Село Іванків – земляні вали

Карта Шуберта

Карта Шуберта

Поблизу села Іванків Ямпільського району Вінницької області є кургани та земляні вали укріплення. У давнину село називалося Янколов (Янколів) чи Янкулово.

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського вказується, що в Янкулові на панській землі, в урочищі Глубочок, біля дороги в село Підлісівку є земляні вали, які називають шведськими. На високому місці є чотири кургани.

Цекинівка та Янкулово-Іванків на археологічній карті Євфімія Сіцінського

Цекинівка та Янкулово-Іванків на археологічній карті Євфімія Сіцінського

Село Підлісівка знаходиться у шести кілометрах на північний схід від села Іванків. Оскільки між селами Підлісівка та Іванків – поле, яке розорюється, то за багато років вали могли розорати.

На карті Шуберта (1868 – 1877) позначено урочище Глибочок та кургани. Шведські вали, про які згадує Євфімій Сіцінський, могли бути редутами (польове укріплення, оточене валом з чотирьох сторін) часів походів Петра І на Молдавію. Якщо враховувати рельєф, вал міг бути траяновим, тобто він міг тягнутися від одного яру до другого, замикаючи територію, яка була укріпленою з двох сторін природніми ярами, а з третьої – схилом річкового берега. Сіцінський вал на своїй карті не показав, тому укріплення потрібно шукати на місцевості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.