Купчинський замок у селі Купчинці

Вертеп у Купчинцях

Вертеп у Купчинцях

Замок у селі Купчинці розміщувався у Козівському районі Тернопільської області. На жаль, замок не зберігся, навіть невідоме місце замчища – але це поправимо, якщо трохи попрацювати на місцевості. Замок – не голка в сіні, знайти неважко.

Купчинський замок у селі Купчинці

Стародавня історія села Купчинці

Випускники школи Купчинців

Випускники школи Купчинців

В часи стародавньої Русі біля сіл Купчинці і Денисів існувало невелике місто під назвою Бродилів, який занепав в часи завоювання цього краю монголами. Перша згадка про Купчинці – 1312 рік. Біля села є курган, який називають козацькою могилою, але це міф, що козаки насипали кургани – їх як християн ховали у звичайних могилах, значить курган має більш давню історію.

Назва села пов’язана з купцями, які тут очевидно мали тут торговисько. Це пояснює швидкий розвиток села, яке швидко стає місто, саме під таким статусом Купчинці згадуються в 1564 році. А місто передбачає міські укріплення і міської цитаделі, роль якої виконував оборонний храм або замок.

Історія Купчинського замку

Села Купчинці, Денисів і Яструбове на карті

Села Купчинці, Денисів і Яструбове на карті

Так що часом створення замку можна вважати 16 століття, який, як і всі довколишні фортеці, удосконалювали у 17 столітті – це був час татарських набігів. У 1648 – 1649 роках містечко і замок було зруйноване козацькими військами Богдана Хмельницького, це була лінія фронту, біля міста відбулося декілька битв.

У 1651 році поляки біля Купчинців переправлялися через Стрипу, де їх зупинили козаки за татарами, бій виграли поляки. Цілу ніч лив дощ, значить баталія була рукопашною, оскільки використовувати вогнепальну зброю в мокру погоду в ті часи не могли.

У 1672 році в місті Купчинці проїздом був мандрівник Ульріх фон Вердум, який описав місто, однак не залишив згадки про замок, напевно, він не піднявся з руїн після руйнування середини 17 століття.

Замок у Купчинцях в наші дні

Замок не зберігся, місце замчища невідоме. Замок розділив долю таких тернопільсько-подільських замків, як дерев’яний замок у Козовій, Шумбарський замок – від них також не залишилося ні сліду, тільки цікава історія створення та занепаду фортець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.