Лановецький замок в місті Ланівці

Початок Ланівців

Початок Ланівців

У місті Ланівці Тернопільської області був замок, на замчищі зараз розміщене училище, яке споруджене на місці палацу 18 століття.

Історія Ланівців

Лановецька школа

Лановецька школа

Ланівці було невеличким поселенням у місці впадіння рік Жердь та Буглівка в Жирак, яка в свою чергу через деяку відстань впадає в ріку Горинь.

Це місце було заселене здавна – в урочищі Левади знайдено поселення трипільської культури, речі бронзової доби, монети Римської імперії.

Вперше Ланівці згадуються в 1444 році, коли село отримав у власність шляхтич Єловицьким. Можливо це було вже не село, а містечко, оскільки вже в 15 столітті тут споруджується невеликий замок типу укріплений двір на пагорбі між ріками Жирака і Буглівка.

Центральна частина Ланівців

Центральна частина Ланівців

Офіційно Ланівці стали містом у 1545 році, власниками були Єловицькі, Кизминські, потім – Гнівоші-Єловицькі.

Місто стало активно розвиватися після приєднання регіону до Російської імперії у 1793 році, коли Ланівці стало волосним центром. На початку ХХ століття з Ланівців до Шепетівки було прокладено залізницю.

В радянський час це було село міського типу з численними промисловими підприємствами – цукровня, іграшкова фабрика, комбінат промислових виробів. Було споруджено кінотеатр, будинок культури, велика школа, районна лікарня.

Став у Ланівцях

Став у Ланівцях

В часи незалежної України селищу надали статус міста, зараз тут проживає майже дев’ять тисяч мешканців.

Історія замку в Ланівцях

Ріка Горинь у Ланівцях

Ріка Горинь у Ланівцях

У 1568 році власник міста Сава Єловицький перетворив оборонний двір на замок, додатково укріпивши його штучним ставом. Додаткові оборонні роботи пояснювалось зростанням загрози з боку татар. Восени 1618 року татари зруйнували замок, після чого його не відновлювали.

У 1648, 1649 і 1651 році місто захоплювали козаки Богдана Хмельницького. Очевидно в цей час існували незначні міські укріплення, які не могли бути перепоною для однієї з найбільших армій Європи, якою були козацько-селянскі загони.

На місці замку у 18 столітті Михайло Єловицький спорудив цегляний палац, який за радянської влади розібрали через аварійність. У 80-і роки ХХ століття на місці палацу спорудили політехнічне училище, яке і зараз перебуває на замчищі. На Тернопільщині є багато зруйнованих замчищ, наприклад у Хоросткові, Рохманові.

Стоматологія Прожейко

Стоматологія Прожейко

Якщо болять зуби, можу порекомендувати клініку в Києві – стоматолог Сергей Прожейко надає різноманітні стоматологічні послуги. Тут є дитяча і доросла стоматологія, крім звичайного лікування, виконується трансплантація, нарощування, реставрація, відбілювання зубів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.