Археологія та стародавня історія Андрушівського району

Костел у Старій Котельні

Костел у Старій Котельні

В Андрушівському районі Житомирської області городища були в селах Андрушівка, Гальчин, Городище, Іванків, Івниця, Нехворощ, Стара Котельня, Степок, Ярополчі.

Місто Андрушівка

Городище в Андрушівці

Городище в Андрушівці

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Гуйва, розмір – 300 на 100 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та черняхівської культури – за 1300 – 1500 метрів на північний захід від міста, біля ферми, на лівому березі ріки Гуйва, розмір – 356 на 120 метрів.

Поселення черняхівської культури – за 2700 метрів на північний захід від міста, на лівому березі ріки Гуйва, розмір – 400 на 150 метрів.

Поселення ранньозалізного віку – за 700 – 800 метрів на північний захід від міста, на правому березі ріки Гуйва, розмір – 243 на 207 метрів.

Поселення раннього залізного віку, VIII – IХ століть, давньоруського часу – за 900 – 1000 метрів на захід від північно-західної околиці міста, на правому березі ріки Гуйва, розмір – 450 на 250 метрів.

Поселення раннього залізного віку – за 1500 метрів від північно-західної околиці міста, на правому березі ріки Гуйва, розмір – 361 на 70 метрів.

Городище ХIV – ХV століть.

Село Гальчин

Давньоруське городище – на схід від села, біля гирла правого берега ріки Пустохи.

Село Городище

Давньоруське городище – в центрі села, на західному березі ставка, розмір – 0,65 гектарів.

Село Іванків

Поселення черняхівської культури та давньоруського часу Іванків VIII – за 200 – 250 метрів на північ від сільського кладовища, що знаходиться біля північно-східної частини села Іванків. Займає схил підвищення лівого берега безіменного струмка (права притока ріки Гуйва). Висота над рівнем води – до півтора метри. Поверхня розорюєься. Знахідки поширені вздовж північного схилу підвищення розмірами 135 на 60 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу – на 500 – 600 метрів на північ від західної частини кладовища, на півнівчній околиці села, на лівому березі струмка, розмір – 300 на 100 метрів.

Поселення ХVI – ХVIII століть – за 1300 метрів на схід від села, лівий берег струмка, розмір 60 на 40 метрів.

Поселення палеоліту, ранньозалізного віку – за 700 – 800 метрів на північний схід від села, правий берег струмка, розмір – 300 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку – за 500 – 600 метрів на північ від села, лівий берег струмка, розмір 150 на 30 метрів.

В ХІХ столітті біля села було городище Немчин городок (розвідками 1949 року не виявлено).

Село Івниця

Городище-замок у селі Нехворощ

Городище-замок у селі Нехворощ

Давньоруське городище – за три кілометри на південний схід від села, в напрямку до села Волиця на березі ріки Іванки кругле городище 70 метрів в діаметрі (можливо, городище села Степок).

Село Нехворощ

Городище в селі Нехворощ

Городище в селі Нехворощ

Давньоруське городище – в селі на мисі правого берега ріки Пустохи, притоки ріки Гуйви. Підвищується над заплавою на 9 метрів. З півночі воно захищено заплавою ріки Пустоха, із заходу – безіменним струмком, який біля городища впадає в річку, ровом та валом, із сходу – глибокою улоговиною і також валом та ровом, з півдня (з напільного боку) – валом та ровом. Плато городища має овальну форму і витягнуте на північний захід, розмір – 70 на 45 метрів. Вал висотою від 600 до 1300 метрів, рів глибиною від 1,75 до 6 метрів, шириною до 15 метрів. Знаходиться в центрі села, біля клубу.

Село Стара Котельня

Давньоруське городище літописного Котельнича, яке існувало в ХІV – ХVII століттях – на плато правого берега ріки Гуйви (північно-західна частина села, урочище Вали, вище заплави на 17 метрів. Майданчик розмірами 90 на 90 метрів, схили терасовані. З напільного боку зберігся вал висотою 3,5 метрів, рів шириною сім і глибиною один метр, а також брама. Зайняте садибами, частково розорюється. До городища прилягає посад, від укріплень якого зберігся невеликий відрізок валу в 450 метрів. Частина дитинця зруйнована кар’єром.

Поселення черняхівської культури та давньоруськго часу, село Старосілля – 600 метрів на схід (південний схід) від садиби колгоспу на надзаплавній терасі ріки висотою до чотирьох метрів (лівий берег ріки Гуйва), розмір – 500 на 300 метрів.

Поселення черняхівської культури, VIII – ІХ століть, ХVI – ХVIII століть – за 1700 – 1800 метрів на південний схід від села, урочище Кавказ, розмір 392 на 60 метрів.

Село Степок

Городище в селі Степок

Городище в селі Степок

Давньоруське городище – в 2500 метрах на захід від села Степок і в 2500 метрах на південний схід від села Івниця. Займає мис правого берега ріки Івнянка. Майданчик у плані овальний, розмірами 90 на 65 метрів, площа 0,41 гектар. Висота валу по периметру – до одного метру, ширина – 5 метрів.

Село Ярополчі

Городище в селі Ярополчі

Городище в селі Ярополчі

Городище ранніх слов’ян та давньоруського часу – на південному кінці села (урочище Замок) й займає останець, що виступає у долину зі струмком. Струмок, який витікає з джерела неподалік від городища, є витоком ріки Ірпінь. У плані майданчик городища овально подовжений, розмірами 110 на 50 метрів, площа – 0,46 гектарів. Схили городища з усіх боків ескарповані до самої основи двома ярусами. Висота верхнього ярусу – до семи метрів, нижнього – 3,5 метрів. Між двома ярусами ескарпівв розташований горизонтальний майданчик шириною десять метрів зі слідами рову. Невисокий вал розташований лише з напільного боку. З напільного боку до городища, яке утотожнюють з літописним Ярополчем – неукріплене поселення.

Поселення ранніх слов’ян VIII – Х століть – у 800 метрах на південний схід від городища, типу Луки-Райковецької.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *