Археологія та стародавня історія Носівського району

ГородищеВ Носівському районі Чернігівської області городища є у селах Носівка, Плоске, Сулак.

Село Адамівка

Поселення доби бронзи – за західною околицею села, розмір – 250 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи – між селами Адамівка і Ведмедівка. Окремі скупчення кераміки на дюнах.

Поселення доби бронзи, ХV – ХVI століть Кар’єр – за 200 метрів на північний схід від східної околиці села, розмір – 2 гектари.

Село Ведмедівка

Поселення доби бронзи – 300 метрів на південь від західної околиці села.

Село Ганнівка

Черняхівське поселення Ганнівка 1 – за 300 метрів на захід від кладовища, розмір – 2 гектари.

Село Держанівка

Поселення доби бронзи – за 2,5 кілометрів на північний захід від північно-західної околиці села, розмір – 5 гектарів.

Село Дослідне

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу Струга – за 500 – 2500 метрів на північний захід від станції Дослідне, за два кілометри на захід від села Коробчине. Займає широкий мис правого берега заболоченої заплави ріки Струг (ліва притока ріки Остер), нині болото осушене. Кераміка зібрана на чотирьох ділянках. Ділянка 1, північна, обмежена з півночі, півдня та південного Сходу широкими улоговинами. Висота тераси тут чотири метри. Площа розповсюдження культурног ошару – 200 на 400 на 800 метрів. Підйомний матеріал – черняхівська культура, Київська Русь.

Ділянка 2 знаходиться трохи південніше, через улоговину. Із заходу та півдня вона обмежена промеліорованим струмком та його витоком – заболоченою низиною. Висота – один метр, площа – 100 на 300 на 700 метрів, зібраний матеріал, аналогічний попередньому поселенню.

Ділянка 3 розташована на південний захід від попередньої. Це довгий вузький мис, утворений руслом струги та її притокою. Ще один меліоративний канал, прокладений, мабуть, по старому руслу струмка, обмежує мис із півдня. Висота – 1 – 1,5 метрів, площа – 100 на 300 на 900 метрів, зібрано черняхівську кераміку. Ділянки 2 та 3 розрізані польовою дорогою на село Коробчине. Ділянка 4 (південна) являє собою мис, утворений вищеназваним струмком та руслом Струги, що різко повертає на захід. Висота – один метр, площа – 250 на 500 метрів.

Село Іржавець

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Іржавець 1 – на південно-західній околиці села, лівий берег ріки Остер, розмір – один гектар.

Село Киселівка

Поселення ранньозалізного віку – за 150 метрів нижче від мосту.

Село Козари

Поселення трипілля, ранньозалізного віку, київської культури Козари 7 займає мисоподібний виступ першої надзаплавної тераси ріки Остер в двох кілометрах на північний захід від села Козари (один кіометр на захід від північно-західної частини), розмір – 600 на 120 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Козари 1 – за 800 метрів на північ від села, розмір – 500 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи Козари 2 – за один кілометр на північний схід від села, розмір – 50 на 70 метрів.

Поселення доби брозни, давньоруського часу Козари 3 – за 1300 метрів на північ від села, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, початку І тисячоліття нашої ери Козари 4 – за 800 метрів на північний захід від села, розмір – 6 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ІІІ – V століть Козари 5 – за 400 метрві на захід від села, розмір – 8 гектарів.

Поселення доби бронзи козари 6 – за 1500 метрів на північ від села, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVIII століть Козари 8 – за південно-західною околицею села на лівому березі ріки Остер, розмір – 2 гектари.

Поселення ранньозалізного віку, І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVIII століть Козари 9 – за південною околицею села, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення доби брозни, ранньозалізного віку Козари 10 – за південно-західною околицею села на підвищенні лівого берега ріки Остер, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ІІ – ІІІ століть Білі Піски – за південно-західною околицею села на узліссі, розмір – 300 на 80 метрів.

Село Мрин

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Мрин 1 – навпроти села, розмір – 300 на 150 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Мрин 2 – на західній околиці села, розмір – 30 на 60 метрів.

Поселення ранньозалізного віку Мрин 3 – за один кілометр на захід від села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І – ІІІ століть, давньоруського часу Мрин 4 – за 1300 метрів на захід від села, розмір – 800 на 200 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – за 700 метрів на південь від МТФ.

Поселення ранньозалізного віку – за 500 метрів на південь від МТФ.

Село Носівка

Давньоруське городище було зафіксовано у ХІХ столітті в центрі Носівки, де базарна площа і 4 церкви, розмір – 500 на 600 метрів.

Поселення черняхівської культури Носівка 1 (Кар’єр) – на південно-східній околиці села, розмір – 300 на 70 метрів.

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу – в північній частині міста в урочищі Кратківка, розмір – 550 на 50 метрів (Носівка 5) і 50 на 100 метрів (Носівка 4).

Черняхівське поселення Піший Майдан – на північно-східній околиці міста, розмір – 120 на 100 метрів.

Поселення давньоруського часу Спортшкола – в північній частині міста, розмір – 200 на 50 метрів.

Черняхівське поселення Носовочка – на південно-східній околиці міста, розмір – 400 на 100 метрів.

Давньоруське поселення Падухіна – за південно-західною околицею міста, розмір – 200 на 70 метрів.

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу Запольне – за південно-західною околицею міста, розмір – 100 на 100 метрів.

Давньоруське поселення Очисні – за 2 кілометри на південний захід від залізничної станції Носівка, розмір – 1800 на 100 метрів.

Поселення Ферма черняхівської культури та давньоруського часу – на південно-західній околиці міста, розмір – 450 на 70 метрів.

Давньоруське поселення Погост – за 1500 метрів на південний схід від південної околиці міста, розмір – 600 на 120 метрів.

Село Плоске

Городище у селі Плоске

Городище у селі Плоске

Городище ранньозалізного віку – три кілометри на південь від села в урочищі Городище, розмір – 280 на 200 метрів. На болотах Піски і Гало, поросло лісом.

Село Ставок

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу – в урочищі Мурчин Ставок, за південною околицею села, розмір – 220 на 50 метрів.

Поселення ІІІ – V століть та давньоруського часу Ставок 1 – за 100 метрів на південний схід від ставка, розмір – 9 гектарів.

Село Сулак

Городище ранньозалізного віку – за 2200 метрів на північний захід від села в урочищі Городок, розмір – 100 на 55 метрів.

Поселення доби бронзи Червоні Партизани 3 – за 3 кілометри на північний захід від північної околиці села.

Поселення доби бронзи Червоні Партизани 4 – за 3,5 кілометрів на північний захід від північної околиці села.

Поселення доби бронзи Червоні Партизани 1 (Вовча Гора) – за півнівчно-західною околицею села, розмір – 20 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу Червоні Партизани 3 – за 2,2 кілометрів на північний захід від села, розмір – 300 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку – біля урочища Назаренкова Долина, три кілометри на захід від села, розмір – 14 гектарів.

Поселення доби бронзи – за 800 метрів на північний схід від села Сулак, в урочищі Сулацький Гай, розмір – 300 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ІІІ – V століть – за 1500 метрів на схід від села, в урочищі Богланове (Бабаківка), розмір – 200на 60 і 50 на 70 метрів.

Село Червоні Партизани

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу – в північно-західній частині села в урочищі Кут, розмір – 300 на 200 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу Лотишівка – в північно-західній частині села, на південь від урочища Сюрівщина, розмір – 400 на 200 метрів.

Село Шлях Ілліча

Поселення ІІІ – V століть Шлях Ілліча 1 – за 2 кілометри на південний схід від села, розмір – 20 гектарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.