Замок в селі Золотники

Карта ЗолотниківУ селі Золотниках Теребовлянського району Тернопільської області був замок на ріці Стрипа, який спорудили наприкінці ХIV століття. На місці замку пізніше спорудили палац.

Історія Замку

Золотники вперше згадується в 1459 році, в той час власником був М.Золотницький (за іншими даними – Вільчек, можливо Вільчеки отримали назву Золотницьких), який заснував тут католицьку парафію, очевидно вже в той час замкові укріплення існували. У 1485 році Золотники отримали Магдебурзьке право, що в часи середньовіччя обов’язково означало наявність замку та міських укріплень, отже замок був збудований приблизно наприкінці 15 століття. Тоді ще власниками міста були Золотницьких.

Замок у ЗолотникахЗа деякими даними у Золотниках було не один, а два замки – в північній частині містечка, де були передмістя Хатки – замок Вільчеків, в передмісті Підмуре – замок Золотницьких, які, як я казав, перебували в родинних зв’язках з Золотницькими. Село, а тоді місто було розділено рікою на дві частини, так що існування двох замків, чи навіть двох населелених пунктів, чи навіть двох містечок – не дивина. Можливо також, що за один із замків прийняли укріплення передмістя, так чи інакше, ми бачимо, що в Золотниках могли існувати три укріплені частини.

У 1624 році замок і все місто було зруйноване татарами. Ще раз містечко було захоплено військом Богдана Хмельницького у 1648 році, очевидно замок і теж не встояв, оскільки не був могутньою твердинею. У другій половині 17 століття Ян ІІІ Собеський підтвердив Золотникам міські права, такі адміністративні дії говорять про те, що міські укріплення і замок відновлюються, принаймні символічно розчищаються від завалів і укріплюються тином. Після цього замок більше не відновлювався, хоча наприкінці 18 століття тут спорудили панський палац, який стояв до 40-х років ХХ століття.

В 17 столітті трапилася цікава історія про спадкоємницю Золотників Ядвигу, яка одружилася з Мартином Вільчеком з Соколова, що знаходиться у двої кілометрах від Золотників. Під час Хотинської кампанії Мартин Вільчек зник і не з’являвся тривалий час, отже Ядвига виходить заміж за військового із Львова Бертольда Войнята, однак Вільчек повертається, навіть в день весілля. Викликав Бертольда на поєдинок і отримав смертельне пораннення, аж після цього весільні гості його впізнали. Ця історія є літературним твором, але в часи, коли можна було на роки потрапити в татарський та турецький полон, вона не була чимось незвичайним.

Новітня історія

У новітній історії Золотники часто переходили з рук в руки до різних власників – тільки у ХІХ століття містечком володіли Ворцелли, Циковські, Левицькі, Сімінські, на початку ХХ століття власниками стали Серватовські.

На початку ХХ століття у Золотниках на місці замку був панський палац, споруджений наприкінці 18 століття, при ньому два флігелі, які залишилися від замкової брами, а також каплиця Пилецьких на кладовищі, необароковий костел ІІ половини ХІХ століття.

Після ІІ Світової війни тут був райцентр, однак Золотницький район у 1962 році приєднали до Теребовлянського району і Золотники стали звичайним селом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.