Городище в селі Городець

ГородищеВ селі Городець Овруцького району Житомирської області є древлянське городище мисового типу. Городище також існувало в давньоруський час (можливо, воно було утворено в давньоруський, а не в древлянський період).

Б.А.Звіздецький у книзі “Городища ІХ – ХІІІ століть на території літописних древлян” вказував, що городище розташоване у 1,5 километрах на схід від села і займає три ізольованих останця загальною довжиною 340 метрів, ці останці витягнуті з північного сходу на південний захід. Найменший, північний останець має розміри 28 на 90 метрів, він з’єднаний із сусіднім останцем, який має розміри 35 на 90 метрів, перемичкою (через яку пролягала дорога через яр). По південному краю першого отсанця проходить вал висотою до 1,5 метра (висота з боку майдакнчика).

Середній останець відокремлений яром, з якого зробили рів (очевидно поглибили і зробили стінки більш крутими). Біля рову був вал висотою 1,5 метра і шириною біля 10 метрів. Другий вал на цьому перешийку був на протилежному краю рову, за цим валом був рів.

Третій останець трикутний у плані, його довжина 200 метрів, ширина – біля 10 метрів. Його оточує рів з ескарпованими схилами. В’їзд був через вузький перешийок. На північ від в’їзду – залишок валу, він простежується і по південному схилу останця.

Городище відоме в літературі з ХІХ століття. У 1975 році його обстежував М.П.Кучера, який склав план фортеці. З південного останця зібрано підйомний матеріал – кераміку Х – ХІІІ століть, точильні бруски, заготовки та відходи виробництва шиферних пряслиць. При шурфуванні середнього останця виявлено, що потужність культурного шару 20 – 30 сантиметрів, в культурному шарі є кераміка Х – ХІІІ століть, уламки шиферу. Потужність культурного шару північного останця досягає 1,5 метра, по краях та 20 – 25 сантиметрів у середній частині. Тут зафіксовано матеріали ХІІ – ХІІІ століть, біль ранньої кераміки не виявлено.

У лісі перед в’їздом в городище є курганний могильник площею біля 15 гектарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *