Городище та замок у селі Бараші

Б.А.Звіздецький у книзі “Городища ІХ – ХІІІ століть на території літописних древлян” вказує, що городище розміщується у центрі сучасного села і займає невисокий (5 – 6 метрів) останець у заплаві правого берега ріки Уж. Майданчик городища по формі близький до прямокутника, розмір – 80 на 90 метрів, площа – 0,6 гектара. Брама була у південній частині. З півдня зберігся невеликий відрізок валу. Зараз на території городища є декілька будівель та городи.

Вперше городище у селі Бараші згадується у “Збірнику топографічних відомостей про кургани та городища Волинської губернії”, а також в “Археологічній карті Волинської губернії” В.Б.Антоновича. У 1962 році укріплення обстежила І.П.Русанова й датувала на підставі керамічного матеріалу ХІІ – ХІІІ століттями. У 1985 році городище обстежив М.П.Кучера, який склав його план. На поверхні було зібрано велику кількість пізньосередньовічної кераміки та кахлів ХVII – XVIII століть, а також декілька фрагментів стінок ранньогончарного посуду ІХ – Х століть.

Вперше село згадується у 1566 році, у той час власником населеного пункту був Констянтин Острозький. Можливо, чотирикутну форму городище отримало під час спорудження тут замку у пізньому середньовіччі. Очевидно, укріплення існувало в три періоди – древлянський (союз слов’янських племен “Славія”), давньоруський і пізньосередньовічний.

Існування замку – це гіпотеза, пізньосередньовічний замок у писемних джерелах не згадується, однак тоді на українські землі постійно нападали татари і в кожному населеному пункті намагалися спорудити замок чи оточити сам населений пункт валом і ровом. В селі Бараші вже було городище, залишалося тільки поновити вали і рови і поставити частокіл.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *