У Миронівському районі Київської області городища є у селах Ємчиха, Кип’ячка, Козин, Малий Букрин, Маслівка, Миронівка, Росава, Салів, Тулинці, Ходорів, Шандра.
Село Ведмедівка
Зміст
- 1 Село Ведмедівка
- 2 Село Великий Букрин
- 3 Село Владиславка
- 4 Село Горобіївка
- 5 Село Грушів
- 6 Село Гулі
- 7 Село Дударі
- 8 Село Ємчиха (колишня Ямчиха)
- 9 Село Зеленьки
- 10 Село Карапиші
- 11 Село Кип’ячка (колишня Миколаївка)
- 12 Село Козин
- 13 Село Коротище
- 14 Село Македони
- 15 Село Малий Букрин
- 16 Село Малі Прицьки
- 17 Село Маслівка (колишній Маслів Став, Маслів Брід)
- 18 Місто Миронівка
- 19 Село Ромашки
- 20 Село Росава (колишня Русава, Рослява)
- 21 Село Пії
- 22 Село Потік
- 23 Село Пустовіти (колишні Пустовійти)
- 24 Село Салів (колишній Малий Козин)
- 25 Село Тулинці
- 26 Село Ходорів
- 27 Село Шандра
- 28 Село Яхни
Знайдено бронзовий кельт, мотику передскіфського часу та римські бронзові монети. Поблизу Ведмедівки в ХІХ столітті було два кургани.
Село Великий Букрин
Біля села, на горі Сорокотяга – поселення трипільської культури. Знайдено бронзовий кельт білогрудівської кульутри, бронзову мотику передскіфського часу та ажурну бронзову шпильку підгірцівської культури. На схід від села в урочищі Миколина Круча – сліди трупоспального могильника черняхівської та поселення зарубинецької культури. Знайдено прясла з рожевого шиферу давньоруських часів.
Село Владиславка
Могильник черняхівської культури. Поблизу Владиславки – п’ять курганів.
Село Горобіївка
Біля Горобіївки – два кургани.
Село Грушів
Знайдено бронзовий кельт чорноліської культури. Біля села Грушів – чотири кургани.
Село Гулі
Знайдено бронзовий браслет чорноліської культури. Біля села – один курган.
Село Дударі
Знайдено бронзове долото передскіфського часу. В урочищі Багатирщина – шліфований молот-сокиру з базальту. Біля села – кургани скіфського часу. Знайдено ажурну бронзову шпильку підгірцівської культури, срібну римську монету Марка Аврелія та ювелірні вироби VII – VIII століття.
Село Ємчиха (колишня Ямчиха)
В 1895 – 1896 року у східні стороні села, на лівому березі рукава ріки Россава, на підвищенні, досліджено курганих похованнями ямної та зрубної культур скіфського часу, сарматське поховання та кургани кочовиків за один кілометр від села – давньоруське городище. Збереглися вал та широкий рів. В 1885 році знайдено три монети: германську та дві польські ХVI століття.
Село Зеленьки
В центрі села, з правої сторони ріки Сухого Кагарлика в урочищі Варенюків Яр в кінці ХІХ столітті досліджено кургани з похованнями ямної, середньодніпровської, зрубної культур ранньоскіфського часу та кочовиків. В 1887 році поблизу села, на могильнику, досліджено кочівницький курган «Болгани», в якому виявлено скелети вершника в залізній кольчузі з шоломом, колчаном, стрілами, списами та двох коней з вудилами та стременами.
Село Карапиші
Неподалік села – курганний могильник. Досліджено три кургани з трупоспаленням другої половини І тисячоліття нашої ери та сарматські поховання. В 1863 році знайдено мідний хрест та складну іконку.
Село Кип’ячка (колишня Миколаївка)
В 1891 році знайдено бронзовий кельт, крем’яний ніж та глиняний посуд. У ХІХ столітті село складалося з трьох частин: Вороб’ївки, Вип’ячки та Драчі. У першій – два кургани, у другій – два та у третій – п’ять. На березі Росі – городище.
Село Козин
Знайдено срібні римські монети ІІ століття нашої ери. Там, де Бобриця впадає в ріку Росаву, знаходилося городище – феодальний замок Х – ХІІІ століть. Збереглися потрійні вали. Навколо городища розташовано велике селище. В селі на курганному могильнику Х – ХІІІ століть в 1876 році досліджено два слов’янські кургани. Досліджено також кочівницький курган Х – ХІІ століть.
Село Коротище
Поблизу села, на могильнику, досліджено курган давньоруських часів. В ньому знайдено залізну кольчугу, золоту та срібну сережки, бронзові бубенці тощо.
Село Македони
В ХІХ столітті поблизу села була печера, вирита в лесі та чотири кургани.
Село Малий Букрин
Знайдено наконечник бронзового списа білогрудівської культури, бронзове долото передскіфського часу та срібні римські монети Антоніна Пія і Марка Аврелія. На східному краю села в урочищі Городок – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Збереглися дитинець (24 на 29 метрів), оточений по периметру кільцевим валом висотою від одного до півтора метри та посад розмірами 27 на 30 метрів. З напільного боку посаду збереглися залишки двох валів та ровів. Це городище використовувалося і в ХV – ХVII століттях.
Перед городищем, на садибах села – давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть. В 1855 році знайдено скарб з срібних предметів та 187 польських, шведських, ризьких та пруських монет. В 1882 році в горщику виявлено скарб з 4080 польських, шведських, ризьки та пруських дрібних монет. У 1894 році знайдено бронзові предмети: фібула, щипці та дві стріли.
Село Малі Прицьки
Неподалік Малих Прицьків в ХІХ столітті було чотири кургани.
Село Маслівка (колишній Маслів Став, Маслів Брід)
Досліджено сарматське поховання. Знайдено римські срібні монети ІІ століття нашої ери. В селі, на краю лівого корінного берега ріки Росави, за півкілометра вниз від залізничного моста, на городах – залишки зруйнованого давньоруського городища. Окремо від городища на полях – давньоруське селище та два кургани. За переказами, на місці села існувало стародавнє укріплене місто Лоєв, яке лежало вздовж Росави і було зруйновано татарами.
Місто Миронівка
На полі в ХІХ столітті досліджено кургани доби бронзи та вісім курганів кочовиків Х – ХІІ століть. На околиці знайдено глиняний посуд, бронзове дзеркало скіфського часу, грецьку посудину VI – IV століть до нашої ери. В 1883 році на селі у глиняному горщику знайдено скарб ХІ – ХІІ століть. За два кілометри від села в напрямку до села Салів – хутір, кругле та трикутне городища.
Село Ромашки
Поселення трипільської культури. У ХІХ столітті поблизу села досліджено два кургани скіфського часу, а також знайдено кам’яний шліфований молот-сокиру, давньоруські шиферні прясла.
Село Росава (колишня Русава, Рослява)
В урочищі Замчисько – давньоруське городище. В урочищі Лучки та Замчисько – два могильника. В ХІХ столітті тут досліджено кургани, в тому числі найбільший курган Панська Могила доби бронзи, скіфського часу, давньоруські та кочівницькі. В останніх знайдено залізні кольчуги, мечі, шаблі, срібні шийні гривни, діадема тощо. Знайдено скарб римських срібних монет часів Антоніна Пія. Поблизу села у глечику культури полів поховань знайдено скарб речей VI – VIII століть.
Село Пії
Неподалік від села в ХІХ сотлітті – три кургани.
Село Потік
В селі знайдено бронзови кельт. У 90-х роках минулого століття на захід та схід від села, на віддалі від одного до двох кілометрів, досліджено кургани з похованями давньоямної та зрубної культур, а також впускні поховання кочовиків та окремі кочівнцькі кургани.
Село Пустовіти (колишні Пустовійти)
В 1890 році знайдено кам’яний шліфований молоток-сокиру та срібні римські монети Антоніна Пія і Марка Аврелія. Поблизу села досліджено кургани кочовиків Х – ХІІ століть.
Село Салів (колишній Малий Козин)
Біля села – поселення черняхівської культури. На березі Росави два городища, одне кругле, друге чотирикутне. На круглому городищі розташовано 14 курганів. На полях – два кургани. Один з них Чубата могила, розритий золотошукачами в 1855 році.
Село Тулинці
В східному кутку села в урочищі Старий курінь, в яру, за 1,5 кілометрів на південь від лісу знайдено кістки мамонта, коня, а також відбійник та уламки кремінців. Біля села досліджено кургани скіфського часу. Збереглося кругле давньоруське городище.
Село Ходорів
За один кілометр на схід від Ходорова в ХІХ столітті досліджено курган скіфського часу (V століття до нашої ери). Знайдено римський срібний денарій Марка Аврелія. За 1,5 кілометрів на південь від села, на високому мисі правого берега Дніпра в 1962 році досліджено давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть площею 0,25 гектарів. До городища з південної сторони прилягало неукріплене селище, а за ним знаходився могильник. До побудови городища мис був заселений в епоху бронзи, зарубинецької культури та в кінці І тисячоліття нашої ери. Городище та селище загинули від пожежі, можливо, під час татаро-монгольської навали.
Село Шандра
В 1891 році знайдено шліфований діоритовий молот-сокиру. Біля села на могильнику розкопано кургани ямної, середньодніпровської культур скіфського часу, сарматські та впускні поховання кочовиків. Навколо села, на горах – залишки трьох давньоруських городища.
Село Яхни
Біля села Яхни в ХІХ столітті був курган.