Археологія та стародавня історія Миронівського району

Городище у селі Шандра

Городище у селі Шандра

У Миронівському районі Київської області городища є у селах Ємчиха, Кип’ячка, Козин, Малий Букрин, Маслівка, Миронівка, Росава, Салів, Тулинці, Ходорів, Шандра.

Село Ведмедівка

Знайдено бронзовий кельт, мотику передскіфського часу та римські бронзові монети. Поблизу Ведмедівки в ХІХ столітті було два кургани.

Село Великий Букрин

Біля села, на горі Сорокотяга – поселення трипільської культури. Знайдено бронзовий кельт білогрудівської кульутри, бронзову мотику передскіфського часу та ажурну бронзову шпильку підгірцівської культури. На схід від села в урочищі Миколина Круча – сліди трупоспального могильника черняхівської та поселення зарубинецької культури. Знайдено прясла з рожевого шиферу давньоруських часів.

Село Владиславка

Могильник черняхівської культури. Поблизу Владиславки – п’ять курганів.

Село Горобіївка

Біля Горобіївки – два кургани.

Село Грушів

Знайдено бронзовий кельт чорноліської культури. Біля села Грушів – чотири кургани.

Село Гулі

Знайдено бронзовий браслет чорноліської культури. Біля села – один курган.

Село Дударі

Знайдено бронзове долото передскіфського часу. В урочищі Багатирщина – шліфований молот-сокиру з базальту. Біля села – кургани скіфського часу. Знайдено ажурну бронзову шпильку підгірцівської культури, срібну римську монету Марка Аврелія та ювелірні вироби VII – VIII століття.

Село Ємчиха (колишня Ямчиха)

В 1895 – 1896 року у східні стороні села, на лівому березі рукава ріки Россава, на підвищенні, досліджено курганих похованнями ямної та зрубної культур скіфського часу, сарматське поховання та кургани кочовиків за один кілометр від села – давньоруське городище. Збереглися вал та широкий рів. В 1885 році знайдено три монети: германську та дві польські ХVI століття.

Село Зеленьки

В центрі села, з правої сторони ріки Сухого Кагарлика в урочищі Варенюків Яр в кінці ХІХ столітті досліджено кургани з похованнями ямної, середньодніпровської, зрубної культур ранньоскіфського часу та кочовиків. В 1887 році поблизу села, на могильнику, досліджено кочівницький курган «Болгани», в якому виявлено скелети вершника в залізній кольчузі з шоломом, колчаном, стрілами, списами та двох коней з вудилами та стременами.

Село Карапиші

Неподалік села – курганний могильник. Досліджено три кургани з трупоспаленням другої половини І тисячоліття нашої ери та сарматські поховання. В 1863 році знайдено мідний хрест та складну іконку.

Село Кип’ячка (колишня Миколаївка)

В 1891 році знайдено бронзовий кельт, крем’яний ніж та глиняний посуд. У ХІХ столітті село складалося з трьох частин: Вороб’ївки, Вип’ячки та Драчі. У першій – два кургани, у другій – два та у третій – п’ять. На березі Росі – городище.

Село Козин

Знайдено срібні римські монети ІІ століття нашої ери. Там, де Бобриця впадає в ріку Росаву, знаходилося городище – феодальний замок Х – ХІІІ століть. Збереглися потрійні вали. Навколо городища розташовано велике селище. В селі на курганному могильнику Х – ХІІІ століть в 1876 році досліджено два слов’янські кургани. Досліджено також кочівницький курган Х – ХІІ століть.

Село Коротище

Поблизу села, на могильнику, досліджено курган давньоруських часів. В ньому знайдено залізну кольчугу, золоту та срібну сережки, бронзові бубенці тощо.

Село Македони

В ХІХ столітті поблизу села була печера, вирита в лесі та чотири кургани.

Село Малий Букрин

Знайдено наконечник бронзового списа білогрудівської культури, бронзове долото передскіфського часу та срібні римські монети Антоніна Пія і Марка Аврелія. На східному краю села в урочищі Городок – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Збереглися дитинець (24 на 29 метрів), оточений по периметру кільцевим валом висотою від одного до півтора метри та посад розмірами 27 на 30 метрів. З напільного боку посаду збереглися залишки двох валів та ровів. Це городище використовувалося і в ХV – ХVII століттях.

Перед городищем, на садибах села – давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть. В 1855 році знайдено скарб з срібних предметів та 187 польських, шведських, ризьких та пруських монет. В 1882 році в горщику виявлено скарб з 4080 польських, шведських, ризьки та пруських дрібних монет. У 1894 році знайдено бронзові предмети: фібула, щипці та дві стріли.

Село Малі Прицьки

Неподалік Малих Прицьків в ХІХ столітті було чотири кургани.

Село Маслівка (колишній Маслів Став, Маслів Брід)

Городище біля села Маслівка

Городище біля села Маслівка

Досліджено сарматське поховання. Знайдено римські срібні монети ІІ століття нашої ери. В селі, на краю лівого корінного берега ріки Росави, за півкілометра вниз від залізничного моста, на городах – залишки зруйнованого давньоруського городища. Окремо від городища на полях – давньоруське селище та два кургани. За переказами, на місці села існувало стародавнє укріплене місто Лоєв, яке лежало вздовж Росави і було зруйновано татарами.

Місто Миронівка

На полі в ХІХ столітті досліджено кургани доби бронзи та вісім курганів кочовиків Х – ХІІ століть. На околиці знайдено глиняний посуд, бронзове дзеркало скіфського часу, грецьку посудину VI – IV століть до нашої ери. В 1883 році на селі у глиняному горщику знайдено скарб ХІ – ХІІ століть. За два кілометри від села в напрямку до села Салів – хутір, кругле та трикутне городища.

Село Ромашки

Поселення трипільської культури. У ХІХ столітті поблизу села досліджено два кургани скіфського часу, а також знайдено кам’яний шліфований молот-сокиру, давньоруські шиферні прясла.

Село Росава (колишня Русава, Рослява)

В урочищі Замчисько – давньоруське городище. В урочищі Лучки та Замчисько – два могильника. В ХІХ столітті тут досліджено кургани, в тому числі найбільший курган Панська Могила доби бронзи, скіфського часу, давньоруські та кочівницькі. В останніх знайдено залізні кольчуги, мечі, шаблі, срібні шийні гривни, діадема тощо. Знайдено скарб римських срібних монет часів Антоніна Пія. Поблизу села у глечику культури полів поховань знайдено скарб речей VI – VIII століть.

Село Пії

Неподалік від села в ХІХ сотлітті – три кургани.

Село Потік

В селі знайдено бронзови кельт. У 90-х роках минулого століття на захід та схід від села, на віддалі від одного до двох кілометрів, досліджено кургани з похованями давньоямної та зрубної культур, а також впускні поховання кочовиків та окремі кочівнцькі кургани.

Село Пустовіти (колишні Пустовійти)

В 1890 році знайдено кам’яний шліфований молоток-сокиру та срібні римські монети Антоніна Пія і Марка Аврелія. Поблизу села досліджено кургани кочовиків Х – ХІІ століть.

Село Салів (колишній Малий Козин)

Біля села – поселення черняхівської культури. На березі Росави два городища, одне кругле, друге чотирикутне. На круглому городищі розташовано 14 курганів. На полях – два кургани. Один з них Чубата могила, розритий золотошукачами в 1855 році.

Село Тулинці

В східному кутку села в урочищі Старий курінь, в яру, за 1,5 кілометрів на південь від лісу знайдено кістки мамонта, коня, а також відбійник та уламки кремінців. Біля села досліджено кургани скіфського часу. Збереглося кругле давньоруське городище.

 

Село Ходорів

За один кілометр на схід від Ходорова в ХІХ столітті досліджено курган скіфського часу (V століття до нашої ери). Знайдено римський срібний денарій Марка Аврелія. За 1,5 кілометрів на південь від села, на високому мисі правого берега Дніпра в 1962 році досліджено давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть площею 0,25 гектарів. До городища з південної сторони прилягало неукріплене селище, а за ним знаходився могильник. До побудови городища мис був заселений в епоху бронзи, зарубинецької культури та в кінці І тисячоліття нашої ери. Городище та селище загинули від пожежі, можливо, під час татаро-монгольської навали.

Село Шандра

Храм на території городища у селі Шандра

Храм на території городища у селі Шандра

В 1891 році знайдено шліфований діоритовий молот-сокиру. Біля села на могильнику розкопано кургани ямної, середньодніпровської культур скіфського часу, сарматські та впускні поховання кочовиків. Навколо села, на горах – залишки трьох давньоруських городища.

Село Яхни

Біля села Яхни в ХІХ столітті був курган.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.