Археологія та стародавня історія Мурованокуриловецького району

Городище в Дерешовій

Дерешова, скіфське городище

В Мурованокуриловецькому районі Вінницької області городища є у селах Вищеольчедаїв, Дерешова, Наддністрянське, Попелюхи.

Село Біляни

На південний захід від Білян, в урочищі Біля двору – поселення білогрудівської культури.

Село Вищеольчедаїв

На південь від Вищеольчедаєва, в урочищі Шинків млин – трипільське поселення.

В Вищеольчедаєві – черняхівське поселення.

На лівому березі ріки Лядави біля села, між рікою та яром, знаходиться городище, яке називається Городиськом. Воно має вигляд трикутника, який має площу 455 квадратних метрів, при бокових лініях в 49 метрів. З одного боку на внутрішному майданчику городища дугоподібно розміщені три вала різного розміру.

Село Галайківці

Над рікою Жван на горі монастирище, обнесене валом, є залишки стін.

Село Дерешова

На південний схід від Дерешевої – трипільське поселення.

Дерешова городище

План городища у селі Дерешова

На відстані кілометра на південний схід від околиці села Дерешова – трипільске поселення, городище скіфської культури з нашаруваннями черняхівської та давньоруської культур. Городище зведено у вигляді асиметричної трапеції, розташованої на вузькому видовженому мисі, котрий зі сходу обмежено рікою Требіж, що зливаються південніше гордища. Зараз в цьому місці споруджено невеликий ставок. Ріки протікають в глибоких каньйонах, що поросли сосновим, або мішаним лісом. Загальний периметр городища дорівнює близько 1,5 кілометрів, площа – вісім гектарів. Майже вся площа городища вкрита лісом та пишною луговою рослинністю.

Село Долиняни

Поселення 1 черняхівської культури – на північній околиці села в урочищі «Попів ланок» і займає похилий схил пагорбу, біля підніжжя якого протякає ріка Жабля, права притока ріки Жван. Воно витягнуте вздовж річки, розміри – 500 на 200 метрів. В теперішній час територія поселення постійно розорюється.

Поселення 2 черняхівської культури розміщується на лівому березі ріки Жабля в урочищі Казанчик навпроти поселення 1. З півдня воно обмежене заболоченою балкою, з півночі – грунтовою дорогою та лісосмугою. Розміри пам’ятки – 400 на 150 метрів.

Поселення 3 черняхівської культури знаходиться в 350 метрах на північ від поселення 2 і займає похилий східний схил пагорбу, біля підніжжя якого розташоване штучне озеро, утворене внаслідок загачування ріки Жабля. Пам’ятка площею 300 на 150 метрів постійно розорюється.

В урочищі Посесія – трипільське поселення, знаходиться на відстані 500 метрів на південний захід від села Долиняни і займає частину язикоподібного мису, що виходить на ріку Жаблю, ліву притоку ріки Жван. Поселення займає кінцеву, західну частину мису, його площа біля 6 гектарів, розміри – 200 на 300 метрів.

Трипільське поселення – в урочищі Жолобки між селами Долиняни та Кривохижинці, котрі розділяє глибоке річище ріки Жван. Поселення розташоване на трикутному мису, утвореному при впадінні у ріку Жван лівобережної притоки – ріки Жаблі. Воно займає кінцеву, південно-східну частину мису, площа поселення – до десяти гектарів.

Село Котюжани

На північ від Котюжан, в урочищі Ревер Долина – трипільське поселення.

На правому березі ріки Лядова – черняхівське поселення.

На північ від села, вище на ріці Лядаві, в урочищі Завальна, в лісі Вусатинь видно вали і рови, трапляється кераміка. Тут, за переказом, колись було місто Котюга.

Село Наддністрянське

Трипільське поселення – в урочищі Берег І, Берег ІІ, Берег ІІІ у двох кілометрах від села. Поселення займало довгастий мисоподібний пагроб другої тераси лівого берега Дністровського водосховища. З правого боку мис омивається водами Дністра, лівий схил переходить у пологий яр з пересихаючим у спеку струмком.

В 200 метрах від західної околиці хутора Березова на першій невисокій терасі берега Дністра, в гирлі безіменного струмка на лівому березі – 200 на 50 метрів.

Березовський хутір І на східній околиці хутора, на низькій терасі по обох берегах струмка, який впадає в Дністер – скіфське поселення. Серед різного матеріалу наявні фрагменти посудин передскіфського часу.

Скіфське поселення Березовський Хутір ІІ займає північно-західну частину мису приблизно за два кілометри вниз по течії за селом.

В колишньому поміщицькому лісі Діл знаходиться урочище Городище, тут багато ям, але валів немає.

Село Обухів

На південній околиці Обухова – черняхівське поселення.

Село Перекоринці

Попелюхи, розміщення городища

Городище у Попелюхах на карті

На південь від Перекоринців, в урочищі «Попова долина» – трипільське поселення.

Село Попелюхи

Попелюхи городище

Городище у селі Попелюхи

У трьох кілометрах від села на правому березі ріки Лядава в 213 метрах від ріки знаходиться давньоруське городище під назвою Городисько, яке має площу 910 квадратних метрів. Городище має форму підкови і знаходиться на насипі висотою в 10 метрів. Входів і виходів не помічено. Однією стороною городище повернуто до ріки, а другою, протилежною – до крутого яру.

Село Привітне

На південь від Привітного – черняхівське поселення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.