Замок в селі Старий Збараж

Старе зображення руїн замку

Старе зображення руїн замку

В селі Старий Збараж Збаразького району Тернопільської області був замок, який називають Старозбаразькою фортецею, це була міська цитадель. Почали споруджувати наприкінці ХІV століття, закінчили спорудження у ХVI столітті.

Стародавній Збараж

План укріплень Старого Збаража

План укріплень Старого Збаража

Стародавній Збараж знаходиться у трьох кілометрах на захід від сучасного Збаража. Укріплене поселення було споруджене на скелястій Замковій або Княжій горі, лівий берег Гнізни. Замок виник на місці городища, яке згадується в 1211 році, був цитаделлю Старого Збаража, міста, яке згадується в 1393 році. Протягом 14 – 16 століть Старий Збараж був столицею автономного князівства, яке займало територію півдня Волині.

Замкові укріплення спорудили на скелястому підвищенні з ломаного каменю литовці під керівництвом князя Дмитра Корибута в 1393 році. Зі сходу на схилах почало формуватися міське поселення.

Вигляд первісних укріплень важко візуально реконструювати, оскільки археологічні розкопки не проводилися настільки, щоб визначити будівельні етапи. А оборонні споруди тривалий час перебудовувалися, і до наших днів дійшли дуже фрагментарно. В цілому замок споруджували протягом двохсот років. Замок оточували кам’яні стіни, башти, рови, була надбрамна вежа.

Замок був на найвищій точці гори, він був міською цитаделлю. У 1434 році власник замку Федько Несвицький укріпив місто фортечним муром. У 1463 році власником Збаража став Василь Несвицький, який став себе називати Збаразьким князем.

У 1474 році війська хана Айдора спалили місто і замок. Міські і замкові укріплення були відбудовані, однак їх у ХVI столітті неодноразово атакували татари – у 1558, 1567, 1572, 1575 (спроба атаки, Януш Збаразький розбив татар неподалік міста), 1588, 1589 (місто капітулювало, було зруйновано і більше не відновлювалося).

Замчище

Руїни стін

Руїни стін

У 1620 – 1627 року почали відбудовувати Збараж, однак цілком на новому місці, у трьох кілометрах на схід від Старого Збаража, там спорудили замкові та міські укріплення. Згодом вони знадобилися полякам під час козацько-татарської облоги Збаража у 1649 році.

В наступні століття замчище Старого Збаража розбиралося місцевими жителями на будівельний матеріал. У ХІХ столітті ще була надбрамна вежа та значні залишки стін, як це видно по малюнках того часу. Руїни зберігалися ще до початку ХХ століття, зараз можна побачити окремі фрагменти стін, які трохи підвищуються над фундаментами. Зараз тут встановлено пам’ятний знак з написом.

У 1997 році замкова гора вивчалась співробітником краєзнавчого музею міста Тернопіль Марією Ягодинською. У 1998 році були проведені археологічні розкопки. У 2010 році Кабінет Міністрів України розпорядився створити археологічний музей під відкритим небом на території Старого Збаража.

 

1 коментар до “Замок в селі Старий Збараж

  1. Іван

    Таємниці історії 1651 року. Берестечко-Мізоч-Збараж. Чого не знаємо з історії України?
    “Українське товариства охорони пам’яток історії та культури Рівненської області” оприлюднило карти для фільму “Берестечко. Битва за Україну” (частина 1), пише блог – https://site.ua/svyatoyar.ros/29646-bitva-pid-berestechkom-i-mizochem—karti-z-filmu-berestechko-bitva-za-ukrayinu-chastina-1/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.