Археологія та стародавня історія Баришівського району

Бойовий молот з діориту

Бойовий молот з діориту

У Баришівському районі Київської області городища були у населених пунктах Баришівка (літописне місто Баручь або Барочь), Великий Крупіль, Веселинівка, Перемога, Селище.

Селище міського типу Баришівка

Поблизу Баришівки знайдено уламки посуду тшцінецької культури. У селі, на лівому високому березі ріки Трубежа, по дорозі з хутора Хлопкова до села Селища, майже на один кілометр тягнеться поселення черняхівської культури. В селі на перехресті вулиць Леніна та Комсомольської виявлено могильник цього самого часу. Збереглося декілька курганів та давньоруське городище Х – ХIII століть. Можливо, саме Баришівка згадується в літопису (1125 – 1126 роки) під іменем Баручь (Барочь).

Село Веселинівка (до 1946 року – Скопці)

Знайдено кам’яні знаряддя праці. У південно-західній частині села на краю підвищення над заболоченим озером – давньоруське кругле городище ХI – ХIII століть. Збереглися залишки кількевого валу, висотою два метри. З південного сходу перед городищем розташоване тимчасове поселення цього самого часу.

Село Волошинівка

В археологічному музеї

В археологічному музеї

В урочищі Черняків Острів, на невеликому підвищенні серед заплави, виявлено мезолітичну стоянку, уламки посуду доби неоліту, знахідки тшцінецької культури, поселення кульутри багатоваликової кераміки, раннього залізного віку, зарубинецької та черняхівської кульутр, а також ранньослов’янські уламки посуду. В урочищі Осавулове – уламки посуду доби неоліту, поселення раннього залізного віку та черняхівської культури.

Село Коржі

На полустанку Коржі виявлено знахідки доби неоліту, поселення культури багатоваликової кераміки. В урочищі Бирки – мезолітична стоянка, уламки посуду доби неоліту та поселення раннього заліза. В урочищі Панський кут у 1974 році досліджено стоянку мезоліту, на якій знайдено крем’яні вироби доби бронзи. Виявлено уламки посуду доби неоліту, поселення культури багатоваликової кераміки, раннього залізного віку, знахідки тшцінецької та черняхівської культур.

На піщаному мисі серед торфовища – мезолітична стоянка та уламки посуду софіївського типу. В урочищі Рябці – трипільське поселення, культури багатоваликової кераміки, раннього залізного віку, пізньозарубинецької та черняхівської культур, уламки аланського посуду. В урочищі Солонець – давньоруське поселення. В урочищі Кут – уламки посуду доби неоліту та тшцінецької культури.

Село Лукаші

У 1913 році поблизу села на схилі, по краю заболоченої низини в долині ріки Недри, досліджено пізньотрипільське поселення, яке дало назву групі археологічних пам’яток – лукашівський тип. Поблизу Лукашів – багато курганів.

Село Пасічна

На берегі Трубежа – стоянка мезолітичної доби. На північ від села, неподалік моста через Трубіж, на піщаному масиві правого берега – поселення середньодніпровської та зарубинецької культур.

Село Перемога (до 1945 року – Ядлівка)

У ХІХ столітті на західній околиці села, на краю підвищення над болотом знаходилося городище, яке у наш час жодних ознак не має. На захід від городища на пологому схилі біля болота розташовувалося селище. На місці городища й селища трапляються уламки стінок посуду ХI – ХIII століть.

Село Селище

Бронзові мечі і кинджали

Бронзові мечі і кинджали

На лівому березі Трубежа в урочищі Бирки виявлено неолітичну стоянку, уламки посуду доби неоліту, поселення трипільської культури, культури багатоваликової кераміки та підгірцівської. В місцевості «Під великою гіркою» – поселення пізньозарубинецької культури. Під селом, поміж черняхівським та зарубинецьким поселенням – давньоруське поселення IХ – ХI століть, на якому виявлено майстерню ювеліра. Під веселою горою – поселення середньодніпровської культури. Поблизу села, на лівому березі Трубежа – кургани. В урочищі Михайлів – поселення часу раннього заліза. Знайдено срібну римську монету II століття. На правому березі Трубежа – поселення зарубинецької культури. Біля селищанського шлюзу (правий берег Трубежа) – уламки посуду доби неоліту, бронзи, зарубинецької та черняхівської кульутр.

Село Хлопків

На полі, в урочищах Карта та Тарілка, виявлено уламки посуду доби неоліту, поселення черняхівської культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *