Археологія та стародавня історія Білоцерківського району

Вітрина зі зброєю та символами влади

У Білоцерківському районі Київської області городища розміщені: Біла Церква – літописне місто Юр’їв та ще одне городище, Блошинці, Василів, Глушки, Городище, Мазепинці, Мала Сквирка, Піщана, Сухоліси, Чепилівка.

Місто Біла Церква

Городище Палієва Гора у Білій Церкві

У 1949 та 1957 роках на лівому березі ріки Рось на Замковій горі досліджено давньоруське городище з посадом IХ – ХIII століть. Тут відкрито вал та рів, житла, господарські ями, а також сліди церкви початку ХI століття. Це городище вважають літописним містом Юр’євим, яке Ярослав Мудрий заснував у 1032 році. У 50-х роках ХVI століття на місці давньоруського городища було збудовано фортецю, залишки якої збереглися до цього часу.

На території сільськогосподарського інституту (площа Свободи) виявлено численні уламки посуду та залишки житлових споруд давньоруського часу. У дворі № 8  по вулиці Расєвій – похованя ХI – ХII століть. Наприкінці ХIХ століття на околицях міста виявлено 38 курганів, один з яких має назву Франтиха. Розкопано кургани доби бронзи. Виявлено поселення Тшцінецької культури. У 1887 році знайдено два крем’яних відбійника, а у 1890 році – молоток з року оленя.

Вали городища на Палієвій горі

В урочищі Ротка – залишки Змійового валу, що тягнеться на село Томилівку. Тут знайдено просвердлену кам’яну сокиру. Давньоруське городище ХII – ХIII століть розташовано на західній околиці міста на Палієвій горі в Олександрівському парку (за повідомленнями ХIХ століть розташовано за три версти від Білої Церкви, вверх по ріці Росі в напрямку до села Фурси). Городище округле, з площадкою 55 метрів, збереглися вали висотою 1,5 метрів.

В Олександрівському парку знайдено бивень та зуб мамонта, а також уламки пізньосередньовічного посуду. Знайдено 68 польських та ризьких монет ХVII століття, скляне намисто та срібний ґудзик.

Село Блошинці

В селі на березі ріки Узин у ХІХ столітті було кругле городище. За два кілометри від села вздовж ріки Узин – друге городище. Поблизу села досліджено кочівницький курган ХI – ХII століть.

Село Василів

На південь від Василева у ХІХ столітті було чотирикутне городище. На острові на ріці Красній – городище, яке називається Замок. Поблизу села – шість курганів. Знайдено три срібні монетні гривні київського типу.

Село Глушки

Між селами Глушки та Соколівкою всередині ХІХ століття виявлено городище у вигляді трапеції. Збереглися земляні вали та рови. На цьому місці згідно з легендою знаходилося стародавнє місто Соколів.

Село Городище

Поблизу села знайдено римську монету Антоніна Пія, карбовану в 151 році. У ХІХ столітті на захід від села знаходилося 50 невеликих курганів, а в селі – овальне городище, яке археологічною розвідкою 1972 року знайти не вдалося.

Село Дрозди (давні назви – Кам’янка, Мазепинці)

По дорозі до села Велике Половецьке, на давньоруському могильнику наприкінці ХІХ століття проводилися розкопки.

Село Заріччя (передмістя Білої Церкви)

Проти заповідника Олександрія, на мисоподібному виступі – уламки пізньосередньовічного посуду.

Село Іванівка (давні назви – Лопатинщина, Янківка)

У ХІХ столітті поблизу села – два кургани, один з них має назву Миронова Могила.

Село Клочки

У ХІХ столітті на полях – два кургани.

Село Коженики

З заходуу на південний хід – залишки Змійового валу. Наприкінці ХІХ століття поблизу села – шість стародавніх курганів.

Село Мазепинці

В урочищі Заріччя знайдено скарб кам’яних ливарних форм для відливання сокир-кельтів та кинджалів, а також бронзовий кельт білогрудівської культури. На західній околиці села, на лівому березі ріки Кам’янки, на останцеподібному мису, що підвищується над заплавою річки на 7 – 8 метрів, збереглися залишки городища ХІ – ХІІІ століття. У наш час тут розташована садиба Морського. Площадка городища 0,7 гектарів, частина її зруйнована. Поблизу городища на пониженій місцевості розташовано селище цього самого часу. На місці городища та селище ХI – ХIII століть у другій половині І тисячоліття нашої ери існувало невелике поселення. У 1870 році на городищі знайдено горщик з 235 римських срібних монет, які охоплюють період від Траяна до Септимія Севера (98 – 193 роки). У ХІХ столітті на околицях Мазепинців виявлено 30 курганів, один з яких (найбільший) названо Мазепиною Могилою.

Село Макіївка

На околиці села на правому березі ріки Фоси, якає притокою ріки Красною, на розораному курганному могильнику досліджено поховання білогрудівської культури.

Село Мала Антонівка (давні назви – Рейминтарщина, Антонівка). У 1895 році розкопано чотири кургани, серед яких кочівницький, де знайдено залізний конічний шолом та шаблю.

Село Мала Сквирка

На східному краю села на мису при впадінні ріки Сквирки в ріку Рось, де сучасне кладовище, добре збереглося давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть площею 1,2 гектари. Поряд з городищем розташовано селище цього самого часу. На городищі й селищі трапляються залишки ліпних посудин другої половини I тисячоліття нашої ери. В середині ХІХ століття навпроти городища знаходився давньоруський могильний із 100 курганів. За 5 кілометрів праворуч від цієї місцевості – 10 великих курганів. У 1840 році в двох курганах виявлено посуд з перепаленими кістками другої половини I тисячоліття нашої ери.

Село Матюші

У 1963 році на березі ріки Раставиці знайдено скарб римських монет середини I – кінця II століття. У ХІХ столітті на полях виявлено вісім курганів: серед них Голосова та Кам’яна могили, Тиличиха та Протас.

Село Молодецьке

На піску, на березі ріки Упави знайдено людський череп та римську срібну монету імператора Коммода.

Село Одноріг

Знайдено монети ХV – ХVII століть.

Село Олійникова Слобода

У ХІХ столітті на полях – шість курганів, серед них Рябова та Бабина Дирява могили.

Село Павлівка

У ХІХ столітті на захід від села розташовано дві групи курганів: поблизу ферми Чернелевни – вісім курганів.

Село Пилипча

В сільському парку збереглися ділянка Змійового валу, що проходив від ріки Росі в напрямку села Шкарівка. На східній околиці села, поблизу ставка, на схилах невеликого струмка, що впадає за 1,5 кілометрів на північніше у ріку Рось, протягом 800 – 1000 метрів тягнеться поселення черняхівської культури. На мису, утвореному при злитті згаданого струмка та Росі, виявлено друге поселення тієї самої культури. На заході від описаного місцезнаходження, вгору за течією Росі, у заплаві на останці, що утворює півострів, виявлено залишки третього черняхівського поселення. В селі знайдено давньоруську кераміку.

На захід від села досліджено кургани доби бронзи і скіфські кургани. Поблизу села розкопано кургани давньоруських часів. На березі ріки Рось навпроти гирла Роставиці досліджено кочівницькі кургани. У 1874 році знайдено срібну римську монету Антоніна Пія. Поблизу села – посуд трипільської культури. На острові, який утворює рукава ріки Рось, біля старого млина – кераміка ХVI – ХVII століть.

Село Піщана

Поблизу села Піщана, на березі ріки Кам’янки виявлено велике скіфське поселення та городище ХII – ХI століть до нашої ери. Збереглися залишки валу та рову. В ХІХ столітті біля ріки Рутка було 10 невеликих курганів. В урочищі Голяки знайдено ліпний глек черняхівської культури.

Село Потіївка

Поблизу Потіївки у ХІХ столітті було два кургани, один з них має назву Попова Могила.

Село Скребиші

У ХІХ столітті неподалеку від села – курган Товста Могила. Знайдено срібні монети ХV – ХVII століття.

Село Сухоліси

За три кілометри на південь від Сухолісів на лівому березі ріки Рось (між селами Пугачівкою та Островом, що знаходяться на протилежному правому березі ріки Рось) – давньоруське городище болотного типу ХI – ХIII століть. Воно займає незначне підвищення в низькій заплаві Росі площею 0,95 гектарів, в плані овальної форми. Зберігся могутній вал висотою 2 – 3,5 метрів. На південний схід від городища, на підвищеній місцевості понад Россю тягнеться давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Томилівка

Проходить пороський Змійовий вал. Знайдено три срібні монети: дві римські республіканської епохи і одна – міста Діррахіума з Іллірії.

Село Трушки

У ХІХ сотлітті поблизу села було 12 курганів, в тому числі Атаманчукова, Герасимова та Краснороденкова могили. Біля села за один кілометр вниз по течії Росі та за дорогою Біла Церква – Трушки на високому мису ріки Роставиці знайдено уламки посуду давньоруського часу та ХVI – ХVII століть.

Селище міського типу Узин (стара назва Узеніца, Темберщина)

У ХІХ столітті біля села – два кургани. Знайдено грецьке бронзове дзеркало VI століття до нашої ери, а також дві срібні монети Антоніна Пія та Фаустини Старшої.

Село Фастівка

Навколо Фастівки у ХІХ столітті було 53 кургани.

Село Фесюри

Поблизу села у ХІХ сотлітті – курган.

Село Фурси (колишня Кам’янка)

В частині села, що називається Чмирівка, знайдено монетний скарб. В урочищі Товста, в лісі коло ріки Кам’янки збереглися два Змійових вали, що йдуть в напрямку до Білої Церкви і з’єднуються з боку парку Олександрії. На полі вали розорані.

Село Чепилівка

На північній околиці Чепилівки на мису висотою 12 метрів над заплавою ріки Червоної – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Зберігся дитинець (мисова частина), в плані яйцеподібний, площею до 0,13 гекратів, оточений валами. З півдня до мисової частини прилягає посад площею 0,3 гекрати. Поблизу городища розкопано курган. В ньому знайдено кістяк, залізний шолом та спис, а також золотий перстень.

Село Чмирівка

При впадінні ріки Кам’янки в ріку Рось та на високому плато лівого берега ріки Рось – давньоруська кераміка (можливо ХІІІ – ХІV століть).

Село Чупира

Недалеко від Чупири у ХІХ столітті було два кургани.

Село Шкарівка

У 1969 році на північно-східній околиці Шкарівки, в заплаві правого берега ріки Рось, на мису, утвореному крутим поворотом річки, досліджено поселення середнього етапу трипільської культури. Поблизу Шкарівки, вздовж берега ріки Рось – два поселення черняхівської культури. На березі ріки Рось – два денарія Марка Аврелія. В селі виявлено залишки Змійового валу. У ХІХ столітті біля села було три кургани, один з яких має назву Бабичева Могила. На схилі плато високого корінного берега, на городах колгоспників знайдено уламки посуду ХVI – ХVII століть.

Село Яблунівка

За один кілометр на північ від Яблунівки в урочищі Банальському, за 30 метрів від дороги, яка веде у село, розташовано могильник ХІ – ХІІ століть, який налічує 186 курганів і займає територію 170 на 200 метрів. У 1970 році розкопано 14 курганів. На околиці Яблунівки знайдено крем’яну пилку та срібні монети ХV – ХVII століть. В урочищі Пожарня, в лісі – залишки Змійового валу, на полі вал розорано.