Гусятинський замок у селищі Гусятин

Оборонна Онуфріївська церква у Гусятині

Оборонна Онуфріївська церква у Гусятині

В селищі Гусятин Гусятинського району Тернопільської області була своя міська цитадель – гусятинський замок.

Рання історія

Замок у Гусятині з’явився тоді, коли на цю землю активно нападали татари, можливо наприкінці 15 століття, однак точно дату спорудження невідомо. У 1559 році місто отримало Магдебурзьке право, тоді вже існував замок та міські укріплення.

Наприкінці 16 століття місто і замок (тоді ще дерев’яний) захопили і спалили повстанці Северина Наливайка.  Тоді козаки захопили гармату, 150 великих фортечних рушниць, 200 одиниць переносної вогнепальної зброї, 10 порохових бочок, 500 гарматних ядер, шість бочок рушничних куль, а також багато іншого військового та цивільного майна.

Війна 17 століття

На початку 17 століття власники Калиновські, зокрема брацлавський воєвода Марцін Калиновський, посилюють міські і замкові стіни. В систему оборони входила Онуфріївська церква та синагога. В цей час замок стає з дерев’яного кам’яним (біля 1630 року), він входив в оборонну міську систему і знаходився на північно-західній околиці. Замок з півночі захищався рікою.

Гусятинська оборонна синагога

Гусятинська оборонна синагога

Замок був квадратним, по кутах були круглі башти, розміри – 80 на 80 метрів, стіни посилювалися ровом і валом. Однак укріплення міста, можливо і замок неодноразово захоплювали війська Богдана Хмельницького. Вперше фортеця впала під козацьким наступом у 1648 році, всі замкові захисники були вбиті. Однак в 1651 році відновлена твердиня відбилася від козаків.

У 1652 році Марцін Калиновський із Самуелем Єжи (сином) загинули під Батогом. Однак сама фортеця вистояла перед московськими військами Бутурліна. У 1653 році замок був резиденцією кримського хана після того, як фортецю зайняти татари з козаками.

У 1672 році Гусятин зруйнувала османська армія на чолі з султаном Мехмедом ІV. Турки руйнували твердиню у 1675 та 1680 роках. Після того, як у Бучачі був укладений польсько-турецький договір, Гусятин до 1683 року належав туркам, які укріпили міські стіни. Однак після перемоги Яна ІІІ Собеського під Віднем польські війська починають звільняти Поділля, визволений був і Гусятин. Однак замок ще декілька разів займали турки. Остаточно Гусятин став польським після Карловицького мирного договору 1699 року.

Занепад і знищення фортеці

Калиновські володіли замком до 1729 року, які дбали про нього до 1795 року. Згодом власниками були Чарнецькі, Потоцькі, Верещинські, Голуховські, фортеця значно занепала. Наприінці ХІХ століття новий власник рабин розібрав укріплення, матеріал використаний для спорудження синагоги, різних будинків та власної резиденції-палацу. Ці всі споруди були знищені в часи Першої світової війни.

В наші часи замок не зберігся, однак за описом, фортеця була на високому скелястому березі Збруча, це мало б полегшити пошук.

Якщо ви шукаєте транспорт для немовлятка, якісні коляски від фірми Роан Roan Marita Prestige – це безпека, зручність та хороший настрій для вашого малюка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *