Сарненський район Рівненської області має давньоруські городища у Кричильську і Степані. Є також пам’ятки інших археологічних епох.
Село Бутейки
Зміст
Поблизу села на лівому березі ріки Горинь – слов’янське поселення VI – VII століть нашої ери, виявлене у 1967 році.
Село Велике Вербче
Поблизу села – стародавній курганний могильник.
Село Двірець
На території села – знахідка у 1935 році срібного римського динарія ІІ століття нашої ери.
Село Зносичі
В лісі поблизу села – давній курган.
Село Кам’яне-Случанське
Поблизу села – курганний могильник.
Селище міського типу Клесів
На піщаній дюні на північний захід від селища – поселення культур гребінцево-накольчастої кераміки і городоцько-здовбицької, виявлене С.Малковським у 1928 році.
Село Корост
За два кілометри на схід від села, на дюні поблизу колгоспної ферми – поселення комарівської культури, виявлене В.М.Коноплею у 1975 році. На правому березі ріки Горинь навпроти села, на невеликому розвіяному піщаному підвищенні, в урочищі Одринки – грунтовий могильник з трупоспаленнями в урнах милоградської культури, виявлений В.І.Канівцем у 1952 році. Розкопано декілька поховань з перепаленими людськими кісткамив урнах і на дні могильних ям знайдено бронзові прикраси – шпильку і два уламки шийної гривні. На околиці села – давньоруський курганний могильник, що складався з 57 насипів. У 1899 році розкопао три кургани, в яких біля кістяків знайдено уламки давньоруського посуду та залізні знаряддя (кресало, ніж). У насипах курганів зустрічалися крем’яні вироби, в тому числі – вістря списа.
Село Кричильськ
На піщаних дюнах поблизу села – стоянка мезолітичної доби, виявлена В.І.Канівцем у 1951 році. Поблизу села, біля мосту на дорозі до села Корост і млина – поселення кульутри гребінцево-накольчастої кераміки, виявлене у 1929 році. Поблизу села – давній курганний могильник. У курганах ніби-то знаходили кам’яні знаряддя. На південь від села, на березі ріки Мельниця – давньоруське городище, оточене земляним валом.
Село Кузьмівка (раніше – Казимірки)
На території села у 1895 році знайдено п’ять бронзових римських монет ІІ століття нашої ери.
Село Немовичі
Поблизу села – давньоруський курганний могильник, на якому в 1878 році місцевим краєзнавцем Баторевичем було досліджено п’ять курганів.
Селище міського типу Степань
Поблизу села на лівому березі ріки Горинь – давньоруське городище – залишки міста Степан, згаданого в літописі під 1292 роком.
Село Тинне
Поблизу колишнього хутора Забара в лісі, в урочищі Млинище – курганний могильник.
Село Тутовичі
На розвіяній піщаній дюні на південь від села – мезолітична стоянка, виявлена у 30-х роках ХІХ століття.
Село Чемерне
В околицях села знайдено крем’яне вістря списа стжижовської культури, що зберігається у середній школі міста Сарни.
Село Ясногірка
Поблизу села – давній курган.