Археологія та стародавня історія Любомльського району

Розкопки у Любомлі

Розкопки у Любомлі

Любомльський район Волинської області серед археологічних пам’яток має давньоруські городища у Головному, Гущі, Згорянах, Луках, Новоугрузькому, Олеську, Хворостові, Любомлі.

Село Вишнів

На території Вишніва виявлено сліди напівземлянок, а в них – уламки посуду часів Давньої Русі.

Село Головне

В урочищі Колесо, в 1,5 кілометра на північний захід від Головного – невелике кругле городище, оточене невисоким валом і ровом, розташоване серед боліт. У 1958 році Ю.В.Кухаренко розкопав близько 250 квадратних метрів площі, виявлено деталі дерев’яної конструкції валу та слабкий культурний шар Х – ХІ століть.

Курганний могильник – біля колгоспної птахоферми, на північно-західній околиці села – чотири кургани, два з них розкопав Ю.В.Кухаренко у 1958 році.

Село Гуща

Вельбарський могильник ІІІ – ІV століть нашої ери на піщаному підвищенні, в урочищі «Могилки» (або Додатки) на східній околиці села.

Городище Х – ХІ розташоване на горбку посеред заплавної долини ріки Західний Буг. Валів немає, наявний багатий культурний шар Х – ХІ століття. Обстеження ровів у 1963 році П.О.Раппопорт.

Село Згоряни

Городище з давньоруським культурним шаром, знаходиться в урочищі Піски, на схід від Згорян.

Село Луки

На південному березі озера знаходиться городище з керамічними матеріалами давньоруського часу.

Місто Любомль

Городище Замчище, Любомль

Городище Замчище, Любомль

Вельбарський могильник ІІ – ІV століть нашої ери на території зооветеринарної лікарні і поруч з нею, зліва від шосейної дороги Любомль – Шацьк, відкритий при будівельних роботах в 1962 році, досліджувався В.М.Цигиликом в 1963 році та Ю.В.Кухаренком в 1967 році.

Городище і селище, в 1 кілометрі на північний схід від Любомля знаходиться кругле городище, оточене валом і ровом, частково знищене стрільбищем. Зібрано багато уламків кружальних посудин давньоруського часу. Синхронне селище розташоване з боку міста. Обстеження Ю.В.Кухаренка.

Городище в урочищі Замчище у Любомлі

Городище в урочищі Замчище у Любомлі

Ще одне давньоруське городище круглої форми – на підвищенні над заболоченою місцевістю, згадується у ХІІІ столітті, обстежив П.О.Раппопорт.

 

Село Новоугрузьке

План городища в урочищі Шопи в Любомлі

План городища в урочищі Шопи в Любомлі

Городище, знаходиться на березі ріки Західний Буг, недалеко від Новоугрузького, круглої форми, на його поверхні зібрано уламки давньоруської кераміки. Розвідки Ю.В.Кухаренка. На урочищі Стовпове поле знайдено скарб срібних гривень та окремі знахідки металевих виробів скляних браслетів.

Село Олеськ

В урочищі Городище – цілковито розоране кругле городище з археологічними матеріалами давньоруського часу.

Село Хворостів

Давньоруське городище – в урочищі Машівщина або Кам’яниця.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *