Археологія та стародавня історія Ружинського району

Городище з ровомВ Ружинському районі Житомирської області городища були у селах Білилівка, Вчорайше, Карабчіїв, Рогачі, Ружин, Топори, Ягнятин.

Село Бистрик

Поселення черняхівської культури, могильник – на глинищі при впадінні струмка в озеро.

Село Білилівка

Білилівка городище

Білилівка городище

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, давньоруське городище займає високу скелю лівого берега ріки Роставиця, частково знищене кар’єром по видобутку каміння, уросище Скала або Камінне, розмір – 70 на 43 метри, урочище Чорний ліс.

Городище ХIV – ХVI століть – на південно-західній околиці села, коло дороги, що веде в село Журбівці, на правому березі Роставиці. Укріплення круглої форми, на високому пагорбі зі стрімкими схилами. На городищі добре збереглася подвійна лінія штучних земляних валів і ровів, воно поросло лісом і чагарником.

Городище давньоруського часу та ХIV – ХV століть – на лівому березі ріки, коло церкви, біля впадіння в ріку Сить, в центрі села. Зруйноване в часи Великої вітчизняної війни. На території – сучасний ринок.

Городище давньоруського часу та ХIV – ХV століть – на правому березі Роставиці, навпроти попереднього городища на лівому березі (в районі нинішньої Карачунової гори). Ледве помітні залишки укріплень, городище частково знищене плануванням парку. На городищі – залишки будівлі ХVI століття.

Поселення черняхівської культури.

Село Вчорайше

В ХІХ столітті було зафіксоване городище біля церкви, площа – 4550 квадратних метрів.

Давньоруське поселення.

Село Голубівка

Черняхівський могильник – на правому березі струмка, який впадає в Роставицю, у східній частині села, біля цегляного заводу, в глиняному кар’єрі, черняхівське поселення Голубівка 1 біля могильника, на лівому березі струмка на городах колгоспників, довжина 150 – 200 метрів.

Черняхівське поселення Голубівка ІІ – в 500 метрах на південь від поселення Голубівка 1 на лівому березі струмка.

Уламки черняхівського посуду – на східній околиці села біля крайніх хат.

Село Дерганівка

Черняхівське поселення – на захід від села між селами Дерганівка і Білилівка (посередині між ними) на лівому березі ріки.

Село Зарудинці

Черняхівське поселення – на східній околиці села.

Село Зоряне

Черняхівське поселення – на східній околиці села, на лівому березі струмка, розмір – 80 на 60 метрів.

Село Карабчіїв

Карабчіїв городище

Карабчіїв городище

Поселення трипільської культури, давньоруське городище, яке існувало в ХVI – ХVIII століттях – на західній околиці села, 600 метрів на південь від греблі, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 160 на 60 метрів. Поселення має форму чотирикутника з заокругленими кутами, витягнует зі сходу на захід і оточене з півночі, півдня і сходу рікою Роставицею, а із заходу – штучним ровом і валом. Сучасна глибина рову – до чотирьох метрів, при ширині в десять метрів. З усіх інших боків простежуютсья ледве помітні сліди валу. Плато городища підноситься над рівнем води в південній і північній частині на 15 метрів, а в східній – лише на 8 метрів.

Село Плоске

Черняхівське поселення – на північ від моста (греблі) по південно-східному схилі надзаплавної тереси лівого берега ріки, розмір – 1000 на 100 метрів.

Поселення VI – VII століть – на південній околиці села, на правому березі ріки Роставиця.

Село Прибережне (Пустоха)

Черняхівське поселення – № 1 – за 1500 – 2000 метрів на захід від села, на лівому березі ріки. Між хутором Відруби (чи Отруби) і глибоким яром, розмір – 300 на 60 метрів.

Черняхівське поселення № 2 – на лівому березі ріки. На схід від греблі хутора Відруби, довжина 200 метрів.

Черняхівське поселення № 3 – на лівому березі ріки. На захід на 800 метрів від другого поселення, площа – 80 на 40 метрів.

Село Рогачі

В ХІХ столітті було зафіксовано городище в урочищі Замок.

Село Роставиця

Черняхівське поселення Роставиця 1 – приблизно за 1,5 – 1,6 кілометрів на захід від села Роставиця. Займає вершину та частково північний пологий схил глибокої балки, на дні якої протікає безіменний струмок. Висота над рівнем заболочено долини – біля 12 – 15 метрів. У північній частині вздовж посадки проходить польова грунтова дорога. Розміри – 700 на 80 метрів.

Давньоруське гордище.

Селище міського типу Ружин

Городище у Ружині

Городище у Ружині

Черняхівське поселення – у 250 метрах від західної околиці села біля цегляного заводу, на лівому березі (південні схили) струмка, що впадає в Роставицю.

Давньоруське городище – в районі райцентру, на місці базару, на лівому березі ріки Роставиця, діаметр – 80 метрів.

Село Топори

Черняхівське поселення – на північній околиці села.

Вище від села при ріці Горіховатка – урочище Селище, де, за переказом, знаходилось село Топірці.

Півтора кілометри нижче ріки Горіховатки – селище, де, за переказом, було містечко Ргачів з багатьма храмами, можливо тут було городище.

Село Трубіївка

Два черняхівських поселення – між селами Трубіївка і Карабчіїв, на південно-східних схилах лівого берега.

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу – на південно-західній околиці села на території колгоспного двору.

Село Черемухи

Поселення ранньозалізного віку – за один кілометр на північний схід від села, на території колишнього хутора Отруби, на лівому (чи правому) березі ріки Роставиця, в 250 метрах на захід від дамби, розмір – 200 на 50 метрів.

Село Чорнорудка

Черняхівське поселення.

Село Ягнятин

Поселення черняхівської культури, VI – VII століть Ягнятин 1 – в північно-західній частині села, між двома ярами на південно-західному схилі надзаплавної тераси лівого берега притоки Роставиця (тече по Цапиному Яру), розмір – 750 на 130 метрів, на городах (600 – 650 метрів на схід від скіфського поселення в Цапиному Яру).

Поселення черняхівської та давньоруської культури Ягнятин 2 – у 750 метрах на схід від першого над дорогою в Карабчіїв, над Роставицею, біля кладовища.

Черняхівське поселення – за південною околицею села, на південно-східних схилах лівого берега Роставиці в бік села Плоске, довжина – 700 метрів.

Городище у Ягнятині

Городище у Ягнятині

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку та городище літописного Ніятина давньоруського часу – на правому березі ріки Роставиця, 500 метрів на схід від греблі, урочище Замчище, розмір – 80 на 90 метрів. Городище підіймається над річкою на 25 метрів та має прямий перпендикулярний обрив до річки. Дитинець майже зовсім знищений розробкою кар’єру на камінь. Зберігся лише незначний відрізок валу і рову в північній і східній частині городища. Довжина валу – 50 метрів, ширина – 7 метрів, глибина рову – 4,5 метрів при ширині біля 5 метрів. В північно-східній частині вал перерізаний проїжджою дорогою до кар’єру. Посад, розташований на схід, де він, в свою чергу, був обмежений з півночі і півдня двома балками, а зі сходу – штучним валом і ровом.

Давньоруське городище, яке існувало в ХVII столітті – в центрі села, на лівому березі ріки Роставиця, навпроти правобережного городища, має чотирикутну форму з округлими кутами. Плато городища, витягнуте зі сходу на захід, займає площу 100 на 70 метрів. З півночі і півдня городище охоплюють балки, які служили йому природним захистом. Східний бік городища обривається виходами кристалічних порід над рікою Роставицею. Із заходу воно захищено штучним ровом в 10 – 12 метрів завширшки при глибині 6 – 7 метрів. З усіх боків городища по його краю простежуються маловиразні підвищення – залишки штучних валів. Є шар польсько-литовського періоду, очевидно, чотирикутну форму городище набуло в цей період. Культурний шар дитинця майже зовсім зруйнований кладовищем ХVIII століття.

Поселення давньоруського часу – 750 метрів на північ від лівобережного городища, в околиці Ягнятина, коло дороги в село Карабчіїв.

Давньоруське поселення – на південний захід від городища, в районі колгоспного двору.

Поселення ранньозалізного віку та черняхівської культури – на північній околиці села, на лівому березі струмка, на південний схилах яру Цапин хутор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *