Археологія та стародавня історія Лисянського району

Журжинецьке городище

Журжинецьке городище

В Лисянському районі Черкаської області городища є у селах Журжинці, Лисянка, Чаплинка.

Село Босівка

Трипільське поселення – на південний схід від Босівки, на мисоподібному виступі лівого берега струмка.

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, черняхівської культури, ранніх слов’ян – в селі Будище на високому березі ріки Гнилий Тікич, на східній околиці села, площа становить 500 на 300 метрів.

Село Бужанка

Поселення трипільської культури – на так званому Сотницькому полі на північ від дороги на Лисянку.

Поселення трипільської культури – на північно-східній околиці села – куток Заріка, на високому підвищенні лівого берега Гнилого Тікича, із заходу обмежене балкою. Площа становить два гектари. Руйнується кар’єром, більша частина – під городами.

Поселення трипільської культури, доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, V – VII століть – за південно-західною околицею в урочищі Вербички (Потічок). Розташоване на правому березі Гнилого Тікича при впадінні ріки Жаб’янка.

Поселення трипільської культури, доби бронзи, черняхівської культури – за північно-східною околицею села, на лівому березі Гнилого Тікича. Займає мис, утворений вигином річки, площа становить 1000 на 100 метрів вздовж берега.

Село Дібрівка

Трипільське поселення – на захід від села на Лимаревій горі, яка оточена ярами та балками, площа становить 400 на 300 метрів.

Поселення трипільської культури – на південній околиці Дібрівки, на лівому березі притоки Гнилого Тікича.

Село Дубина

План городища у Журжинцях

План городища у Журжинцях

Сліди трипільського поселення.

Село Журжинці

Вал городища у Журжинцях

Вал городища у Журжинцях

Поселення трипільської культури, скіфське городище VI – V століть до нашої ери – на схід від села Хижинці в напрямку до села Журжинці. Витягнуте по осі південний схід – північний захід. Оточене добре збереженим валом і в більшій частині території – ровом. Рельєф місцевості дуже нерівний, в деяких місцях вал проходить по підвищенню над глибокими балками. Південно-східна частина городища поблизу села Хижинці заросла листяним лісом. Площа – біля 700 гектарів. В центрі городища, на схід від села Журжинці, проходить внутрішня лінія укріплень, круглої в плані форми, площею понад 47 гектарів. Вал охоплює високе плато, яке порізане невеликими балками. Тут на зораному полі (приблизно 500 метрів напроти західної околиці села) у значній кількості знайдена ліпна кераміка скіфської епохи та вали.

Село Кам’яний Брід

Городище у Журжинцях

Городище у Журжинцях

Трипільське поселення – між селами Кам’яний Брід і Бужанка, на мису правого берега Гнилого Тікича при впадінні ріки Гончариха.

Селище міського типу Лисянка

Трипільське поселення – на схід від південної околиці селища.

Поселення трипільської культури та ранньозалізного віку – на захід від селища, на лівому березі ріки Гнилий тікич, на території села, на мисі, обмеженому струмком, що впадає в ріку Павлівку (притока Гнилого Тікича).

В Лисянці є городище, на якому є залишки замку.

Село Почапинці

Трипільське поселення Почапинці І в урочищі Могила за північно-західною околицею села, урочище частково заросло лісом.

Трипільське поселення Почапинці ІІ – на території Вовкового провалля, на південний захід від села, на площі 800 на 200 метрів.

Село Семенівка

Трипільське поселення – на території села, займає пологий правий берег ріки Гнилий Тікич.

Село Смільчинці

Трипільське поселення – за північно-західною околицею села на високому плато, обмеженому ярами та балками. Площа становить біля 15 гектарів.

Село Чаплинка

Городище у Чаплинці

Городище Бурти біля Чаплинки

Трипільське поселення – за північно-західною околицею села, на підвищеному березі ріки Гнилий Тікич, обмежене яром Березняк. Площа становить біля трьох гектарів. Планування жител – по колу.

Городище чотирикутної форми, яке було зафіксоване у ХІХ столітті.

Село Шубіни Стави

Трипільске поселення – за західно околицею села в урочищі Костенків Яр.

Черняхівське поселення – на полях біля села.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *