Хустський замок у місті Хуст

Стара фотографія хустського замку

Стара фотографія хустського замку

Хустський замок відомий з ХІ століття, він був споруджений за сприянням угорського короля Бели ІІІ в 1191 році. Звичайно, це не була могутня бастіонна споруда, яка нагадувала б Мукачівський замок, однак його укріплення значною мірою були мурованими. Замок захищав карпатські шляхи, його обороняти було досить легко, оскільки він споруджений на згаслому вулкані, тож стіни замкової гори стрімкі.

Історія Хустського замку

Старе зображення хустського замку

Старе зображення хустського замку

Наприкінці ХІІІ – на початку ХІV століття замок належив до Галицько-Волинського князівства. Угорщина була в той час послаблена татарськими нападами. А Галицька держава хоч і постраждала від татар, вона потрапила під владу цих східних кочівників, тому галицькі князі намагалися використати це ярмо. Галичани платили данину татарам, але використовували їх як підкріплення в своїх походах, тож вони в цей час захопили з татарською допомогою половину Закарпаття. Однак коли татари стали слабнути під тиском сильної литовської держави, Закарпаття знову стало належати Угорщині.

Ворота хустського замку

Ворота хустського замку

В 1480 році король Угорщини Матвій Корвін зробив королеві Беатріс Арагонській королівський подарунок – сам хустський замок. В 1511 році замок переходить до угочанського жупана Габора Перені. Замок був важливою твердинею, в тому числі у боротьбі з татарами – тут в ХVІІ столітті було півсотні гармат, кілька тисяч ядер, це була грізна фортеця, яку штурмувати було небезпечно. Замок успішно відбивав напади турок і татар, в 1717 році великий гарнізон твердині навіть здійснив вилазку, успішно атакувавши татар, які поверталися із здобиччю з Закапаття в районі Вишкова.

Занепад хустської фортеці

Вид на місто Хуст з замкового оглядового майданчика

Вид на місто Хуст з замкового оглядового майданчика

В 1709 році в Хустському замку прибічник трансільванського князя Ференца ІІ Ракоці провели тут свій з’їзд. Замок би ще довго служив якщо не військовим осередком, то адміністративним центром, однак в 1766 році від удару блискавки вибухнув пороховий склад, вщент зруйнувавши всі споруди. Гарнізон із замку був переведений до мукачівського замку. Наприкінці XVIII століття замок починають розбирати для різних споруд міста Хуст.

Хустський замок сьогодні

Реконструкція Хустського замку

Реконструкція Хустського замку

Фортеця у Хусті перебуває у зруйнованому стані. Гора поросла деревами. До замку немає під’їзду – по брукованій дорозі, яка піднімається серпантином, доведеться іти пішки.

Руїни дуже величні, замок не набагато був меншим за Мукачівський замок. Тому на місцевості важко зрозуміти що де було. Але за планом видно, що він нагадував фортецю в Мукачевому – ядро класичне, із баштами і стінами, друга лінія оборони – бастіонна, з ламаними стінами та ровами. Оскільки замкова гора стрімка і високо здіймається над містом, тут є чудовий оглядовий майданчик, з якого видно місто Хуст і довколишню долину, яку, наче арену, закривають Карпати.

Костел святої Єлизавети ХІІІ століття у місті Хуст

Костел святої Єлизавети ХІІІ століття у місті Хуст

Місто Хуст відоме оборонним монастирем із костелом Святої Єлизавети. Навесні поблизу Хуста розцвітає Долина нарцисів. Останнім часом серед туристів набуває страусина ферма та оленяча ферма в селі Ізи Хустського району.

Ферма страусів у місті Хуст

Страусина ферма в Хусті

Страусина ферма в Хусті

Найпопулярніший туристичний об’єкт у Хусті – не замок, не костел святої Єлизавети, а страусина ферма. Сюди, на околицю Хуста приїжджають екскурсії, щоб подивитися на екзотичних птахів. В 2015 році вхід коштував 25 гривень для дорослих і 15 гривень для дітей.

Страуси – за загорожею, однак їх можна погодувати травичкою. Крім страусів є страуста, різні свійські птахи та поні (маленьких коней було три). Екскурсію проводить власних ферми, який дає погладити страусят, які подібні на великих їжачків.

Неподалік Хуста – великий закарпатський курорт із соленими озерами Солотвино.

У Хустському районі є санаторій Карпатія Шаян https://vse-ukr.com/hotels/sanatoriy_karpatiya_shayan_171. Санаторій розміщений у гірській місцевості, довкола – буковий ліс, неподалік – джерела мінеральних вод Шаянська, Поляна квасова. Тут оздоровлюються люди із патологіями шлунково-кишкової системи, гепатитами та ураженням жовчогінної системи, порушенням метаболізму, ураженням верхніх дихальних шляхів, порушеннями опорно-м’язової системи.

Поні на хустській страусиній фермі

Поні на хустській страусиній фермі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *