Замок у місті Копичинці

Зверху - Червоний замок, знизу - замок, який був перебудований у палац Баворовських

Зверху – Червоний замок, знизу – замок, який був перебудований у палац Баворовських

У місті Копичинці Гусятинського району Тернопільської області було два замки. Один називався Червоний замок (розміщувався на злитті рік Стрілка і Крутилів), інший – замок шляхтича Бествінського, на його місці було споруджено палац Баворовських (знаходився на місці сучасного міського парку).

Карта 80-х років ХІХ століття

Карта 80-х років ХІХ століття

На території села є трипільське поселення та давньослов’янське городище. Один із двох замків розміщувався на підвищенні між ріками Стрілка та Крулів. Можливо, цей замок і був слов’янським мисовим городищем.

Міських укріплень могло не бути. Ян Лешек Адамчик у книзі “Фортифікації на польських околицях” пище, що місто не мало укріплень. Ульріх фон Вердум у своєму щоденнику писав, що “Це незахищене місто”. Копичинці отримало Магдебурзьке право в 1564 році, воно повинно мати укріплення. Можливо, міська фортеця була надто незначною (наприклад, невеликий вал і неширокий рів), щоб вважати ці укріплення достатніми для ефективної оборони міста.

Карта 1930 року

Карта 1930 року

На карті фон Міга (1779 – 1782) видно замок, який розміщений на східному березі озера. Імовірно, саме його згадував Ульріх фон Вердум, який писав, що замок знаходиться за межами міста. Територію цього замчища наприкінці ХІХ і в першій половині ХХ століття наодноразово відзначали на картах. Зараз це територія парку на березі озера.

Олександр Чоловський і Богдан Януш у своїй книзі “Сучасність і старожитності тернопільського воєводства” вказали, що у Копичинцях був палац. Чоловський датує замок ХVII століттям, щоч укріплення згадувалося ще в ХV столітті.

Карта 1942 року, на місці Червоного замку позначено фільварок

Карта 1942 року, на місці Червоного замку позначено фільварок

У “Тернопільському енциклопедичному словнику” вказується, що замок був споруджений у 1443 році, в 1564 році Копичинці згадується як місто. В 1600 році в Межиріччі Стрілки і Крутилова спорудили “Червоений замок”. Під час війни з козаками у 1648 – 1654 роках було знищено замок і костел. У 1688 році власниками Копичинців стали Баворовські, які спорудили у селі палац, цей палац у 1917 році знищили російські війська.

У “Краєзнавчо-історичному путівнику по Західній Україні” (частина ІІ “Поділля”) Гжегожа Раковського вказується, що у 1443 році Яків (Якуб Копичинський та його мати Офка заснували в Копичинцях католицьку парафію та костел. В той час у населеному пункті вже був замок. У 1564 році поселення згадується як місто. До другої половини ХVIII століття дожив старий замок Копичинський, який стояв між ріками Нічлава та Стрілка. Ця фортеця була споруджена з червоного каменю і тому називалася “Червоним замком”. Копичинські мали тут ще другий замок, який був збудований біля 1600 року трохи нижче від старого, у теперішньому центрі міста. На його місці Баворовські спорудили у XVIII столітті класичний палац, залишивши від замку лишень одну круглу башту. Цей палац стояв над Нічлавою неподалік від костелу. Був знищений під час Першої світової війни, а руїни разом із баштою старого замку Копичинських розібрали в 1949 році. Сьгодні на цьому місті є міський парк.

Палац Баворовських

Палац Баворовських

На карты фон Міга видно 2 замки. Один (Червоний замок) знаходиться у межиріччі Стрілки і Крутилова, інший має чотирикутну форму з чотирма баштами по кутах – на території сучасного міського парку. На замчищі Червоного замку на кадастрових картах 1828 та 1858 років є кам’яна будівля.

Палац Баворовських на кадастровій карті ХІХ століття, стрілкою показано башту замку

Палац Баворовських на кадастровій карті ХІХ століття, стрілкою показано башту замку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *