Місто Івано-Франківськ – Станіславів

Площа Шептицького та костел Пресвятої Діви Марії, тепер - художній музей

Площа Шептицького та костел Пресвятої Діви Марії, тепер – художній музей

Івано-Франківськ, стара назва міста Станіслав – один із найкомфортніших населених пунктів України, а можливо і найкомфортніший. Переваги міста значні – красива природа довкола, досить теплий, хоч і надмірно вологий клімат. Інфраструктура на рівні – тут зосереджено багато значних українських торгівельних мереж, є парки, сквери, пляжі.

Загальні відомості про місто Івано-Франківськ – Станіславів

Зміст

Вид на Івано-Франківськ з села Вовчинці

Вид на Івано-Франківськ з села Вовчинці

Івано-Франківськ — місто з населенням близько 230 тисяч мешканців центр Івано-Франківської області, з обласних центрів України меншим є тільки Ужгород. Старовинна центральна частина має площу 2 х 2 кілометри, сучасне місто без передмість — близько 5 х 5 кілометрів, з передмістями — 10 х 10 кілометрів. Це місто невелике й компактне, і, щоб оглянути його, не обов’язково користуватися транспортом.

Місто утворилося на території багатьох сіл, які зараз мають сільські ради або повністю поглинуті і перетворилися на мікрорайони — Заболотів, Княгинин, Пасічна, Софіївка, Вовчинець, Угорники, Микитинці, Хриплин, Опришівці, Крихівці. Через розширення міста фактично до міської зони належать Угринів, Клузів, Підлужжя, Черніїв, Чукалівка, Драгомирчани, Загвіздя, Підлісся. У кожному з населених пунктів збереглися дерев’яні та муровані храми ХІХ — початку ХХ століття. Вони не включені до переліку пам’ят ок, але їх можна відвідати попутно.

Бистриця Надвірнянська в Івано-Франківську

Бистриця Надвірнянська в Івано-Франківську

В Івано-Франківську є багато зон відпочинку: парк Шевченка із комплексом атракціонів та озерами, найстаріший парк Міцкевича у центральній частині міста. За містом, біля села Вовчинець, розташований ландшафтний заказник «Козакова долина» площею майже 1000 гектарів, у якому лісові насадження ніби приховують химерні алебастрові скелі.

Івано-Франківськ має чотири великих вищих навчальних заклади: Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, Івано-Франківський технічний університет нафти і газу, Медична академія, Духовно-катехитичний інститут греко-католицької церкви. Крім того, існує низка новостворених приватних інститутів та філій відомих в Україні вищих навчальних закладів.

Історія міста Івано-Франківськ

Залишки оборонних мурів до реконструкції

Залишки оборонних мурів до реконструкції

Місто було засноване 1662 року Андрієм Потоцьким і назване на честь святого Станіслава, який був покровителем двох Станіславів — батька і сина засновника міста. Саме місто було споруджене на місці сіл Заболотів (1649 рік, центральна частина) та Княгинин (1445 рік, передмістя). Село Заболотів було цікаве тим, що на його місці люди постійно жили щонайменше п’ять тисяч років — тут знайдене багатошарове поселення ще з часів з трипільської кул ьтури. А у села Княгинин своя історія: з нього походить шляхетський рід Йова Княгиницького, засновник Манявського скиту. Крім того, за легендою, тут було поховано коханку галицького князя Ярослава Осмомисла Настю Чагрівну.

Давнє місто вигідно розміщувалося на природному пагорбі посеред боліт, а ві річки — Надвірнянська і Солотвинська Бистриці давали доступ до води і посилювали оборону фортеці. Поселенці обрали місцину для майбутнього міста не випадково — тут був мисливський замок Потоцьких, вони часто приїжджали сюди на полювання у свої угіддя. Залишки цих угідь — парк відпочинку імені Т. Шевченка, розташований на місці багатого колись на звірину лісу.

Готель Дністер, тут були урядові установи ЗУНР та УНР

Готель Дністер, тут були урядові установи ЗУНР та УНР

Станіславська фортеця була збудована у формі шестикутника, залишки укріплень збереглися за кафедральним собором Святого Воскресіння (1753 рік), у провулку Фортечному. Також стоять звідтоді і численні вали — біля костелу Діви Марії (1672 рік), біля палацу Потоцьких (ХVІІІ–ХІХ століття). Всі укріплення, які дійшли донині, споруджені у 1734–1750 роках, коли дерев’яні стіни замінювалися на кам’яно-цегляні. Фортецю знищили за указом австрійського імператора від 1804 року, її розбирали протягом сімдесяти років, а з матеріалу звели чимало споруд. Зараз бастіон, який розміщується за кафедральним собором, реконструюється, у ньому буде торгівельно-відпочинковий комплекс із ресторанами та сувенірними крамницями.

Вулиця Незалежності в Івано-Франківську, яку ще називають Стометрівкою

Вулиця Незалежності в Івано-Франківську, яку ще називають Стометрівкою

Місто відразу стало центральним укріпленням регіону, тут часто бували польські королі. У 1676 році величезна турецька армія марно намагалася захопити штурмом фортецю. За бойові заслуги польський сейм звільнив на деякий час мешканців міста від сплати будь-яких податків. Відтак місто двічі, у 1709 та 1712 роках, здобували російські війська. У 1710 році у Станіславі зупинявся російський цар Петро І. У 1919 році на певний час місто стає столицею Західно-Української Народної Республіки. Після утвердження польської влади місто стає центром Станіславського воєводства.

Радянська влада 1939 року утворює Станіславську область з відповідним обласним центром. У 1962 році місто було перейменовано в Івано-Франківськ, на честь українського письменника і поета Івана Франка, який неодноразово зупинявся в місті. Причина такого перейменування була і в тому, що у Західній Україні було два міста, названих на честь польських магнатів: Жовква на честь Жолкевських та Станіслав на честь Станіслава Потоцького. Іменна частина «Івано-» до назви була додана, очевидно, тому, що у той час в Іспанії ще жив диктатор Франко і назва «Франківськ» нібито звучала на його честь.

Вулиця Валова, колишня назва - Гетьманські вали, залишки валів та бастіонів

Вулиця Валова, колишня назва – Гетьманські вали, залишки валів та бастіонів

Івано-Франківськ знаменний ще й тим, що тут уперше в Україні відбулося засідання жіночої громадської організації. Її засновником була письменниця та громадський діяч Наталія Кобринська — жінка, яка стояла біля витоків українського фемінізму.

Архітектура Івано-Франківська

Будинок облдержадмінстрації споруджений на місці оборонних стін Станіславської фортеці

Будинок облдержадмінстрації споруджений на місці оборонних стін Станіславської фортеці

Архітектура переважно відображає п’ять історичних періодів: польський (до 1772 року, коли Польща була поділена між Росією та Австрією), австрійський (1772–1918 роки), польський (1918–1939 роки), радянський (1939–1991 роки) та український. Стара польська архітектура представлена нечисленними пам’ятками — архітектурний ансамбль майдану А. Шептицького з кафедральним собором Святого Воскресіння, костелом Діви Марії, єзуїтською колегією 1744 року. Зовнішня польська архітектура зберігається у палаці Потоцьких, однак внутрішню архітектурну цінність споруди повністю втрачено, в основному під час Першої світової війни, коли інтер’єри палацу знищили російські війська. Будівлі центральної частини міста споруджені австрійськими архітекторами і являють собою зразки німецької архітектури ХІХ століття.

Площа Ринок

Вірменський собор, тепер - православна церква УАПЦ, у радянський час тут був музей атеїзму

Вірменський собор, тепер – православна церква УАПЦ, у радянський час тут був музей атеїзму

У плануванні міста відбилися ідеї митців епохи Ренесансу про «ідеальне місто». За задумом архітекторів, на центральній площі міста мала бути дуже висока споруда-орієнтир. Цей орієнтир — міська ратуша — зберігся до наших днів.

Вона стоїть у центральній частині міста як окраса Івано-Франківська. У 1666 році Андрій Потоцький збудував на ринковій площі дерев’яно-кам’яну ратушу. Згодом, у 1695 році, Йосип Потоцький побудував цегляну ратушу з баштою, що мала висоту 9 поверхів. Споруду чотири рази повністю знищували пожежі, теперішній варіант було споруджено у 1929–1932 роках ХХ століття. Будівля заввишки 47 метрів була зведена у формі хреста. У 1959 році, після реставрації, у ратуші було відкрито краєзнавчий музей, де він діє донині.

Вірменський собор з іншої сторони, тепер тут - православна семінарія

Вірменський собор з іншої сторони, тепер тут – православна семінарія

На площі Ринок є Вірменський костел (вул. Вірменська, 6). Він споруджений у 1742–1762 роках у стилі бароко на місці дерев’яного, збудованого у 1665 році. Його реставрували та перебудовували в 1811, 1829, 1868, 1919–1930 роках, унаслідок чого будівля значно втратила свій початковий вигляд: башти стали нижчими, зникла башта, яка увінчувала дах. Інтер’єр костелу прикрашений різьбою та ліпленням іонічного ордера, фресками та дерев’яними скульптурами. У костелі стояла чудотворна ікона Богоматері, яку 1945 року вивезла до Польщі вірменська громада. У 1970 році пам’ятка була відремонтована, там розмістився Івано-Франківський обласний музей історії релігії та атеїзму. Зараз костел належить Українській автокефальній православній церкві, допоміжні приміщення пристосовано для потреб семінарії.

Майдан Шептицького

Майдан Шептицького та Катедральний собор Святого Воскресіння

Майдан Шептицького та Катедральний собор Святого Воскресіння

Біля площі Ринок розміщується майдан Шептицького — духовно-культурний центр Івано-Франківська. Майдан названо у 1990 році на честь Андрія Шептицького, глави греко-католицької церкви.

Андрій Шептицький (1865–1944) — восьмий після відновлення Галицької митрополії митрополит Української греко-католицької церкви. Він вступив на владичий престол 1901 року у віці 35 років. Шептицький походив зі знатного українського роду, він першим з ієрархів церкві почав використовувати народну мову в спілкуванні із віруючими.

Історія майдану доволі строката. За польських часів площа називалася на честь міністра іноземних справ Падеревського, за радянських часів — на честь більшовицького діяча Урицького. У ХІХ столітті на майдані було ще два пам’ятники, які не дійшли донині — святому Івану (1842 рік) та австрійському імператору Францу І, який неодноразово бував у місті. У 2001 році на майдані було відкрито пам’ятну композицію «Богородиця в ротонді».

Катедральний собор Святого ВоскресінняКатедральний собор Святого Воскресіння

Катедральний собор Святого Воскресіння

Колегіальний костел Діви Марії (майдан Шептицького, 8) споруджувався у 1672–1703 роках на місці дерев’яного храму, його будівництвом керували відомі на той час інженери-фортифікатори Ф. Коррасіні та К. Беноа. Костел зводили на валу, він має товсті стіни та високі вузькі вікна для виконання оборонних функцій. У будівлі є великі підземелля, які використовувалися як усипальниця Потоцьких, тут був похований герой оборони Кам’янця від турків Володієвський (на жаль, до сьогодні поховання не збереглися). У 1877 році інтер’єр костелу був розписаний Еразмом-Рудольфом Фабіянським, цей розпис зберігся донині. У ХІХ столітті для зміцнення стін було встановлено контрфорси. Після реставрації 1979 року у костелі розміщується художній музей. У 2001 році відновили дзвіницю, яку було зруйновано 1964 року. Сьогодні в приміщенні костелу відкрито експозицію художнього музею «Сакральне мистецтво Галичини ХV–ХХ століть», у якій можна побачити 200 творів іконопису, народної пластики, різьби.

Костел на вулиці Вовчинецькій

Костел на вулиці Вовчинецькій

На майдані Шептицького стоїть кафедральний собор Святого Воскресіння (майдан Шептицького, 22), який споруджувався протягом 1753–1763 років. Спершу на місці собору стояв дерев’яний замок Потоцьких. Фундамент собору заклали у 1720 році, 1729 року будівництво завершили, однак під час спорудження були допущені значні технічні помилки і у 1753 році собор розібрали. Відразу почалося спорудження нового собору, яке очолив інженер-фортифікатор С. Потоцький, автор укріплень Кам’янця-Подільського та Ченстохова. Наступні реставрації та ремонти (1885 та 1955 роки) не змінили архітектурних форм і планувальних особливостей споруди. Костел спершу належав ордену єзуїтів, а в 1885 році став греко-католицьким Святовоскресенським кафедральними собором. У 1946 році кафедру передано Російській православній церкві, греко-католикам храм повернуто у 1990 році.

Костел на вулиці Грюнвальдській, тепер - православна церква

Костел на вулиці Грюнвальдській, тепер – православна церква

Також на майдані Шептицького стоїть єзуїтський колегіум, сучасну споруду цього вищого навчального закладу споруджено у 1744 році, однак сам колегіум відкрився у 1716 році. Після ліквідації ордену єзуїтів у 1773 році колегіум перетворили на державну гімназію. У гімназії навчалися польський письменник Ф. Карпінський (1741–1825), українські письменники І. Вагилевич (1811–1866), А. Могильницький (1811–1873). Зараз споруда використовується як навчальний корпус Івано-Франківського медичного університету, у ньому розміщений цікавий морфологічний музей, доступ до якого можливий за домовленістю з керівництвом університету.

Майдан Шептицького є місцем проведення різноманітних фестивалів.

Навпроти собору Святого Воскресіння, по вул. Галицькій, 2, розміщується великий чотириповерховий будинок з цікавим колонадним фасадом. Цей будинок споруджено у 1894 році як дирекцію залізниці. Згодом у ньому було воєводське управління, банк, фінансова палата, а в радянський час, з 1945 року — медичний інститут, відтак — медична академія, зараз — медуніверситет.

Найстаріший житловий будинок в Івано-Франківську 18 століття

Найстаріший житловий будинок в Івано-Франківську 18 століття

По вул. Галицькій, 43 можна побачити велику одноповерхову споруду, зараз торговельний центр «Гаразд Україна». Цей будинок цікавий тим, що стоїть біля колишньої Галицької брами, і вулиця Галицька, що проходить тут, іде через уявну браму по фортечному мосту, який повністю зберігся в товщі землі і зараз його не видно. Біля цього торговельного центру, по вул. Галицькій, 14, стоїть будинок з цікавим, не характерним для міста двоскатним дахом. Це найстаріший громадський будинок у місті, що був споруджений наприкінці ХVІІ століття. У 1787 році у ньому відкрили першу на Прикарпатті школу для дівчат.

Площа Адама Міцкевича

Пам'ятник Адаму Міцкевичу

Пам’ятник Адаму Міцкевичу

Біля ратуші на площі Міцкевича стоїть пам’ятник польському поетові Адаму Міцкевичу (1798–1855), встановлений 1898 року на честь сторіччя від дня народження митця, хоча сам поет у місті ніколи не був. Цікаво, що обличчя на цьому пам’ятнику зроблено з посмертної маски поета — отже, цей монумент споруда має історико-культурну цінність. У 1918–1919 роках мармурова скульптура була пошкоджена, у 1930 році її оббили бронзою і такою вона залишається й нині.

Сама площа А. Міцкевича довгий час була єдиною зоною відпочинку міста. Біля площі розміщується будинок обласної філармонії (1878 рік). На сцені цього театру виступала талановита українська акторка Марія Заньковецька, а 1928 року тут співала Соломія Крушельницька.

Також на площі Міцкевича, 2 розташовується будинок польського спортивного товариства «Сокіл». Його збудували у 1895 році, і зовні він дещо нагадує замок — це, певно, через красиву високу башту. У 1927 році до нього добудували кінотеатр «Тон». 1945 року тут було створено кінотеатр ім. І. Франка, а в приміщенні «Сокола» розмістилася обласна дитяча бібліотека. Зараз дитяча бібліотека і надалі перебуває на своєму місці, а кінотеатр після зміни власника перейменований на «Люм’єр».

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких та пам'ятник Петру Прокоповичу

Палац Потоцьких та пам’ятник Петру Прокоповичу

За Тринітарською площею, якщо іти вулицею Старозамковою, височіють будівлі колишнього замку — палацу магнатів Потоцьких (вул. Шпитальна, 1), який почав споруджуватися у 1671 році. Від замку залишився триповерховий будинок (1672–1682), а також декілька споруд ХVІІІ століття.

Сама назва «замок» досить умовна, оскільки палацовий комплекс не відокремлювався від решти міста укріпленнями, бо на час його зведення рівень розвитку військового мистецтва відкинув потребу спорудження цитаделі. Однак будівлі розташовувалися на найвужчій частині міських укріплень і були оточені валами з казематами та бастіонами, тому замковий вигляд цілком зберігався. Вулиця, на якій збереглися вали, зараз так і називається — Валова.

Палац Потоцьких з боку вулиці Валової

Палац Потоцьких з боку вулиці Валової

У палаці впродовж тривалого часу знаходила притулок дружина легендарного творця першої європейської конституції Пилипа Орлика Ганна з двома синами, рятуючись від переслідувань.

У 1783 році у Потоцьких гостював австрійський імператор Йосип ІІ.

На початку ХІХ століття палацовий комплекс за борги забрала австрійська влада, у ньому було розміщено військовий шпиталь, цього призначення споруди не змінювали донедавна. З оздоблень ХVІІІ століття особливо вирізняється в’їзна брама із художньою ковкою та фігурними лицарськими обладунками на опорах. Зараз міська влада розглядає можливість створення комерційно-відпочинкового комплексу на території палацу.

Стародавні монастирі

Монастир Василіянок

Монастир Василіянок

У Станіславі було понад 10 монастирів греко-католицької та римо-католицької конфесій. Із них найяскравішим був монастир Сестер Василіянок, який зараз відновлено. Споруду монастиря початку ХХ століття та храм можна оглянути за адресою: вул. Василіянок, 17.

Ще один монастир — католицького ордену тринітаріїв — було засновано у 1690 році. Костел Тринітаріїв, зведений у 1732 році на площі Тринітаріїв (тепер ринок перед палацом Потоцького), не зберігся, він згорів у 1868 році. Будівлі монастиря, які збереглися по вул. Старозамковій, 2, у 1786 році було передано для приміщення суду та камер ув’язнення.

Вулиця Старозамкова, споруди колишнього монастиря тринітаріїв

Вулиця Старозамкова, споруди колишнього монастиря тринітаріїв

Ще один монастир в Івано-Франківську має стародавню історію, але він заново був відбудований нещодавно – монастир Святого Йосипа на вулиці Івасюка. При ньому є велична церква Матері Божої Неустанної Помочі. Монастир дуже турбується про парафіян – тут організовано катехизацію, різні дитячі гуртки, літній табір для дітей, такої на Паску організовуються гаївки, весело і урочисто проходить храмове свято.

Пивоварний завод

Серед пам’яток міста слід відзначити пивоварний завод (вул. Новгородська, 49), 1767 року побудови. Це була унікальна споруда промислової архітектури ХVІІІ століття «Була» тому, що різними структурами, як комерційними, так і владними, прийнято рішення розібрати і звести на місці заводу копію-новобудову. Навіщо це робити, якщо можна було просто укріпити і без того міцні стіни, — невідомо, але цінність такої споруди після «реконструкції»-новобудови значно зменшиться.

Парк імені Т.Шевченка

Озеро з качками у Парку Шевченка

Озеро з качками у Парку Шевченка

Наприкінці вулиці Т.Шевченка між вулицями Чорновола та Мазепи є відпочинкова зона Івано-Франківська – парк ім.Шевченка, стадіон “Рух” та міське озеро. Парк Шевченка – це колишні мисливські угіддя Потоцьких, частина давнього лісу. Тому тут є як лісові дерева, так і штучні насадження. У парку Шевченка є невеличкі озера з качками та лебедями, різноманітні атракціони. На міському озері можна покататися на човнах.

Відпочинок на природі

Типовий гальковий пляж на вулиці Хоткевича - чиста територія, чиста вода

Типовий гальковий пляж на вулиці Хоткевича – чиста територія, чиста вода

Івано-Франківськ має широкі можливості для активного відпочинку. Дві ріки – Бистриця Надвірнянська та Бистрицька Солотвинська практично по всій довжині мають чудові пляжі. На заході міста в районі Дем’янового лазу починається Чорний ліс – ліс, що тягнеться на багато десятків кілометрів на південь в Карпати. Тому вже на околицях міста можна зустріти диких тварин – зайців, лисиць, козуль, кабанів, якщо заглибитися в ліс в сторону Павлівки, можна зібрати білих грибів та опеньок. Поблизу калуської траси – дендропарк “Дружба” з екзотичними рослинами.

Ящірка на Вовчинецькій горіЯщірка на Вовчинецькій горі

Ящірка на Вовчинецькій горі

На півночі міста біля села Вовчинці є декілька природніх пам’яток. Озера за мікрорайоном Каскад, які у зв’язку з повенями і проривом дамби зараз зане падають, але тут є відпочинкові зони на Надвірнянській бистриці та впадінні в неї ріки Ворона. Підвищення за рікою Бистриця – Вовчинецька гора, що складається з двох частин – безліса пам’ятка природи “Вовчинецькі гори” (від села Вовчинці до села Підлужжя) та вкритий лісом ландшафтний заказник “Козакова долина” (від села Вовчинці уздовж Бистриці до села Побережжя).

Шашличок на Бистриці

Шашличок на Бистриці

Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Козакова Долина» площею в 953 га. знаходиться на території Дністровського лісництва. Мальовниче урочище цікаве скельними утвореннями та печерами карстового походження. Середньовікові дубово-букові насадження, багатий рослинний світ. Тут ростуть підсніжник звичайний, зозулині сльози серелисті, лілія лісова, любка дволиста, зозулині черевики справжні, ковила пірчаста, ковила волос иста та інші види, занесені до Червоної книги. Тут багато велосипедних доріжок, якими можна доїхати до скелі з печерами “Монастир”, що навпроти села Ямниця.

Улов з Івано-Франківської бистриці - не густо, але і не пусто

Улов з Івано-Франківської бистриці – не густо, але і не пусто

Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Вовчинецькі Гори» площею в 30 га. знаходиться поблизу села Вовчинець біля Івано-Франківська. «Вовчинецькі гори» преставляють собою систему горбів з цікавими відслоненнями, вкритими розмаїтою лучно-степовою рослинністю. Серед рослинності трапляються цінні такі лікарські рослини як шавлія лучна, первоцвіт весняний та ін. а також види рослин, які занесені до Червоної книги, зокрема — лілія лісова, пальчатокорінник травневий та інші.

Улітку Вовчинецькі гори приваблюють любителів гірських велосипедів, квадрициклів та мотоциклів, узимку вони перетворюються на спражній гірськолижний курорт – багатьма трасами катаються на лижах, сноубордах, санах і навіть на велосипедах і мотоциклах.

Музеї

В Івано-Франківську є декілька музеїв: краєзнавчий у ратуші, художній — у костелі Діви Марії, літературний на вулиці Б. Лепкого, Олекси Довбуша на вулиці Гетьмана Мазепи.

Івано-Франківський краєзнавчий музей

Міська ратуша і фонтан у вигляді жолудя, який у народі називають яйцем

Міська ратуша і фонтан у вигляді жолудя, який у народі називають яйцем

Заснований у 1939 році у приміщенні міської ратуші на основі експонатів Покутського музею і музею Гуцульщини в Жаб’є. У фондах краєзнавчого музею зберігається понад 105 тисяч одниць матеріальної та художньої культури Прикарпаття. Музей щорічно відвідує понад 110 тисяч людей. Працюють відділи минулої історії, сучасної історії, народного мистецтва і природничий. Відділ народного мистецтва демонструє розвиток декоративно-прикладних ремесел, а саме — художньої обробки дерева, шкіри, ткацтва, вишивки, кераміки. Адреса – вул. Галицька, 4а, тел. +38 0342 242152, час роботи: з 8.30 до 17.30, вихідний — понеділок

Художній музей

вул. Низова, 2

тел. +38 0342 244038

майд. Шептицького, 8 (виставкові зали)

тел. +38 0342 242152

Час роботи: з 8.00 до 18.00, вихідний — понеділок

Пам'ятник Діві Марії на площі Шептицького

Пам’ятник Діві Марії на площі Шептицького

Музей є скарбницею сакрального образотворчого і народного мистецтва краю. Його п’ятнадцятитисячна збірка, започаткована в 1980 році, складається з унікальних пам’яток галицького іконопису й барокової скульптури, творів класиків західноукраїнського малярства Корнила Устияновича, Івана Труша, Ярослава Петрака, Юліана Панькевича, Олекси Новаківського, Осипа Сорохтея, Олени Кульчицької, праць українських художників другої половини ХХ століття, а також творів польських, австрійських, німецьких та італійських митців XVIII–ХХ століть. Експозиційний зал музею розташований у найдавнішій архітектурній споруді міста — ренесансному Парафіяльному костелі XVII століття Для огляду виставлена тільки частина музейної збірки: іконопис краю XV–XIX століть, твори барокової пластики, картини братів Унтербергів, старовинні церковні книги, видані у Львові, Почаєві, Уневі.

Літературний музей Прикарпаття

вул. Б. Лепкого, 27

тел. + 38 0342 225047

Час роботи: з 10.00 до 17.30, вихідні— понеділок, неділя

Відкритий 1986 року. Експозиція музею репрезентує всі етапи розвитку літературного процесу краю починаючи з XVI століття. За короткий час діяльності музей став відомим дослідницьким і освітнім центром літературознавства.

Музей визвольних змагань Прикарпатського краю

вул. Тарнавського, 22

тел. +38 0342 248014

Час роботи: з 10.00 до 18.00, вихідний— неділя

Створений 1998 року. Експозиція музею висвітлює боротьбу українського народу за свою державність. У музеї представлені документальні матеріали, що охоплюють період ХІХ–ХХ століть і відображають боротьбу Легіону січових стрільців, УНР, ЗУНР, ОУН, УПА за державну незалежність України. В урочищі Дем’янів Лаз побудовано каплицю, створено меморіальний комплекс, який є філією музею.

Державний історико-меморіальний музей Олекси Довбуша

вул. Гетьмана Мазепи, 1

тел. +38 0342 225729

Час роботи: з 10.00 до 17.00

Створений 1997 року. До експозиції музею входить 600 експонатів. Численні наукові дослідження, архівні матеріали знайомлять відвідувачів з легендарною постаттю ватажка опришків Олекси Довбуша. Діють постійні експозиції: «Галицько-Волинське князівство ХІІ–ХІІІ століть», «Повстання під проводом І. Мухи (ХV століття)», «Богдан Хмельницький і Галичина».

Фестивалі

Фестиваль «Карпатський вернісаж»

Цей фестиваль прикладного мистецтва відбувається щороку у середині вересня. У програмі — майстер-класи від народних умільців, виставка робіт, виступи народних колективів та естрадних виконавців.

тел. оргкомітету: +38 0342 552116

Фестиваль «Галицька старовина»

Метою фестивалю є поширення та популяризація українських історичних і мистецьких цінностей, народних традицій і культури України, репрезентація предметів старовини та колекціонування, українського етнічного антикваріату. Вперше відбувся у жовтні 2007 року.

тел. оргкомітету: +38 050 5562176

www.fest2007.ukrcol.com

e-mail: fest2007@ukrcol.com

Свято Ковалів

Проводиться свято ковалів щороку у травні. Ковальську майстерність демонстрували колись на майдані Шептицького, зараз ковалі працюються у Мистецькому бастіоні, що позаду Катедрального собору. Свято міжнародне – приїзджали ковалі Австрії, Бельгії, Італії, Німеччини, Росії, Польщі, США, Фінляндії, Чехії, Швеції та з інших країн. Ковалі щороку роблять кований подарунок місту, різноманітні монументальні ковальські вироби можна побачити на вулицях і у скверах Івано-Франківська.

Етнографічний фестиваль “Родослав”

Проводиться в Івано-Франківську зазвичай на майдані Шептицького у травні. Виступи фольклорних колективів поєднується з ярмаркою виробів народного мистецтва та сувенірів.

Пам’ятки архітектури національного значення

 1. Костел Пресвятої Діви Марії (мур.) 1672 – 1703 рр. майдан А.Шептицького, 8
 2. Колегія єзуїтів (мур.) 1744 р. майдан А.Шептицького, 8
 3. Вірменський костел (мур.) 1762 р. вул.Вірменська, 5
 4. Костел Св.Воскресіння (мур.) 1753 – 1763 рр. майдан А.Шептицького, 8
 5. Пивоварний завод (мур.) 1767 р. вул.Виробнича, 47

Пам’ятки архітектури місцевого значення

Адміністративна башта заводу Позитрон, потім - Галицька академія, зараз - центр польської освіти

Адміністративна башта заводу Позитрон, потім – Галицька академія, зараз – центр польської освіти

Житловий будинок (мур.) с.19ст. вул. Бачинського, 2

Житловий будинок (мур.) 1920-і рр. вул. Бачинського, 3 (вул. Січових Стрільців, 11)

Житловий будинок (мур.) с. 19 ст. вул. Бачинського,4

Житловий будинок (мур.) 1932р. вул. Бельведерська, 1

Житловий будинок (мур.) 1937 р. вул. Бельведерська, 2

Житловий будинок (мур.) 1936 р. вул. Бельведерська,3

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Бельведерська,4

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Бельведерська, 5

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Бельведерська, 6

Житловий будинок (мур.) 1897 р. вул. Бельведерська, 8

Житловий будинок (мур.) 1887 р. вул. Бельведерська, 10

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Бельведерська, 11

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Богунська, 3

Житловий будинок (мур.) 1897 р. вул. І. Вагилевича, 6

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. І. Вагилевича, 10

Альпінпарк у парку імені Шевченка

Альпінпарк у парку імені Шевченка

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Валова, 4

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Валова, 10

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Василіянок, 3

Житловий будинок (мур.) 1911 р. вул. Василіянок, 5

Житловий будинок (мур.) 1870-і рр. вул. Василіянок, 11

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Василіянок, 11а

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Василіянок, 13

Житловий будинок (мур.) 1870-і рр. вул. Василіянок, 15

Жіноча вчительська семінарія сестер-василіянок (мур.) 1912-1938 рр. вул. Василіянок, 17

Адмінбудинок (мур.) 1958р. вул. Василіянок, 64

Меморіальна дошка на честь Станіслава Потоцького, який загинув під Віднем у 1683 році

Меморіальна дошка на честь Станіслава Потоцького, який загинув під Віднем у 1683 році

Житловий будинок (мур.) 18-19ст. вул. Вірменська, 2

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. Вірменська, 3

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Вірменська, 4

Житловий будинок (мур.) 1903 р. вул. Вірменська, 5

Келії Вірменського костелу (мур.) 1762р. вул. Вірменська, 8

Житловий будинок (мур.) 1892 р. вул. Д. Вітовського, 7

Житловий будинок (мур.) 1912р. вул. Д. Вітовського, 11

Житловий будинок(мур.) 1913 р. вул. Д. Вітовського, 19

Житловий будинок (мур.) 1872 р. майдан Вічевий, 2

Житловий будинок (мур.) 1880-і рр. майдан Вічевий, 3

Житловий будинок (мур.) с.20 ст. вул. Вовчинецька, 4

Церква св.Обручника Йосифа (мур.) 1912 р. вул. Вовчинецька, 54

Римо-католицький костел (мур.) 1927-1939 рр. вул. Вовчинецька, 92

Музичний драматичний театр і пам'ятник Івану Франку

Музичний драматичний театр і пам’ятник Івану Франку

Житловий будинок (мур.) 1933 р. вул. Галицька, 1

Австрійська дирекція залізниці, пізніше польський магістрат (мур:) 1894р. вул. Галицька, 2

Житловий будинок (мур.) 1932 р. вул. Галицька, 3

Житловий будинок (мур.) 1933 р. вул. Галицька, 5

Ратуша (мур.) 1929-1935 рр. вул. Галицька, 4а

Військова адміністрація та гауптвахта (мур.) 1827р. вул. Галицька, 7

Житловий будинок (мур.) с. 19 ст. вул. Галицька, 9

Житловий будинок (мур.) п.19ст. вул. Галицька, 10

Музичний драматичний театр і пам'ятник Івану Франку

Музичний драматичний театр і пам’ятник Івану Франку

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Галицька, 11

Житловий будинок (мур.) п.19 ст. вул. Галицька, 12

Лікарня при колегіаті (мур.) 1737 р. вул. Галицька. 14

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Галицька, 16

Житловий будинок (мур.) 1835 р. вул. Галицька, 29

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Галицька, 33

Житловий будинок (мур.) 1840 р. вул. Галицька, 35

Житловий будинок (мур.) 1829 р. вул. Галицька, 37

Житловий будинок (мур.) 1846 р. вул. Галицька, 39

Житловий будинок римо-католицького духовенства (мур.) 18-19ст. вул. Галицька, 41

Можливості для пляжного відпочинку в Івано-Франківську великі - десятки кілометрів пляжів для такого маленького містаМожливості для пляжного відпочинку в Івано-Франківську великі - десятки кілометрів пляжів для такого маленького міста

Можливості для пляжного відпочинку в Івано-Франківську великі – десятки кілометрів пляжів для такого маленького міста

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Галицька, 45

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Гаркуші, 3

Житловий будинок (мур.) 1914 р. вул. Гаркуші, 4

Житловий будинок (мур.) 1898 р. вул. Гаркуші, 7

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Гаркуші, 8

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Гаркуші, 9

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Гаркуші, 28

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 1

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 2

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 3

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 10

Міське озеро в Івано-Франківську

Міське озеро в Івано-Франківську

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 12

Бурса українського педагогічного товариства (мур.) 1900-і рр. вул. Ак. Гнатюка, 13

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 14

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 15

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 16

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 17

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 18

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 19

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 20

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 21

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 22

Міська дамба на вулиці Івасюка

Міська дамба на вулиці Івасюка

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 23

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Ак. Гнатюка, 24

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 25

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Ак. Гнатюка, 26

Житловий будинок (мур.) 1910р. вул. С. Гординського, 2

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. С. Гординського, 4

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. С. Гординського, 5

Житловий будинок (мур.) 1937 р. вул. С. Гординського, 6

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20 ст. вул. С. Гординського, 7

Жіноча семирічна школа (мур.) 1895 р„ вул. С. Гординського, 10

Житловий будинок (мур.) 1909р. вул. С. Гординського, 11

Житловий будинок (мур.) 1900р. вул. С. Гординського, 12

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20 ст. вул. С. Гординського, 13

Меморіальний комплекс Дем'янів лаз

Меморіальний комплекс Дем’янів лаз

Житловий будинок (мур.) 1909 р. вул. С. Гординського, 15

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20 ст. вул. С. Гординського, 17

Костел “Аве Марія” (мур.) 1904 р. вул. С. Гординського, 20

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. С. Гординського, 23

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. М. Грушевського, 1

Кінотеатр (мур.) 1929 р. вул. М. Грушевського, 3

Банк (мур.) 1908 р вул. М. Грушевського, 4

Чоловіча семирічна школа ім. Міцкевича (мур.) 1894 р. вул. М. Грушевського, 5

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Грушевського, 6

Маленькі деревця - по ідеї ботанічний сад від Педуніверситету

Маленькі деревця – по ідеї ботанічний сад від Педуніверситету

Будинок страхової компанії (мур.) 1904 р. вул. М. Грушевського, 7

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. М. Грушевського, 8

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. М. Грушевського, 9

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Грушевського, 9а

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Грушевського, 9б

Житловий будинок (мур.) п.19 ст. вул. М. Грушевського, 13

Жіноча школа ім.королеви Ядвіги (мур.) 1877 р. вул. М. Грушевського, 16

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Грушевського, 16а

Житловий будинок (кам’яниця Й. Маланюка) (мур.) 1931 р. вул. М. Грушевського, 17

Курячий шашлик

Курячий шашлик

Будинок українського культурно-спортив. товариства “Сокіл” (мур.) 1912р. вул. М.Грушевського, 18

Будинок союзу польських залізничників (мур.) 1925-1927рр. вул. М. Грушевського, 19

Житловий будинок (мур.) 1895р. вул. М. Грушевського, 20

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Грушевського, 29

Окружна фінансова дирекція (мур.) 1912р. вул. М. Грушевського, 31

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. М. Грушевського, 33

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. М. Грушевського, 35

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. М. Грушевського, 37

Захід сонця у Вовчинцях

Захід сонця у Вовчинцях

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. М. Грушевського, 38

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул. М. Грушевського, 39

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул. М. Грушевського, 41

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. М. Грушевського, 42

Костел єзуїтів (мур.) 1895 р. вул. Грюнвальдська, 1

Палати духовенства (мур.) 1895р. вул. Грюнвальдська. 3

Житловий будинок (мур) п.20ст. вул. Грюнвальдська, 2

Житловий будинок (мур.) 1912р. вул. Грюнвальдська, 7

Житловий будинок (мур.) 1912р. вул. Грюнвальдська, 9

Адмінбудииок залізничної дирекції (мур.) 1914р. вул. Грюнвальдська, 11

Житловий будинок (мур.) 1938 р. вул. Грюнвальдська, 15

Маленький станіславський рибалка

Маленький станіславський рибалка

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Короля Данила, 1

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. Короля Данила, 3

Житловий будинок (мур.) 1911 р. вул. Короля Данила, 4

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Короля Данила, 5

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. Короля Данила, 6

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Короля Данила, 7

Сингагога (мур.) 1926 р. вул. Короля Данила,8

Житловий будинок (мур.) 1911 р. вул. Короля Данила. 10

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Короля Данила, 20

Житловий будинок (мур.) 1910р. вул. Короля Данила, 22

Житловий будинок (мур.) 19 ст. вул. Дністровська, 2

Європа центр і кафе Барвінок на вулиці Івасюка

Європа центр і кафе Барвінок на вулиці Івасюка

Житловий будинок (мур.) 19ст. вул. Дністровська, 4

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Дністровська, 20

Житловий будинок (мур.) 1925 р. вул. Дністровська, 22

Жіноча вчительська семінарія (мур.) 1911 р. вул. Дністровська, 28

Житловий будинок (мур.) 1937р. вул. Драгоманова, 3

Житловий будинок (мур.) 1935р. вул. Драгоманова, 5

Житловий будинок (мур.) 1936 р. вул. Драгоманова, 7

Житловий будинок (мур.) 1938 р. вул. Драгоманова, 8

Житловий будинок (мур.) 1939 р.. вул. Драгомачова, 10

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Заклинських, 1

Доріжки у міському парку

Доріжки у міському парку

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Залізнична, 29

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Зачізнична, 31

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. Залізнична, 47

Житловий будинок (мур.) 1928 р. вул. О. Кисілевської, 1

Житловий будинок (мур.) 1928 р. вул. О. Кисілевської, 3

Церква Покрову Матері Божої (мур.) 1904 р. вул. Княгинин

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Шашкевича, 1

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Шашкевича, 2

Житловий будинок (мур.) 1913 р. вул. Шашкевича, 3

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Шашкевича, 4

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Шашкевича, 5

Пам'ятник Ісусу Христу на вулиці Валовій

Пам’ятник Ісусу Христу на вулиці Валовій

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. Шашкевича, 7

Житловий будинок (мур.) 1895р. вул. Шашкевича, 9

Церква св. Параскеви (мур.) 1908 р.. вул. Є.Коновальця

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Є.Коновальця, 2

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Є.Коновальця, 4

Житловий будинок (мур.) 19 ст. вул. Є.Коновальця, 12

Житловий будинок (мур.) 1916 р. вул. Є.Коновальця, 16

Військові складські приміщення (мур.) к.19 ст. вул. Є.Коновальця, 100 (корп.2)

Військові складські приміщення (мур.) к. 19ст. вул.Є.Коновальця, 10За

Озеро на Каскаді та Вовчинецькі гори

Озеро на Каскаді та Вовчинецькі гори

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Коперника, 2

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Коперника, 7

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Коперника, 9

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 11

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 11а

Житловий будинок (мур.) 1936-1937рр. вул. Коперника, 14

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 15

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 17

Житловий будинок (мур.) 1935 р. вул. Коперника, 18

Небо над Івано-Франківськом

Небо над Івано-Франківськом

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 19

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 21

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 23

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Коперника, 24

Житловий будинок (мур) п.20 ст. вул. Коперника, 27

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20 ст. вул. Коперника, 30

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Крива, 4

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Крушельницької, 2

Житловий будинок (мур.) 1895р. вул. Леся Курбаса, 2

Театр ім. С. Монюшка (мур.) 1891 р. рек. 1929 р. вул .Леся Курбаса, 3

Житловий будинок (мур.) 1899 р. вул. Леся Курбаса, 4

Вовчинецькі гори

Вовчинецькі гори

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Леся Курбаса, 5

Житловий будинок (мур.) 1900 р. вул. Леся Курбаса, 6

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Леся Курбаса, 7

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Леся Курбаса, 8

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Леся Курбаса, 9

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Ленкавського, 15

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Ленкавського, 20

Приватна німецька гімназія (мур.) 1905р. вул. Б.Лепкого, 9

Вовчинецька гора

Вовчинецька гора

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Б.Лепкого, 25

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Б.Лепкого, 27

Школа деревообробної промисловості (мур.) 1904 р. вул. Б.Лепкого, 28

Житловий будинок (мур.) 1909 р. вул. Б.Лепкого, 33

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б.Лепкого, 34

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 35

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 36

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. Б. Лепкого, 37

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст, вул. Б. Лепкого, 38

Вічевий майдан в Івано-Франківську і музичний фонтан

Вічевий майдан в Івано-Франківську і музичний фонтан

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. Б. Лепкого, 39

Житловий будинок (мур.) 1900 р. вул. Б. Лепкого, 41

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 44

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 45

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 46

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Б. Лепкого, 48

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Лермонтова, 7

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Лермонтова, 8

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Лермонтова, 13

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Львівська, 8

Житловий будинок (мур.) 1830 р. вул. Гетьмана Мазепи, 1

Сонце відбивається в озері на Каскаді, тут є щупаки

Сонце відбивається в озері на Каскаді, тут є щупаки

Житловий будинок (мур.) 1936 р. вул. Гетьмана Мазепи, 2

Житловий будинок (мур.) 1893 р. вул. Гетьмана Мазепи, 3

Житловий будинок (мур.) 1887 р. вул. Гетьмана Мазепи, 4

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Гетьмана Мазепи, 4а

Житловий будинок (мур.) 1903 р. вул. Гетьмана Мазепи, 5

Житловий будинок(мур.) 1885 р. вул. Гетьмана Мазепи, 6

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Гетьмана Мазепи. 7

Житловий будинок (мур.) 1885 р. вул. Гетьмана Мазепи, 8

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Гетьмана Мазепи, 9

Синагога

Синагога

Польська жіноча гімназія (мур.) 1896 р. рекон. 1913 р. вул. Гетьмана Мазепи, 10

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул.Гетьмана Мазепи, 11

Житловий будинок (мур.) 1896 р. вул. Гетьмана Мазепи, 12

Ощадна каса (мур.) 1884 р. рекон. 1892 р. вул. Гетьмана Мазепи. 14

Житловий будинок (мур.) 1892 р. вул. Гетьмана Мазепи, 20

Житловий будинок (мур.) 1914 р. вул. Гетьмана Мазепи, 23

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Гетьмана Мазепи, 24

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Гетьмана Мазепи, 25

Житловий будинок (мур.) 1901 р. вул. Гетьмаиа Мазепи, 28

Село Вовчинець, вид з Вовчинецької гори

Село Вовчинець, вид з Вовчинецької гори

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Гетьмана Мазепи, 30

Житловий будинок (мур.) 1913 р. вул. Гетьмана Мазепи, 34

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Гетьмана Мазепи, 36

Житловий будинок (мур.) 1908р. вул. Гетьмана Мазепи, 48

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Гетьмана Мазепи. 56

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Гетьмана Мазепи, 83

Церква (дер.) к.19ст. вул. Гетьмана Мазепи (с.Крихівці)

Будинок лікарні (старий корпус) (мур.) 1841 р. вул. Гетьмана Мазепи, 114

Чортове колесо в Івано-Франківському парку

Чортове колесо в Івано-Франківському парку

Житловий будинок 1912 р. вул. Гетьмана Мазепи, 129

Кінотеатр “Трембіта” (мур.) 1950 р. вул. Гетьмана Мазепи. 135

Ресторан-бар “Садко” (зміш.) 1957 р. вул. Гетьмана Мазепи, 140

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Сотника Т. Мартинця, 4

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Сотника Т. Мартинця, 6

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Макогона, 6

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 3

Житловий будинок (мур.) п 20 ст. вул. Матейка, 6

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. Матейка, 12

Церква на Гірці, вулиця Вовчинецька

Церква на Гірці, вулиця Вовчинецька

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Матейка, 14

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Матейка, 20

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Матейка, 22

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 24

Житловий будинок (мур.) 1913 р. вул. Матейка, 26

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Матейка, 28

Семирічна школа (старий корпус) (мур.) 1928 р. вул. Матейка, 34

Житловий будинок (мур.) 1911-1917 рр. вул. Матейка, 39

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 40

Житловий будинок (мур.) 20 ст. вул. Матейка, 43

Житловий будинок (мур.) 20 ст. вул. Матейка, 44

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 47

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 51

Сцена біля міського озера - тут часто проводяться концертиСцена біля міського озера - тут часто проводяться концерти

Сцена біля міського озера – тут часто проводяться концерти

Житловий будинок (мур.) 1920-і рр. вул. Матейка, 53

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Матейка, 56

Житловий будинок (мур.) 20 ст. вул. Матейка, 57

Житловий будинок (мур.) 20 ст. вул. Матейка, 59

Житловий будинок (мур.) 1816 р. вул. Мельничука. 1

Житловий будинок (мур.) 19 ст. рекон. 1936 р. вул. Мельничука, 3

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Мельничука, 12

Будинок повітового староства (мур.) 1842 р. вул. Мельничука, 14

Єврейська гімназія (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Мельничука.,16

Рибалка на Бистриці НадвірнянськійРибалка на Бистриці Надвірнянській

Рибалка на Бистриці Надвірнянській

Будинок польського культурно- спортивного товариства “Сокіл” (мур.) 1895 р. пл. Міцкевича, 2

Будинок повітової ради (мур.) 1896 р. пл. Міцкевича, 4

Вілла А. Рачинського (мур.) 1905 р. пл. Міцкевича, 5

Житловий будинок (мур.) 1929р. пл. Міцкевича, 6

Житловий будинок (мур.) 19ст. пл. Міцкевича, 10

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. пл. Міцкевича, 12

Житловий будинок (мур.) 1887р. пл. Міцкевича, 12а

Костел Йосифа (мур.) 1924р. вул. М. Мочульського, 1

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. Національної гвардії, 4

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Національної гвардії, 6

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Національної гвардії, 16

Природні піщані пляжі є й в Івано-Франківську, просто потрібно знати місця

Природні піщані пляжі є й в Івано-Франківську, просто потрібно знати місця

Пасаж (мур.) 1904 р. вул. Незалежності, 3

Готель “Уніон” (мур.) 1912 р. вул. Незалежності, 4

Житловий будинок (мур.) 1870-і р. вул. Незалежності, 5

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Незалежності, 7

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Незалежності, 8

Житловий будинок та контора фірми Гаусвальда (мур.) 1913р. вул. Незалежності, 11

Міщанське казино (мур.) 1896р. вул. Незалежності, 12

Міщанський банк (мур.) 1900 р. вул. Незалежності, 15

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Незалежності. 16

Вища реальна школа (мур.) 1873 р. вул. Незалежності. 17

Пляж на ріці Ворона

Пляж на ріці Ворона

Житловий будинок (мур.) 1908р. вул. Незалежності, 18

Іпотечний банк (мур.) 1898р. вул. Незалежності. 19

Житловий будинок (мур.) 1905 р. вул. Незалежності, 21

Житловий будинок (мур.) 1893 р. вул. Незалежності, 25

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Незалежності, 29

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Незалежності, 30

Житловий будинок (мур.) 1880-і рр. вул. Незалежності, 33

Житловий будинок (мур.) 1880-і рр. вул. Незалежності, 35

Житловий будинок (мур.) 1881 р. вул. Незалежності, 37

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул. Незалежності, 41

Житловий будинок (мур.) 1 935р. вул. Незалежності, 43

Житловий будинок (мур.) 1840-і р. вул. Незалежності, 47

Житловий будинок (мур.) 1840-і р. вул. Незалежності, 49

Житловий будинок (мур.) 1955 р. вул. Незалежності, 81

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. Незалежності, 89

Житловий будинок (мур.) 1933 р. вул. Незалежності, 121

Церква св. Дмитрія (дер.) 1902р. вул. Нечуя Левицького, 6

Житловий будинок (мур.) п.19ст. вул. Романа Левицького, 2

Житловий будинок (мур.) 1840-і р. вул. Низова, 2

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул. Низова, 3

Житловий будинок (мур.) 1893 р. вул. Низова, 4

Житловий будинок (мур.) 19 ст.. вул. Низова, 6

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Низова, 9

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Низова, 11

Церква Христа Царя (мур.) 1935 р. вул. О. Новаківського

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Новгородська, 4а

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Новгородська, 6

Житловий будинок (мур.) 1913 р. вул. Новгородська, 9

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Новгородська, 10

Житловий будинок (мур.) 1902 р. вул. Новгородська. 12

Житловий будинок (мур.) 1893 р. вул. Новгородська, 15

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Новгородська, 25

Житловий будинок (мур.) п.п. 19 ст. вул. Новгородська, 30

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Новгородська, 31

Житловий будинок (мур.) 1891 р. вул. Новгородська, 32

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Новгородська. 33

Житловий будинок (мур.) 1911 р. вул. Новгородська, 34

Житловий будинок (мур.) 1844 р. вул. Новгородська, 55

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул. Є. Озаркевича, 4

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Є. Озаркевича, 7

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Є. Озаркевича, 9

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича, 12

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Є. Озаркевича, 13

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича, 16

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича, 17

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича. 18

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича. 19

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. Є. Озаркевича, 20

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Є. Озаркевича. 22

Житловий будинок (мур.) 1932р. вул. Є. Озаркевича. 23

Житловий будинок (мур.) 1938 р. вул. Орлика, 1

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. М.Павлика. 23

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. С. Петлюри, 10

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. С. Петлюри, 11

Колишня бойня, комплекс 1911 р. вул. С. Петлюри, 18

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. М. Підгірянки, 2

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. М. Підгірянки, 28

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Підгірянки, 32

Залізничний вокзал (мур.)1866,1906-1908рр.Площа Привокзальна, 8

Житловий будинок (мур.) с.20 ст. Площа Привокзальна, 13

Залізничний будинок (мур.) п.20 ст. вул. Привокзальна, 13

Залізничний будинок (мур.) п. 20ст. вул. Привокзальна, 15

Поліклініка залізниці (мур.) 1932 р. вул. Привокзальна, 17

Пошта залізниці (мур.) 1905 р. вул. Привокзальна, 19

Житловий будинок (мур.) 1899 р. вул. Чорновола, 1

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Чорновола, 4

Житловий будинок (мур.) 1909 р. вул. Чорновола, 5

Український “Народний дім” (мур.) 1913 р. вул. Чорновола, 22

Приватна клініка (мур.) 1928 р. вул. Чорновола, 23

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Чорновола, 26

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. Чорновола, 28

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Чорновола, 33

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Чорновола, 44

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Чорновола, 58

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Чорновола, 62

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Чорновола, 63

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Чорновола, 70

Польський будинок сиріт (мур.) 1911-1914 рр. вул. Чорновола, 72

Польський будинок сиріт (мур.) п..20 ст. вул. Чорновола, 72а

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. Чорновола, 73

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Чорновола, 77

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. Чорновола, 80

Житловий будинок (мур.) к.19 ст. вул. Чорновола, 89

Колишня тюрма (мур.) 1883 р. вул. Чорновола, 119

Колишня тюрма (мур.) 1883 р. вул. Чорновола, 119 а

Колишня тюрма (мур.) 1883 р. вул. Чорновола, 121

Житловий будинок (мур.) .к.19ст. вул. Чорновола, 120

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Репіна, 8

Житловий будинок (мур.) 1910р. вул. Репіна, 10

Житловий будинок (мур.) 1937 р. вул. Площа Ринок, 2

Житловий будинок (мур.) 1928 р. вул. Площа Ринок, 4

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Площа Ринок, 6

Житловий будинок (мур.) 1870-і рр. пл. Площа Ринок, 8

Житловий будинок (мур.) п.п.19 ст пл. Площа Ринок, 10

Житловий будинок (мур.) 1880-і рр. пл. Площа Ринок, 12

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. пл. Площа Ринок, 18

Житловий будинок (мур.) 1870 р. вул. Ринок, 5

Житловий будинок (мур.) 1870 р.. пл. Ринок, 6

Житловий будинок (мур.) п.п 19 ст. вул. Ринок, 7

“Кам’яниця двірська” (мур.) 1780-і рр. вул. Ринок, 8

Житловий будинок (мур.) 1911 р. пл. Розумовського, 18

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. М. Сабата, 2

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. М. Сабата, 4

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. М. Сабата, 5

Житловий будинок (мур.) 1911 р. вул. М. Сабата, 6

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. М. Сабата, 7

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. рек.1960-і рр. вул. Ак. Сахарова, 9

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. рек.1960-і рр. вул. Ак. Сахарова, 11

Окружний суд (мур.) 1911 р. вул. Ак. Сахарова, 15

Житловий будинок (мур.) 1933 р. вул. Ак. Сахарова, 17

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Ак. Сахарова, 19

Житловий будинок (мур.) 1886 р. вул. Ак. Сахарова, 20

Житловий будинок (мур.) 19 ст. вул. Ак. Сахарова, 20а

Готель “Імперіал” (мур.) 1893 р. вул.Січових Стрільців, 1

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул.Січових Стрільців. 3

Готель “Центральний” (мур.) 1904р. вул.Січових Стрільців, 4

Житловий будинок (мур.) с. 19 ст. вул.Січових Стрільців, 5

Житловий будинок (мур.) 1907 р. вул.Січових Стрільців, 6

Житловий будинок (мур.) 1898р. вул.Січових Стрільців, 7

Житловий будинок (мур.) с.19ст. доб.1880р. вул.Січових Стрільців, 8

Житловий будинок (мур.) 1880-і рр.. вул.Січових Стрільців, 10

Готель “Австрія”, з 1921-1939 рр.-готель “Варшава” (мур.) 1913 р. вул.Січових Стрільців, 12

Новий поштампт (мур.) 1938 р. вул.Січових Стрільців, 1За

Житловий будинок (мур.) д.п. 19 ст. вул.Січових Стрільців, 14

Поштамт (мур.) 1909 р. вул.Січових Стрільців, 15

Торговий будинок, готель та кінотеатр “Олімпія” (мур.) п.п.19 ст рекон. 1910 р. вул.Січових Стрільців, 16

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул.Січових Стрільців, 16а

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул.Січових Стрільців, 17

Житловий будинок (мур.) 1827 р. вул.Січових Стрільців, 18

Житловий будинок (мур.) 1890 р. вул.Січових Стрільців, 19

Будинок культурно-просвітницького товариства “Руська бесіда (мур.) 1880 р. вул.Січових Стрільців, 24

Військова канцелярія (мур.) 1906 р. вул.Січових Стрільців, 25

Житловий будинок та контора торгової фірми “Ревера” (мур.) 1894 р. вул.Січових Стрільців, 26

Військова канцелярія (мур.) 1906 р. вул.Січових Стрільців, 27а

Житловий будинок (мур.) 1937 р. вул.Січових Стрільців, 27

Житловий будинок (мур.) 1938 р. вул.Січових Стрільців, 29

Житловий будинок (мур.) 1931 р. вул.Січових Стрільців, 35

Камяниця С. Снігуровича 1934 р. вул.Січових Стрільців, 38

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул.Січових Стрільців, 41

Бурса греко-кат.єпархії (мур.) 1935 р. вул.Січових Стрільців, 44 б

Житловий будинок (мур.) 1895 р. вул.Січових Стрільців, 46

Житловий будинок (мур.) 1847 р. вул.Січових Стрільців. 52

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул.Січових Стрільців. 54

Монастир тринітаріїв з 1786 р.- окружний суд (мур.) 1732, 1845-1847 рр. вул.Старозамкова, 2

Житловий будинок (мур.) 18-19ст. вул.Станіславська. 7

Житловий будинок (мур.) к.19ст. -поч.20ст вул. Страчених, 3

Житловий будинок (мур.) сер.19 ст. вул.Страчених, 5

Синагога (мур.) 1899 р. вул.Страчених, 7

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул.Тарнавського, 1

Житловий будинок (мур.) 1910-і рр. вул.Тарнавського, 2

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 3

Житловий будинок (мур.) 1910-і рр. вул.Тарнавського, 4

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 5

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 7

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 11

Житловий будинок (мур.) 1903 р. вул.Тарнавського, 12

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 13

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 15

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул.Тарнавського, 16

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул.Тарнавського, 18

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тарнавського, 19

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул.Тарнавського, 20

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул.Тарнавського, 21

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул.Тарнавського, 22

Житловий будинок (мур.) 1931 р. вул.Тисменицька, 148 (вул. Незалежності, 148)

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул.Тисменицька, 179 (вул. Незалежності, 179)

Житловий будинок (мур.) 1914 р. вул. Толстого, 1

Житловий будинок (мур.) п.19ст. вул. Тринітарська, 6

Житловий будинок (мур.) 1929р. вул. Тринітарська, 7

Житловий будинок (мур.) 1895 р. вул. Тринітарська, 9

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20ст. вул. Тринітарська, 11

Житловий будинок (мур.) с. 19 ст. вул. Тринітарська, 13

Житловий будинок (мур.) 1930 р. вул. Труша, 4

Житловий будинок (мур.) 19ст. вул. Тургенєва, 6

Житловий будинок (мур.) 1935 р. вул. Л. Українки, 1

Житловий будинок (мур.) 1935 р. вул. Л. Українки, 3

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Л. Українки, 5

Житловий будинок (мур.) 1937р. вул. Л. Українки, 7

Житловий будинок (мур.) 1898 р. пров. Фортечний, 3

Фортечна стіна (мур.) п. 18 ст. пров. Фортечний

Житловий будинок (мур.) 1908 р. вул. І. Франка, 3

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 5

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 7

Житловий будинок (мур.) п. 20 ст. вул. І. Франка, 9

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 11

Польська жіноча гімназія сестер- урсулянок (мур.) 1908р. (добудова) 1925-1929рр. вул. І. Франка, 14

Приватна клініка (мур.) 1927 р. вул. І. Франка, 17

Фінансові установи (мур.) 1896 р. вул. І. Франка, 19

Тютюнова монополія (мур.) 1896 р. вул. І. Франка, 19а

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 25

Житловий будинок (мур.) 1897 р.. вул. І. Франка, 27

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 29

Каса хворих (мур.) 1925 р. вул. І. Франка, 30

Жіноча вчительська семінарія (мур.) п.20ст вул. І. Франка, 33

Житловий будинок (мур.) к.19ст. вул. І. Франка, 35

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. І. Франка, 37

Житловий будинок (мур.) 1914р. вул. І. Франка, 39

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Курінного Чорноти, 8

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Курінного Чорноти, 11

Житловий будинок (мур.) 20-і рр. 20 ст. вул. Курінного Чорноти, 27

Житловий будинок (мур.) 1936 р. вул. Шевченка, 2

Колишній будинок Й.Ляма (мур.) к.19 ст. вул. Шевченка, 5

Житловий будинок (мур.) 1935 р. вул. Шевченка, 6

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Шевченка, 7

Духовна семінарія (мур.) 1906р. вул. Шевченка, 11

Житловий будинок (мур.) 1898 р. вул. Шевченка, 12

Будинок греко-католицької капітули (мур.) 19ст. вул. Шевченка, 14

Палац єпископа (мур.) 1843 р. вул. Шевченка, 16

Житловий будинок (мур.) 1895 р. вул. Шевченка, 19

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Шевченка, 21

Житловий будинок (мур.) 1900 р. вул. Шевченка, 22

Житловий будинок (мур.) 1900 р. вул. Шевченка, 24

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Шевченка, 26

Житловий будинок (мур.) 1934 р. вул. Шевченка, 27

Житловий будинок (мур.) к. 19-п.20 ст. вул. Шевченка, 29

Житловий будинок (мур.) 1903 р. вул. Шевченка, 30

Житловий будинок (мур.) 1934 р. вул. Шевченка, 31

Чоловіча семирічна школа (мур.) 1840-і рр. вул. Шевченка, 32

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Шевченка, 33

Житловий будинок (мур.) 1931 р. вул. Шевченка, 43

Українська державна гімназія (мур.) 1908 р. вул. Шевченка, 44

Житловий будинок (мур.) 1894 р. вул. Шевченка, 46

Житловий будинок (мур.) 1892 р. вул. Шевченка, 53

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Шевченка, 56

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Шевченка, 58

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Шевченка, 62

Житловий будинок (мур.) 1892 р. вул. Шевченка, 63

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20ст. вул. Шевченка, 66

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Шевченка, 69

Житловий будинок (мур.) 1912 р. вул. Шевченка, 72

Житловий будинок (мур.) к. 19ст. вул. Шевченка, 74

Житловий будинок (мур.) к. 19ст. вул. Шевченка, 76

Колишній будинок Маргошеса (мур.) 1938 р. вул. Шевченка, 79

Жіноча гімназія “Просвіти” (мур.) 1890-і рр. вул. Шевченка, 82

Будинок, де жив Левицький (мур.) 19 ст. вул. Шевченка, 84

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Шевченка, 89

Житловий будинок (мур.) п.19ст. вул. Шевченка, 91

Житловий будинок (мур.) к. 19 ст. вул. Шевченка, 93

Житловий будинок (мур.) 1890-і рр. вул. Шевченка, 94

Житловий будинок (мур.) к.19-п.20 ст. вул. Шевченка, 95

Житловий будинок (мур.) 1904 р. вул. Шевченка, 99

Житловий будинок (мур.) 1897-1899 рр. вул. Шевченка, 100

Житловий будинок (мур.) 1897-1899рр. вул. Шевченка, 102

Житловий будинок (мур.) 1897-1899рр. вул. Шевченка, 104

“Кам’яниця двірська” (мур.) 18ст. рекон.1910 р. вул. Шеремети, 2

“Кам’яниця двірська” (мур.) 18 ст. вул. Шеремети, 4

Житловий будинок (мур.) 1780-і рр. вул. Шеремети, 6

Жіноча семирічна школа (мур.) 1904 р. вул. Шопена, 1

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Шопена, 2

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Шопена, 3

Житловий будинок (мур.) п.20 ст вул. Шопена, 4

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Шопена, 5

Житловий будинок (мур.) п.20 ст. вул. Шопена, 6

Житловий будинок (мур.) п.20ст. вул. Шопена, 7

Житловий будинок (мур.) 1900-і рр. вул. Шопена, 8

Житловий будинок (мур.) 1910 р. вул. Шопена, 9

Учительська семінарія 1842 р. добуд.1897р. вул. Шпитальна, 2

Комплекс палацу з брамами (мур.) 1672-82р. 80-і рр. 18ст. вул. Шпитальна, 5

Житловий будинок (мур.) 1906 р. вул. Шпитальна, 7

Житловий будинок (мур.) 1930-і рр. вул. Шпитальна, 9

с. Вовчинець

Церква св. Архистратига Михаїла (дер.) 1862 р.

с. Крихівці

Церква Воздвиження Чесного Хреста (дер.) к. 19 ст.

с. Микитинці

Церква св. Микити (дер.) 1823 р.

с. Хриплин

Церква св. Параскеви (дер.) 1864 р.

Археологічні пам’ятки Івано-Франківська

 1. Поселення Івано-Франківськ І (вул. Хіміків), голіградська культура фракійського гальштату
 2. Поселення Пасічна І,багатошарове: трипільська культура; бронзова доба (невизначена культура); голі-градська культура фракійського гальштату; Київська Русь
 3. Поселення Пасічна ІІ, багатошарове: пізній палеоліт; мезоліт; голіградська культура фракійського гальштату; черняхівська культура; Київська Русь
 4. Поселення Пасічна ІІІ, багатошарове: пізній палеоліт; мезоліт; Київська Русь
 5. Поселення Пасічна IV, пізній палеоліт
 6. Центральна частина міста в районі площі Митрополита Шептицького, вулиць Новгородської і Галицької, пізній етап трипільської культури, черняхівська культура
 7. Поселення Вовчинець І, пізній палеоліт; мезоліт; трипільська культура
 8. Поселення Вовчинець ІІ, мезоліт; рання бронза
 9. Поселення Вовчинець ІІІ, трипільська культура
 10. Поселення Вовчинець IV, мезоліт; рання бронза

Населені пункти Івано-Франківської міськради

м Івано-Франківськ • с Вовчинець • с Крихівці • с Микитинці • с Угорники • с Хриплин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.