, щорічно проходить фестиваль Дзвони Лемківщини. Зберігся костел початку 18 століття, тепер тут церква Успіння Божої Матері. Неподалік Монастириськ – Бучацький замок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.