Борецький замок в селищі Великі Бірки

Великі Бірки - можливі місця розміщення замку

Великі Бірки – можливі місця розміщення замку

У селищі Великі бірки Тернопільського району Тернопільської області був борецький замок. Яка його історія і що від нього залишилося?

Борецький замок в селищі Великі Бірки

Великі Бірки за свою історію мали багато назв – Борек, Подбор’є, Великі Борки (як варіант Борки Великі). Сучасна назва затверджена у 1967 році.

Село існувало на ріці Гнила Гнізна (притока Серету) з давньоруського часу – перша згадка у 1243 році, тоді татари розбили військо князя Ростислава під місцевістю з назвою “в борку”. Однак перша беззаперечна письмова згадка – в 1410 році, коли згадувалося розмежування сіл Борки та Чернелів.

В 15 столітті село стає містом під назвою Борек. У 1530 році Сигизмунд І Старий надав місту Магдебурзьке право, тоді власником був Ян Срочинський, який невдовзі продав місто Миколі Сенявському.

Микола Сенявський розвивав Борки, поки не став коронним гетьманом Речі Посполитої. Тоді в нього з’явилося багато інших маєтків, і це маленьке містечко вже но отримувало належної уваги.

У 1565 році Борки стають власністю Миколи Потоцького, тоді в місті проживало понад півтисячі чоловік. Потоцькі укріплюють замок, який напевно існував і до них. Нова споруда була чотирикутною з валами та мурованою брамою.

У 17 столітті на долю Борок і замку випали випробування – у 1624 та 1626 році нападали татари, у 1649 році Збараж облягали козаки, водночас знищивши борецький замок.

Однак фортецю відновили – її добре видно на карті фон Міга кінця 18 століття.

Зараз місце, де був замок невідомий. Однак приклад інших замчищ показує, що бастіонна фортеця не могла безслідно зникнути – напевно на місцевості залишилися від неї якійсь сліди, як і від міських укріплень цього колишнього містечка. Тим більше, що фортеця добре позначена на карті фон Міга, а на австрійських картах 19 століття позначалася як Schl., тобто як замок або замчище. До речі, замок є на гербі Великих Бірок, який був затверджений у 1996 році.

Замок у Великих Борках на карті фон Міга

Замок у Великих Борках на карті фон Міга

У всякому разі вали ще в ХІХ столітті простежувалися дуже добре, в підземеллях замку навіть утримувалися в’язні, так що знайти замчище не важко.

Укріплення Тернопільського району – замок у Тернополі, замок у Баворові.

Вибрати якісні міжкімнатні двері можна, відвідати сайт – тут великий вибір. Двері з різних матеріалів, можна підібрати за бажанням колір, дизайн.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.