Унівська лавра та проща до Унева

Проща до Унівської лаври

Проща до Унівської лаври

Всеукраїнська піша до Унева триватиме з 25 по 27 серпня 2015 року. Прочани вирушатимуть зі Львова, однак до прощі приєднуються християни з цілої України. Унівський монастир часто називають лаврою, оскільки в минулому йому підпорядковувалися інші монастирі. Монастир в Уневі оточують пагорби, які нагадуються справжні гори. Недаремно в радянські часи село мало назву “Міжгір’я”, оскільки воно містилося між горами (насправді просто ліквідовувалося згадку в назві села про уніатів). Це село міститься в Перемишлянському районі, недалеко від райцентру.

Унівський монастир - тут буде проща в кінці серпня 2015 року

Унівський монастир – тут буде проща в кінці серпня 2015 року

Через Перемишляни проходить магістральна дорога Львів-Івано-Франківськ, тому добиратися до Унева можна і на громадському транспорті, якщо хтось не зможе пішки подолати велику відстань. Це не тільки релігійний центр греко-католиків (лавра студійського уставу, який максимально наближений до православного обряду), а й видатний туристичний центр – обитель оточена стародавніми стінами із старовинною церквою всередині. Поруч – Чернеча гора із давньоруським городищем та чудова природа, джерело із цілющою водою. Завдяки хорошому розміщенню, стародавній історії, унівський монастир є дуже популярним серед паломників, які протягом року навідуються сюди для молитви, а декілька разів на рік тут відбуваються великі прощі.

Унівський монастир

Чернеча гора біля Унівської лаври

Джерело в монастирі в Уневі

Джерело в монастирі в Уневі

Розповідь про Унівську лавру варто почати із Чернечої гори. Сама назва говорить про те, що первісний монастир містився саме тут (зараз тут кладовище). І це підтверджено розкопками – тут, на Чернечій горі знайдено стародавнє городище, яке було засновано ще в ІХ столітті. Городище місцеві жителі називають Володимирів град, ніби натякаючи, що це укріплення заснував Володимир – може київський князь Володимир Великий, а може галицький князь чи боярин на ім’я Володимир. Городище оперезує вал, про його значення говорить кам’яний храм, фундаменти якого знайдено на Чернечій горі. За характером кладки заснування цього храму відноситься до ХІІ століття, однак він проіснував до пізнього середньовіччя.

Старовинні надгробки в музеї Унівської лаври

Старовинні надгробки в музеї Унівської лаври

Тут існувало значне поселення ХІІІ століття (воно було біля підніжжя гори, поблизу лісового потічка) – біля жител виявлені залишки печей, в яких виплавляли залізо і виробляли скло. Метал виплавляли з болотної руди, якої вдосталь було в довколишніх заболочених долинах ріки Гнила Липа.

Довкола храму виявили житла, монети 14 – 18 століть, отже в ці часи тут було поселення, напевно давній монастир, попередник Унівської лаври. Саме з 14 століття Унів згадується в писемних джерелах як значний християнський центр, хоча, без сумнівів, духовним центром монастир був значно раніше. Поблизу цього поселення виявлено середньовічне кладовище з кам’яними надгробками.

Це тільки невелика інформація, почерпнута з археологічних досліджень. А розкопок проведено небагато, і наступні наукові дослідження зможуть відкрити більше таємниць первісної унівської обителі і села Унів.

Історія Унівського монастиря

Монастирська брама в Уневі

Монастирська брама в Уневі

Унівська лавра в 15 столітті була значним монастирем, який мав родовитих і багатих меценатів – спершу монастир під свою опіку взяли литовські князі Гедиміновичі, потім Унів став власністю князів Лагодовських. У 1542 році королівською грамотою ченцям надано право обирати архимандрита, монастир підвищив свій статус і став Унівською архимандрією. Однак в 1549 році монастир знищили татари.

Всередині монастирського храму

Всередині монастирського храму

Відновленням монастиря став Ванько (Олександр) Лагодовський, який побачив у сні Діву Марію, яка сказала, що шляхтич може зцілити хворобу ніг за допомогою джерела, яке протікає в лісі. Звичайно, дворянин зцілився і вирішив відновити знищений монастир.

Так, знищена обитель на Чернечій горі відновлюється у формі могутньої фортеці над джерелом з цілющою водою. Спершу у вигляді фортеці споруджуюється церква з міцними стінами і бійницями, згодом вона оточується з чотирьох боків мурами та вежами. У храмі є копія надгробкуОлександра Ванька Лагодовського, оригінал якого зараз зберігається в Олеському замку.

Унівська ікона Пресвятої Богородиці

Унівська ікона Пресвятої Богородиці

Чернеча гора теж не пустувала – там був жіночий Преображенський монастир (ліквідований в 1763 році, храм і дзвінницю розібрали).

Архимандрит Анастасій в середині 16 століття засновує тут монастирську школу. Тут навчався  засновник Манявського скиту Йов Княгиницький (походив з Княгиничів, на місці якого виник Станіславів, тепер Івано-Франківськ). В 1570 році Гедеон Балабан став владикою у Львові, він в 1597 році Ісая Балабан, його племінник став архимандритом унівської обителі. Цей час був розквітом Унівської лаври.

В 17 столітті споруджується додаткова лінія укріплень, від якої збереглися фундаменти надбрамної вежі та залишки валу. Ці укріплення можна побачити на відстані півсотні метрів від мурів обителі. На фундаментах вежі виявлено гармату із ядрами, наконечники стріл, списів, монети та течі 16 – 18 століття. Очевидно, в зовнішній лінії укріплень був невеликий арсенал, який був знищений в буремні роки 17 століття, коли турецько-татарські набіги були особливо нищівними.

Нові споруди унівської обителі

Нові споруди унівської обителі

З 18 століття військова ситуація стабілізувалася, монастир з 1700 року перейшов на Унію, став католицьким, однак в 1711 році було прийнято рішення притримуватися православних обрядів і стародавніх традицій монашого життя. Унівською лаврою опікувався давній рід Шептицьких, деякі з них були архимандритами. Було засновано друкарню, налагоджувалась місійна діяльність обителі.

Однак австрійська влада в кінці 18 століття масово закривала монастирі. Унівську лавру було ліквідовано (як і Манявський скит, який на той час теж перейшов на унію з Римом). Однак церковне життя не занепало – на місці однієї з фортечних стін було споруджено палац, де розміщувався центр єпархії, зокрема тут чотири десятка років перебував єпископ Михайло Левицький. Також тут вів свою діяльність Сильвестр Сембратович. Відродив монастир Андрій Шептицький, який передав приміщення монахам-студитам і надав обителі статусу Лаври. Монастир існував до 1947 році, коли радянська влада заарештувала архимандрита Климентія, а лавру закрила. Однак у 80-і роки ХХ століття монастир відновився, зараз належить монахам-студитам і активно відроджується і розбудовується. Зараз це популярне паломницьке місце.

Програма прощі до Унева в 2015 році

25 серпня – Львів – Чижики

Фундаменти надбрамної вежі унівського монастиря

Фундаменти надбрамної вежі унівського монастиря

Проща відбуватиметься з 25 до 28 серпня 2015 року. Почнеться проща у 7 годині ранку, в церкві Архистратига Михаїла у Львові буде свята літургія, яка завершиться в 9 годині 30 хвилин і почнеться піша хода. Прочани 25 серпня будуть зупинятися у львівському храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці, храмі Успення Пресвятої Богородиці в селі Чишки, в селі Чижики буде ночівля, тут відвідають церкву Введення в храм Пресвятої Богородиці.

26 сперпня, Миколаїв – Лагодів

26 серпня проща пройле через місто Миколаїв, відвідають храм Покрови Пресвятої Богородиці, через Станимир, зупинка буде у храмі Богоявлення Господнього та через Лагодів, де буде ночівля, тут відвідають храм святого Архистратига Михаїла.

27, 28 серпня – проща в Унівській лаврі

Копію Туринської Плащаниці можна оглянути під час прощі до Унева

Копію Туринської Плащаниці можна оглянути під час прощі до Унева

27 серпня прочани досягнуть Унівської лаври, де буде Божественна Літургія. Прочани будуть мати можливість посповідатися, доторкнутися до святинь, випити цілющої води. Також можна оглянути Чернечу гору, стародавні мури, руїни надбрамної вежі, стародавню церкву, музей Унівської лаври. Також в монастирі є копія Туринської Плащаниці, оригінал якої зберігається в італійському місті Турин і на якій відбилося тіло Ісуса Христа.

Про інші святині і прощі Західної України можете прочитати у статті Християнство, монастирі, прощі в Галичині.

https://www.youtube.com/watch?v=X6zlI6xAKuU

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.