Пустомитівський район має давню історію і цікаві археологічні знахідки, серед яких городище давньоруського Звенигорода, столиці Звенигородського князівства.
Село Борщовичі
Зміст
- 1 Село Борщовичі
- 2 Село Вовків
- 3 Село Водники
- 4 Село Гамеліївка
- 5 Село Гончарі
- 6 Село Гринів
- 7 Село Деревач
- 8 Село Журівка
- 9 Село Звенигород
- 10 Село Кам’янопіль
- 11 Село Лисиничі
- 12 Село Наварія
- 13 Село Пасіки-Зубрицькі
- 14 Село Підберізці
- 15 Село Підбірці
- 16 Село Підтемне
- 17 Село Пікуловичі
- 18 Село Сороки
- 19 Село Тарасівка
- 20 Село Черепин
- 21 Село Чижиків
- 22 Село Чишки
- 23 Село Шоломия
- 24 Село Ямпіль
Двісті метрів від південної околиці села Борщович, сто метрів від залізничного полотна, підвищення серед болота правого берега ріки Полтва – поселення раннього залізного віку, культурний шар зберігся погано. Півкілометра на південний захід від Борщовичів – поселення раннього залізного віку.
Село Вовків
Біля вовківської школи, на мисі правого берега ріки Зубра – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На західній околиці Вовкова, на південно-східному схилі мису над водоймищем колишнього озера – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.
Село Водники
П’ятсот метрів на північ від Водників, ліворуч від дороги на Коцурів, на правому березі струмка – поселення липицької культури, проводилися розкопки.
Село Гамеліївка
Один кілометр на схід від Гамеліївки, на плато правого корінного берега ріки Млинівках, з двох сторін залізниці – поселення скіфського періоду.
Село Гончарі
На схід від Гончарів, в урочищі Гончарева гора – поселення комарівської культури, досліджене археологами. В урочищі Людвин, на підвищенні, яке оточене з трьох сторін болотистою долиною – поселення лендельської культури та раннього залізного віку, частина селища розпопана.
Село Гринів
На південно-західній околиці Гринева, в урочищі Могила, на схилі гори – грунтовий могильник з тілоспаленнями в урнах пшеворської і липицької культур, досліджено науковцями. В урочищі Гора Макітра, поблизу гори – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. Урочище Криве, двісті метрів від північно-східної околиці Гринева, біля підніжя гори Хом, на пологому березі болота – поселення пшеворської культури та давньоруського часу ХІ – ХІІІ століть. Урочище Криве, чотириста метрів від північно-східної окраїни гринева, на вигині північно-західного берега болота – поселення черняхівської культури. В урочищі Нива, один кілометр на схід від села, на мису високого південного берега болота, на піщаному кар’єрі – поселення скіфського періоду, територія селища зруйнована.
Село Деревач
Двісті метрів на схід від Деревача, на лівому березі ріки Зубра, на узліссі – давньоруське городище, частково зруйноване.
Село Журівка
В урочищі На горбі, на схилі правого берега ріки Зубра – давньоруське поселення ХІ – ХІІ століть.
Село Звенигород
В урочищі Вали (Городище) – поселення липицької культури та городище давньоруського міста Звенигород, столиці Звенигородського князівства, яке вперше згадане в літописі в 1086 році, востаннє – в 1235 році, тут проводилися масштабні розкопки, є пам’ятний знак, та музей стародавнього Звенигорода. На місці дитинця існував пізньосередньовічний замок. В урочищі Велики, один кілометр на захід від Звенигорода – знахідки крем’яних виробів пізнього палеоліту. Урочище Гоєва гора – поховання лендельської культури, культури шнурової кераміки, комарівської, пшеворської, липицької культур та давньоруського періоду Х – ХІІІ століть. Це багатошарове поселення розкопувалося археологами. Урочище Загумінки – грунтовий могильник комарівської культури, культури ноа, пшеворської культури, давньоруського періоду Х – ХІІ століть, проводилися розкопки. Урочище Загороди – один кілометр на північний захід від городища – поселення черняхівської культури. Урочище Загородище – поселення скіфського періоду VII – VI століть до нашої ери, досліджувалося науковцями. Урочище Острови – між селами Звенигород і Коцурів, на підвищенні серед болота – поселення скіфського періоду VII – VI століть до на шої ери та давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На південно-західній околиці північної частини Звенигорода – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На колиці Звенигорода – поховання в гробниці з кам’яних плит культури кулястих амфор, розкопане археологами.
Село Кам’янопіль
В Кам’янополі, в урочищі Дубина – курганний давньоруський могильник, тут проводилися розкопки.
Село Лисиничі
На східній околиці Лисинич, поблизу кладовища, на мису високого корінного берега ріки Полтва, біля залізниці, на території кар’єру – поселення енеоліту та давньоруське Х століття, зруйновані кар’єром.
Село Наварія
В селі Наварія біля вапнякового кар’єру, над дорогою Львів – Пустомити – знахідка двох глиняних світильників, один із зображенням імператора Гальби та написокм та бронзової виделки для прочищування світильників римського часу.
Село Пасіки-Зубрицькі
На східній околиці села Пасіки-Зубрицькі, в урочищі Мочарі – поселення пшеворської культури, досліджене науковцями.
Село Підберізці
В селі Підберізці, двісті метрів від ріки Маруньки, на південному схилі її лівого корінного берега, в урочищі Загуменки – поселення лендельської, комарівської культур, скіфського періоду та перших століть нашої ери, проводилися розкопки.
Село Підбірці
Один кілометр на захід від Підбірців – давньоруське селища ХІ – ХІІІ століть. 1700 метрів на північний захід від Підбірців – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. Один кілометр на північ від села Підбірці, в урочищі На пісках, підвищення серед лугу – поселення пшеворської культури, ранніх слов’ят та давньоруське ХІ століть, проводилися розкопки.
Село Підтемне
На північно-західній околиці Підтемного, на підвищенні на лівому березі ріки Зубра, в урочищі На кутах – поселення липицької культури.
Село Пікуловичі
На околиці Пікулович – знахідка римських монет IV століття.
Село Сороки
Півкілометра на схід від Сороків – поселення рубежу нашої ери.
Село Тарасівка
В селі Тарасівка, в урочищі Підліс – поселення черняхівської культури, проводилися розкопки.
Село Черепин
В селі Черепин, в урочищі Під Говдою, півтори кілометри на схід від села, на південно-східному схилі балки струмка – поселення черняхівської, висоцької культур, скіфського періоду VII – V століть до нашої ери, липицької культури та давньоруського періоду ХІІ – ХІІІ століть, розкопане науковцями.
Село Чижиків
На полі біля Чижикова – курган комарівської культури, двадцять метрів в діаметрі, два метри заввишки, проводилися розкопки. Двісті метрів від ферми радгоспу “Винниківський” – поховання культури шнурової кераміки, липицької культури, черняхівське поселення, проводилися розкопки. На західній окраїні села Острів (відноситься до сільради Чижикова), праворуч від дороги Львів-Золочів, на схилі над заболоченою низовиною – поселення черняхівської культури.
Село Чишки
Півкілометра від північної околиці села, на підвищенні серед болота лівого берега ріки Маруньки – поселення неоліту та скіфського періоду, проводилися розкопки, територія поселення зруйнована.
Село Шоломия
В селі Шоломия, в урочищі Під завалля (Заманастир), на північно-східному схилі високої гряди, на обох берегах струмка – давньоруське селище і монастирище ХІ – ХІІІ століть. В урочищі Зруб, один кілометр на північ від Шоломиї, на горбі – курганний могильник невизначеного часу, курган діаметром двадцять метрів, три метри заввишки. В урочищі Гудзова гора, на лівому березі струмка, на західній околиці Шоломиї, в підніжжі висоти Гудзова гора, на городах Т.П.Козяра, В.І.Бідного, Ф.М.Мокрого – поселення скіфського періоду 7 століття до нашої ери та давньоруського періоду ХІ – ХІІ століть, частково зруйноване.
Село Ямпіль
Один кілометр на південний схід від Ямполя – поселення давньоруського періоду.
Поруч з Пустомитівським районом Городоцький, Перемишлянський та Миколаївський, у яких теж цікава історія та багато археологічних знахідок.