Археологія та стародавня історія Рогатинського району

Костел святого Миколая

Костел святого Миколая

Рогатинський район розміщується в центрі Опілля. Не зважаючи на те, що він віддалений від Галича і Львова, тут багато давньоруських городищ, в тому числі і стародавній Рогатин біля хутора Голодівка. А в самому Рогатині є храм ХІІ століття з оборонними мурами ХІV століття.

Село Вербилівці

Давньоруське поселення – в урочищі Коноплище.

Поселення Вербилівці І пізнього палеоліту на східній окраїні села, розмір – 100 на 80 метрів.

Поселення Вербилівці ІІ бронзової доби та Київської Русі на західній окраїні села, урочище Коноплище, розмір – 100 на 100 метрів.

Село Верхня Липиця

Поселення липицької культури І – початку ІІІ століть нашої ери на західній околиці Верхньої Липиці, на південному схилі урочища «За лугом». Відкрите в 1960 році. Досліджувалося В.М.Цигиликом у 1952 – 1964 роках. Відкрито 8 житлових споруд, 4 вогнища, рештки двох печей, 15 господарських ям та окремі скупчення глиняної обмазки, виявлено ліпну та гончарну кераміку, вироби з заліза, бронзи, срібні монети Фаустини Молодшої, гему з зображенням Гермеса тощо.

Липицький могильник І – ІІ століття нашої ери на західній околиці Верхньої Липиці. Відкритий в 1889 році, досліджувався у 1889 – 1890 роках Й.Коперницьким. На могильнику виявлено 60 тілопальних поховань, 7 трупопокладень, кремаційні вогнища для спалювання покійників

Грунтовий могильник Верхня Липиця І липицької культури на західній окраїні села, розмір – один гектар.

Поселення Верхня Липиця ІІ голіградської культури фракійського гальштату, липицької культури, черняхівської та давньоруської культури, північно-західна окраїна села, урочище Зеа Лугом, розмір – 500 на 100 метрів.

Поселення Верхня Липиця ІІІ пізнього палеоліту, східна окраїна села, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Верхня Липиця ІV Київської Русі, східна окраїна села, урочище Городище, розмір один гектар.

Село Вишнів

Курганний могильник Вишнів І невизначеної приналежності, в околицях села, урочище Могилки, розмір – один гектар.

Село Виспа

Поселення і городище Виспа І підкарпатської культури шнурової кераміки та давньоруської культурина північній околиці села, зараз тут розміщену кладовище, урочище Городище або Цвинтар, розмір – один гектар. Пізніше на цьому місці був пізньосередньовічний замок.

Село Воронів

Поселення Воронів І мезоліту, на захід від села 0,5 кілометра, урочище За Конторою, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Воронів ІІ бронзової доби, липицької культури, 1,5 кілометра на південний захід від сел., урочище Над Рікою або Луг, розмір – 80 на 150 метрів.

Село Воскресинці

Поселення Воскресинці І голіградської культури фракійського гальштату, західна окраїна села, урочище За Селом, розмір – один гектар.

Поселення Воскресинці ІІ голіградської культури фракійського гальштату та Київської Русі, західна окраїна села, урочище Гнилий Кут, розмір – один гектар.

Село Яглуш (сільрада Дички)

Поселення Гончарівка І голіградської культури фракійського гальштату, ранніх слов’ян, Київської русі, західна окраїна села, урочище Стара Ферма (Уверти), розмір – один гектар.

Поселення Гончарівка ІІ липицької культури та Київської Русі, західна окраїна села, розмір – один гектар.

Село Дички

Поселення Дички І голіградської культури фракійського гальштату, південно-східна окраїна села, урочище На Долині, розмір – один гектар.

Село Діброва (сільрада Сарники)

Поселення Діброва І бронзової доби, Київської Русі, західна окраїна урочища Довге, розмір – один гектар.

Село Добринів

Поселення Добринів І бронзової доби, голіградської культури, фракійського гальштату, липицької культури, Київської Русі, два кілометри від західної окраїни села, урочище За Липами, розмір два гектари.

Поселення Добринів ІІ Київської Русі, два кілометри до західної окраїни села, урочище Сорок Потоків, розмір – два гектари.

Городище-святилище Добринів ІІІ Київської Русі, три кілометри від західної окраїни села, урочище Замчище, розмір – 0,5 гектари.

Курганний могильник Добринів ІV невизначеної культурної приналежності, урочище Могилки, висота до півтори метрів, діаметр – до 15 метрів.

Село Журавеньки (сільрада Козарі)

Городище Журавеньки І Київської Русі на східній окраїні села, урочище Гора-Домашня, розмір – 0,5 гектари.

Городище Журавеньки ІІ Київської Русі, урочище Городище, розмір – 100 на 90 метрів.

Село Журів (сільрада Підмихайлівці)

Поселення Журів І голіградської культури фракійського гальштату, західна окраїна урочища Завинниці.

Село Загір’я

Поселеня Загір’я І голіградської культури фракійського гальштату, Київської Русі, західна окраїна села, урочище Під ставами, розмір – 1,5 гектари.

Село Залип’я (сільрада Черче)

Курганний могильник Залип’я І невизначеної приналежності на околиці села, урочище Могилки, розмір один гектар.

Село Залужжя

Поселення Залужжя І голіградської культури фракійського гальштату, східна окраїна урочища Солонець, розмір один гектар.

Село Козарі

Курганний могильник Козарів І невизначеної приналежності, один кілометр на північ від села, на території лісу, урочище Могили, розмір один гектар.

Село Колоколин

Багате липицьке поховання на околиці села, відкрите в 1935 році. Обстежувалося Т.Сулімірським. В знищеному кургані неолітичної доби виявлено впускне поховання – тілопокладення, біля якого знаходилися фібули, пряжка та окуття, уламки бронзового пояса, бронзова ручка, оздоблена масками Пана, уламки срібних пластин та ніжок, які походять з так званого сакрального столика.

Грунтовий могильник Колоколин І енеолітичної культури Зимне-Злота, в печері (урочище Печера), північна окраїна села, розмір – 20 на 20 метрів.

Курганний могильник Колоколин ІІ підкарпатської культури шнурової кераміки, впускне поховання липицької культури, південно-східна окраїна села, урочище Могилки, розмір – 1,5 гектари.

Курганний могильник Колоколин ІІІ підкарпатської культури шнурової кераміки, південна окраїна села, урочище Могилки, розмір – півтори гектари.

Грунтовий могильник Колоколин ІV черняхівської культури, на території села, урочище Ферма, розмір – півтори гектари.

Село Конюшки

Поселення Конюшки І пізнього палеоліту на північній окраїні села, розмір – 100 на 70 метрів.

Село Луковище (сільрада Підгороддя)

Городище Луковище І Київської Русі, північна окраїна хутора Голодівка, урочище Городище, розмір – три гектари.

Городище-укриття Луковище ІІ Київської Русі, південно-західна окраїна хутора Голодівка.

Поселення Луковище ІІІ Київської Русі, східна окраїна хутора, урочище Стави.

Курганний могилькик Луковище ІV невизначеної приналежності, 0,5 кілометрів на захід від хутора, урочище Могилки.

Поселення Луковище V Київської Русі, урочище Під Горою.

Село Лучинці

Поселення Лучинці І черняхівської культури, триста метрів на захід від села, розмір – 100 на 400 метрів.

Село Нижня Липиця

Поселення Нижня Липиця І пізнього палеоліту, східна окраїна села, розмір – 100 на 100 метрів.

Село Перенівка (сільрада Підвиння)

Городище Перенівка І Київської Русі, урочище Городище.

Рогатин

Церква Різдва

Церква Різдва

Церква Святого Духа 16 століття, оборонний костел святого Миколая 15 століття, храм Різдва 12 століття з фортечними мурами 14 століття, місто мало свій замок та міські укріплення.

Село Підмихайлівці

Церква Святого Духа

Церква Святого Духа

Поселення Підмихайлівці І голіградської культури фракійського гальштату, західна окраїна урочища За Цвинтарем, розмір – 80 на 40 метрів.

Село Підгороддя

На мисоподібному горбі в урочищі «Верхислам» – мисове городище «Замок», яке має із заходу високий вал, ще більше на захід – запливший вал, очевидно підгороддя містечка. Керамічний матеріал ХІІ – ХІІІ століття.

Поселення і городище Підгороддя І мезоліту, підкарпатської кульутри шнурової кераміки, голіградської культури фракійського гальштату, Київської Русі, 0,5 кілометра на захід від села, урочище Замчище.

Поселення Підгороддя ІІ бронзової доби, Київської Русі та ХV століття, західна окраїна села, уроища За Голодівкою та Підзамче, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Підгороддя ІІІ середнього палеоліту, на північний схід від села, урочище Кар’єр, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Підгороддя ІV голіградської культури фракійського гальштату та черняхівської культури, східна окраїна села, урочище Фільварки, розмір – 150 на 30 метрів.

Село Помонята

На території села – давньоруський керамічний матеріал, знайдено срібну лунницю.

Поселення Помонята І Київської Русі, на території села, урочище Село, розмір – один гектар.

Село Приозерне (колиня назва Псари, сільрада Дегова)

Черняхівський могильник ІV століття нашої ери в саді профтехучилища, вікритий в 1909 році, досліджувався в цьому ж році К.Гадачеком. Відкрито 4 тілопокладення, що супроводжувалися ліпною та гончарною керамікою, фібулами.

Грунтовий могильник Приозерне І черняхівської культури, південна окраїна села, урочище Сад Профтехучилища, розмір – 40 на 20 метрів.

Село Руда (сільрада Підгороддя)

Курган Руда І голіградської культури фракійського гальштату, північно-східна окраїна села, урочище Могила, розмір – 20 на 20 метрів.

Поселення Руда ІІ Київської Русі, південно-західна окраїна села, урочище Пасовище, розмір – один гектар.

Поселення Руда ІІІ голіградської культури фракійського гальштату, південна окраїна села, урочище Городи, розмір – один гектар.

Село Стратин

Курганний могильник Стратин І підкарпатської культури шнурової кераміки, південно-східна окраїна села, урочище Пасічна, два гектари.

Село Черче

Давньоруське знахідка – металевий нагрудний хрестик.

Село Ягодівка

Поселення Ягодівка І культури шнурової кераміки, південно-східна окраїна села, урочище За Рікою, садиба І.Кардаша, розмір – 100 на 60 метрів.

Читайте також про Рогатинський район.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.