Археологія та стародавня історія Пустомитівського району

Експонати Львівського історичного музею

Експонати Львівського історичного музею

Пустомитівський район має давню історію і цікаві археологічні знахідки, серед яких городище давньоруського Звенигорода, столиці Звенигородського князівства. 

Село Борщовичі

Двісті метрів від південної околиці села Борщович, сто метрів від залізничного полотна, підвищення серед болота правого берега ріки Полтва – поселення раннього залізного віку, культурний шар зберігся погано. Півкілометра на південний захід від Борщовичів – поселення раннього залізного віку.

Село Вовків

Стародавня кераміка, знайдена на Львівщині

Стародавня кераміка, знайдена на Львівщині

Біля вовківської школи, на мисі правого берега ріки Зубра – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На західній околиці Вовкова, на південно-східному схилі мису над водоймищем колишнього озера – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Водники

П’ятсот метрів на північ від Водників, ліворуч від дороги на Коцурів, на правому березі струмка – поселення липицької культури, проводилися розкопки.

Село Гамеліївка

Один кілометр на схід від Гамеліївки, на плато правого корінного берега ріки Млинівках, з двох сторін залізниці – поселення скіфського періоду.

Село Гончарі

На схід від Гончарів, в урочищі Гончарева гора – поселення комарівської культури, досліджене археологами. В урочищі Людвин, на підвищенні, яке оточене з трьох сторін болотистою долиною – поселення лендельської культури та раннього залізного віку, частина селища розпопана.

Село Гринів

Археологічні знахідки Львівщини - Львівський історичний музей

Археологічні знахідки Львівщини – Львівський історичний музей

На південно-західній околиці Гринева, в урочищі Могила, на схилі гори – грунтовий могильник з тілоспаленнями в урнах пшеворської і липицької культур, досліджено науковцями. В урочищі Гора Макітра, поблизу гори – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. Урочище Криве, двісті метрів від північно-східної околиці Гринева, біля підніжя гори Хом, на пологому березі болота – поселення пшеворської культури та давньоруського часу ХІ – ХІІІ століть. Урочище Криве, чотириста метрів від північно-східної окраїни гринева, на вигині північно-західного берега болота – поселення черняхівської культури. В урочищі Нива, один кілометр на схід від села, на мису високого південного берега болота, на піщаному кар’єрі – поселення скіфського періоду, територія селища зруйнована.

Село Деревач

Двісті метрів на схід від Деревача, на лівому березі ріки Зубра, на узліссі – давньоруське городище, частково зруйноване.

Село Журівка

В урочищі На горбі, на схилі правого берега ріки Зубра – давньоруське поселення ХІ – ХІІ століть.

Село Звенигород

В урочищі Вали (Городище) – поселення липицької культури та городище давньоруського міста Звенигород, столиці Звенигородського князівства, яке вперше згадане в літописі в 1086 році, востаннє – в 1235 році, тут проводилися масштабні розкопки, є пам’ятний знак, та музей стародавнього Звенигорода. На місці дитинця існував пізньосередньовічний замок. В урочищі Велики, один кілометр на захід від Звенигорода – знахідки крем’яних виробів пізнього палеоліту. Урочище Гоєва гора – поховання лендельської культури, культури шнурової кераміки, комарівської, пшеворської, липицької культур та давньоруського періоду Х – ХІІІ століть. Це багатошарове поселення розкопувалося археологами. Урочище Загумінки – грунтовий могильник комарівської культури, культури ноа, пшеворської культури, давньоруського періоду Х – ХІІ століть, проводилися розкопки. Урочище Загороди – один кілометр на північний захід від городища – поселення черняхівської культури. Урочище Загородище – поселення скіфського періоду VII – VI століть до нашої ери, досліджувалося науковцями. Урочище Острови – між селами Звенигород і Коцурів, на підвищенні серед болота – поселення скіфського періоду VII – VI століть до на шої ери та давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На південно-західній околиці північної частини Звенигорода – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На колиці Звенигорода – поховання в гробниці з кам’яних плит культури кулястих амфор, розкопане археологами.

Село Кам’янопіль

В Кам’янополі, в урочищі Дубина – курганний давньоруський могильник, тут проводилися розкопки.

Село Лисиничі

На східній околиці Лисинич, поблизу кладовища, на мису високого корінного берега ріки Полтва, біля залізниці, на території кар’єру – поселення енеоліту та давньоруське Х століття, зруйновані кар’єром.

Село Наварія

В селі Наварія біля вапнякового кар’єру, над дорогою Львів – Пустомити – знахідка двох глиняних світильників, один із зображенням імператора Гальби та написокм та бронзової виделки для прочищування світильників римського часу.

Село Пасіки-Зубрицькі

Трипільський енеолітичний кубок

Трипільський енеолітичний кубок

На східній околиці села Пасіки-Зубрицькі, в урочищі Мочарі – поселення пшеворської культури, досліджене науковцями.

Село Підберізці

В селі Підберізці, двісті метрів від ріки Маруньки, на південному схилі її лівого корінного берега, в урочищі Загуменки – поселення лендельської, комарівської культур, скіфського періоду та перших століть нашої ери, проводилися розкопки.

Село Підбірці

Один кілометр на захід від Підбірців – давньоруське селища ХІ – ХІІІ століть. 1700 метрів на північний захід від Підбірців – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. Один кілометр на північ від села Підбірці, в урочищі На пісках, підвищення серед лугу – поселення пшеворської культури, ранніх слов’ят та давньоруське ХІ століть, проводилися розкопки.

Село Підтемне

На північно-західній околиці Підтемного, на підвищенні на лівому березі ріки Зубра, в урочищі На кутах – поселення липицької культури.

Село Пікуловичі

На околиці Пікулович – знахідка римських монет IV століття.

Село Сороки

Півкілометра на схід від Сороків – поселення рубежу нашої ери.

Село Тарасівка

В селі Тарасівка, в урочищі Підліс – поселення черняхівської культури, проводилися розкопки.

Село Черепин

Скіфське золото - скіфські поселення знаходять у Пустомитівському районі

Скіфське золото – скіфські поселення знаходять у Пустомитівському районі

В селі Черепин, в урочищі Під Говдою, півтори кілометри на схід від села, на південно-східному схилі балки струмка – поселення черняхівської, висоцької культур, скіфського періоду VII – V століть до нашої ери, липицької культури та давньоруського періоду ХІІ – ХІІІ століть, розкопане науковцями.

Село Чижиків

На полі біля Чижикова – курган комарівської культури, двадцять метрів в діаметрі, два метри заввишки, проводилися розкопки. Двісті метрів від ферми радгоспу “Винниківський” – поховання культури шнурової кераміки, липицької культури, черняхівське поселення, проводилися розкопки. На західній окраїні села Острів (відноситься до сільради Чижикова), праворуч від дороги Львів-Золочів, на схилі над заболоченою низовиною – поселення черняхівської культури.

Село Чишки

Півкілометра від північної околиці села, на підвищенні серед болота лівого берега ріки Маруньки – поселення неоліту та скіфського періоду, проводилися розкопки, територія поселення зруйнована.

Село Шоломия

В селі Шоломия, в урочищі Під завалля (Заманастир), на північно-східному схилі високої гряди, на обох берегах струмка – давньоруське селище і монастирище ХІ – ХІІІ століть. В урочищі Зруб, один кілометр на північ від Шоломиї, на горбі – курганний могильник невизначеного часу, курган діаметром двадцять метрів, три метри заввишки. В урочищі Гудзова гора, на лівому березі струмка, на західній околиці Шоломиї, в підніжжі висоти Гудзова гора, на городах Т.П.Козяра, В.І.Бідного, Ф.М.Мокрого – поселення скіфського періоду 7 століття до нашої ери та давньоруського періоду ХІ – ХІІ століть, частково зруйноване.

Село Ямпіль

Один кілометр на південний схід від Ямполя – поселення давньоруського періоду.

Поруч з Пустомитівським районом Городоцький, Перемишлянський та Миколаївський, у яких теж цікава історія та багато археологічних знахідок.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.