Археологія та стародавня історія Великобагачинського району

Римські монети знаходять на черняхівських поселення

Римські монети знаходять на черняхівських поселення

Великобагачанський район Полтавської області містить багато поселень черняхівської культури, на одному з них, в селі Остап’є, знайдено скарб 2000 римських монет.

Село Балаклія

На території села – городище і поселення скіфського часу (V – III століть до нашої ери) та поселення черняхівської культури (II – VI століть нашої ери) і середини I тисячоліття нашої ери з ліпним посудом.

Село Білоцерківка

Поблзу села – поселення черняхівської культури.

Село Грянчиха

Поблизу села є шість курганів. Проти села Грянчиха – поселення черняхівської культури.

Хутір Дакелівка

Поблизу хутора – сім курганів.

Село Довгалівка

На північній околиці села є поселення доби бронзи.

Село Запсілля

За 1,2 кілометри на північ від села – поселення черняхівської культури.

Хутір Коломійці

В околицях хутора – 10 курганів.

Село Коноплянка

Поблизу Коноплянки – поселення черняхівської культури.

Село Матяшівка

В околицях Матяшівки на землях колгоспу є п’ять поодиноких курганів і два майдани. Висота насипів до трьох метрів.

Село Остап’є

Поблизу Остап’його знайдено посудину середньостогівської культури доби міді. На схід від села – поселення черняхівської культури та давньоруське поселення. В селі в 1800 році знайдено скарб – близько 2000 римських монет.

В околицях села на землях колгоспу знайдено 62 кургани, в тому числі – а) на захід від села між дорогами на села Рокита та Кравченки – 30 курганів, що розміщені групами або поодинці; б) на південний захід від села між дорогами на села Кравченки та Федорівка у напрямку на хутір Олефіри – 19 курганів, в тому числі три – на північному заході від хутора Олефіри; в) на південний захід від села, на правому березі ріки Леспаної, що в падає в ріку Псел, – два кургани; г) на схід та північний схід від села Остап’є до села Підгір’я – вісім курганів, три з них групою, один – праворуч села Підгір’я; д) на північ від села – три кургани: один праворуч від дороги, що веде у село Бірки, на півдстані 5,5 кілометрів від села Остап’є; два кургани (висотою три і чотири метри) знаходяться на правому березі ріки Псел; е) на північний схід від села, між дорогою на село Рокита та рікою Псел, знаходяться шість курганів – по два або поодинці.

Село Писарівщина

Поблизу села – поселення черняхівської культури (II – VI століть нашої ери) та середини I тисячоліття нашої ери з ліпним посудом.

Село Устивиця

В околицях села на землях колгоспу імені Калініна значаться 37 курганів, у тому числі: а) компактна група з чотирьох насипів на захід від села, за 250 метрів праворуч від дороги на Мар’янівку; один – на північий захід від них, за один кілометр; б) сім курганів за 2,5 – 3 кілометри далі на захід. Тягнуться по підвищенню ланцюжком з півночі на південь; в) 10 курганів на околицях хутора Коломійці: три – безпосередньо біля хутора, решта – на заході і північному заході від нього; г) між селом Устивиця і хуторами Гранчиха і Псільське – два кургани та ще два кургани на північний захід від названих хуторів; д) два поодиноких кургани за 1 – 2 кілометри на північний схід від села Устивиця; е) сім курганів на північ від хутора Дакалівка, на відстані 0,5 – 2,5 кілометри від нього.

Село Шияни (зараз не існує)

Поблизу села – поселення черняхівської культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *