Рохманівський замок у селі Рохманів

Озеро у Шумську неподалік від Рохманова

Озеро у Шумську неподалік від Рохманова

Рохманівський замок розміщений у селі Рохманів Шумського району Тернопільської області. Його спорудили в 16 столітті, однак до наших днів не дійшов, можливо вдасться відшукати замчище. Село в різний час називалося Пегаси, Пігаси, Рахманів і накінець Рохманів.

Рохманівський замок у селі Рохманів

Історія Рохманова

Село Рохманів та околиці

Село Рохманів та околиці

Рохманів розміщений неподалік давньоруського Шумська, на території Рохманова було передове укріплення цього міста, можливо на місці майбутнього замку.

 

Рохманів у 14 столітті перебував під владою Литви та Польщі, впершу село згадується в 1513 році під назвою Пегаси. Однак до 16 століття село було складовою частиною міста Шумськ, від якого населений пункт відділяла ріка Вілія, і зараз до райцентру недалеко – усього три кілометри.

 

Рохманівський замок

Рохманів із супутника

Рохманів із супутника

В середині 16 столітті село Рохманів відділилося від Шумська, це було пов’язано з поділом власності між спадкоємцями Шумська. В результаті неподалік в місті Шумськ був кам’яний замок, а на іншому березі ріки Вілія було село Пегаси із дерев’яною фортецею. У Рохманів Пегаси перейменували в 1580 році, коли новим власником став Богуш Михайло. Із перейменуванням приходить новий статус села – воно стає містечком. Згодом Рохманів переходить у власність до Вишневецьких.

На початку 17 століття невеликий Рохманів був культурним центром, тут навіть працювала невелика друкарня (очевидно була в замковому палаці власників містечка).

Замок у Рохманові успішно захищав від татарських набігів, однак у 1672 та 1675 роках під час польсько-турецької війни татари двічі зруйнували замок. В цей час у Тернопільській області зникло багато фортець – замок в Хоросткові, замок в Купчинцях, замок в Шумбарі. Після руйнувань місто поступово перетворюється на село і стає власністю Потоцьких.

Оскільки це дерев’яне укріплення втратило своє значення, його більше не відбудовували і його сліди загубилися, однак, цілком можливо, можна знайти замчище.

Рохманів сьогодні

В Рохманові є цікавий заповідник – бобровий гай, де у заплаві ріки Вілія охороняють бобрів. В селі понад 200 будинків, майже 800 осіб населення, з пам’яток є дерев’яний храм Святої Трійці 1730 року побудови.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *