Замок у Ланівцях Борщівського району

Ланівці із супутника, стрілкою позначено місце, де можливо був замок

Ланівці із супутника, стрілкою позначено місце, де можливо був замок

Від замку в селі Ланівці Борщівського району (не плутати з замком у райцентрі Ланівцях) добре збереглися вали. Звичайно, він не відноситься до туристичних фортець Західної України http://ozi.pp.ua/zamky-fortetsi-ukrajiny_5600/, однак саме наявність добре збережених земляних укріплень робить можливим відносно недорогу реставрацію. Це Борщівський район, у якому багато замків, городищ, печера у Кривче, ще один туристичний об’єкт не завадить. Крім того, що дерев’яні фортеці не так дорого відновлювати і їх немає, хто буде першим – багато виграє в плані туристичного потоку, а отже і грошей.

Історія Ланівців

Карта Ланівців

Карта Ланівців

У цьому борщівському селі, на на березі ріки Нічлава знайдено трипільське, черняхівське та давньоруське поселення. В писемних джерелах вперше Ланівці згадуються в 1447 році, у 1449 році село зруйнували татари. Наступна згадка – 1570 рік, тоді в селі проживало майже 200 жителів, тоді населений пункт називався Лоянівці, це вже було маленьке містечко.

Мало подільских сіл зберігалося після нападу татар – на цій території і зараз багато урочищ, які названі назвами колишніх сіл, які так і не відродилися. Ті села, які виживали, ставали містечками. Саме таким селом стало Лоянівці, яке було другим по розмірам населеним пунктом після Скали-Подільської. Польський король Стефан Баторій у 1579 році дарував Ланівцям Магдебурзьке право. Очевидно в цей час місто мало вже укріплення, які постійно посилювалися.

Лановецький замок

Ланівці взимку

Ланівці взимку

У кінці 40-х років 17 століття розпочалася війна з козаками, які взяли собі за союзників татар. У 1650 році Ян ІІ Казимир наказав на міському пагорбі біля Нічлави спорудити замок, однак це розпорядження не було виконано.

У 1658 році король більш наполегливо наказав шляхтичу Злочевському розпочати спорудження замку і у 1665 році почали звозити матеріал для фортеці. Будівництво завершилося у 1669 році. Однак це завідомо не міг бути потужний укріплений пункт, оскільки коштів на його спорудження не було виділено, на мури йшли тільки місцеві податки.

Від набігу татар він міг би спасти, а від потужної козацької та турецької піхоти він не був дуже захищений. Тож за деяким даними замок спершу знищили козаки, а потім справу руйнації довершили турки у 70-х роках 17 століття.

Зараз добре збереглися замкові вали. Крім того в селі є церква святого Михаїла, споруджена у 1785 році. Неподалік – борщівський замок, від якого збереглася башта костелу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *