Шумбарський замок у селі Шумбар

Зразок дерев'яних укріплень

Зразок дерев’яних укріплень

Шумбарський замок (іноді кажуть замок в селі Шумбра) в селі Шумбар розміщений в Шумському районі Тернопільської області. Хоча він не зберігся, місце його розміщення добре відоме – на території замчища розміщена церква.

Шумбарський замок у селі Шумбар

Історія Шумбара та замку

Храм апостола Луки споруджений на місці шумбарського замку

Храм апостола Луки споруджений на місці шумбарського замку

Шумбарський замок спорудили на початку 16 століття на місці злиття річок Падеріївка та ріки Вілія. Перша згадка про Шумбар – 1513 рік, власник села Богуш Боговитин споруджує замок на пагорбі висотою п’ятдесят метрів над рікою.

Згодом Шумбар перейшов у власність до Станіслава Лящанця, який згадується у податковому реєстрі під 1570 роком. У 1603 році Шумбарський замок і село переходить до Юрія Чарторийського, згодом фортеця переходить до графів Блендовських, потім знову повертається до Боговитинів. Невідомо як замок пережив важке 17 століття, коли на цих землях була війна козаків, поляків, турків та татар, однак це було невеличке укріплення, розраховане на татарські набіги, тому напевне роль цієї фортеці була невеликою, можливо вона була зруйнована і не відбудовувалася. Взагалі замок планувалося створити як основу міста, оскільки місто мало право збирати мита, проводити ярмарки і з цього власник отримував прибутки. Однак напевно Шумбар був легкою здобиччю, руйнувався і містечком це село стало тільки у 18 столітті і то не надовго.

Можливо Блендовські і Боговитини перебували у родинних зв’язках, оскільки у 18 столітті Шумбар знову переходить до Блендовських, які спорудили у Шумбарі тринітарський монастир, який проіснував до 1762 року. Цей монастир занепав разом із містечком, тому монахи переїхали до Кременця. Палацовий комплекс на цьому місці, наскільки я знаю, теж не розвинувся.

Це невелике село стає у 18 столітті містом, і отримує Магдебурзьке право. Замок вже давно не існував, на його місці на початку ХХ століття спорудили православний храм апостола Луки, яка загинула у пожежі в 1982 році.

Замчище Шумбара в наші дні

Замчище у Шумбарі

Замчище у Шумбарі

Однак в 1989 році на місці церкви Луки зводиться нова церква апостола Луки, яка також належала православним. Оскільки замок був земляним, то збереглися невеликі сліди на місцевості  у вигляді заплилих валів.

Схожих замчищ досить багато, наприклад у Звенигороді Львівської області, схожий замок був у Козовій, від нього також нічого не залишилося.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *