Хоростківський замок у селі Хоростків

Палац графа Вільгельма Семинського

Палац графа Вільгельма Семинського

Хоростківський замок розміщений у селі Хоростків Гусятинського району Тернопільської області. Хоростків колись було містом, тому іноді фортецю називають замком у місті Хоростків.

Хоростківський замок у селі Хоростків

Історія Хоросткова

Ще один палац у Хоросткові

Ще один палац у Хоросткові

Хоростків заснований на ріці під цікавою назвою Тайна. Люди тут жили здавна, про свідчать різні старожитності, знайдені археологами – поховання з кам’яними знаряддями, курган із бурштиновою прикрасою.

Вперше Хоростків згадується в 1564 році, коли село стало власністю Юрія і Єжи Струсівських.

У 1578 році Хоростків став містом, очевидно без надання Магдебурзького права.

Хоростківський замок

Греко-католицький храм 18 століття у Хоросткові

Греко-католицький храм 18 століття у Хоросткові

На початку 17 століття власники Хоросткова Калиновські (можливо Мартін і Єжи, які були згадуються в 1625 році) споруджують замок. В цей час на Хоростків неоднократно нападали татари, про долю замку в цей час невідомо, але цілком можливо, що він виконував свою захисну функцію, оскільки це були не повномасштабні військові дії, а лише несподівані набіги.

Перше спустошення Хоросткова відбулося в 1648 році, коли козаки мали табір між Копичинцями і Хоростковим і пограбували замок Калиновського.

У 50-х роках 17 століття Хоростків був неодноразово спустошений козаками і їх союзниками татарами, як і інші володіння Калиновських – замки у Сидорові та Гусятині. Ці руйнування почалися з нападу 1650 року, коли татари повністю спалили місто, очевидно замок не встояв. Очевидці повідомляють про руйнування трьох сотень міських будинків.

У 1672 році, після того, як турки були зупинені біля бучацького замку, ці землі увійшли до складу Османської імперії, їх звільнив польський король Ян ІІІ Собеський у 1683 році. Очевидно, замок не був відновлений.

У 18 столітті місто належало Сангушкам. Наприкінці цього століття власником міста став польський дворянин Юзеф Левицький, який спорудив три храми – костел (до наших днів не дійшов), греко-католицьку церкву і каплицю на кладовищі.

Зараз це селище міського типу, від замку і міських укріплень не залишилося і сліду. Хоча в Хоросткові є декілька палаців колишніх власників міста, можливо на місті одного з них були замкові укріплення, палаци часто будували на замчищах, як це було наприклад у замку в Дунаєві.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.