Хмельницька область – мальовниче Поділля

Кам'янець-Подільска фортеця

Кам’янець-Подільска фортеця

Хмельниччина – це територія Поділля. Тут теплий клімат, родючі землі, тому тут здавна селилися багато південних народів – скіфи, фракійці, які залишили багато археологічних пам’яток. Згодом ця територія межувала з татарським диким полем, що сприяло розвитку тут потужних фортець, найбільшою з яких є Кам’янець-Подільська. Природа тут теж красива – своєрідні подільські гори – Товтри вирізняються красивими скелястими ландшафтами з безліччю струмків, печер, рідкісною рослинністю.

Архітектура та археологія Хмельчниччини

Найстаріша в Україні ратуша 15 століття в Кам'янці-Подільському

Найстаріша в Україні ратуша 15 століття в Кам’янці-Подільському

Насамперед слід відзначити архітектурний комплекс Кам’янця-Подільського. Це місто згадують античні автори під назвою Клепідава чи Петродава, що в перекладі означає «Місто з каменю». Місто входило до складу Галицького князівства, Литовської, Польської держави, було під владою турків. Це відбилося на багатій архітектурі міста, яке у середньовіччя було найбільшим в Україні (у ХVІ ст. Кам’янець нараховував 50 тисяч населення, тоді як Львів – 15 тисяч, Київ – 10 тисяч). Архітектурний комплекс складається із замку, міських укріплень та архітектурих міських споруд – ратуші, монастирів, храмів.

Хмельницька область розміщена на Поділлі, ці землі були прикордонними і зазнавали руйнівних нападів турків і татар. Тому тут багато укріплень – кам’яні замки збереглися в Ізяславі, Збрижі, Зінькові, Жванці, Панівцях, Рихті, Старокостянтинові, Сутківцях. Крім того є багато середньовічних костелів, палаців, міських споруд. Любителям археології буде цікаво відвідати скельні монастирі у Бакоті та Субічі, Тихомльське городище біля Ямполя.

Природа Хмельницької області

Скелястий каньйон ріки Смотрич

Скелястий каньйон ріки Смотрич

З природніх пам’яток найцікавіші містяться у Товтрах – горах, які утворилися з бар’єрного рифу міоценового моря. НПП “Подiльськi Товтри” на території Чемеровецького, Кам`янець-Подiльського, i Городоцького районів, що становить понад 12% території Хмельниччини). Всього 129 природоохоронних об’єктів. Всього 302 історико-архітектурних об’єкта.

Державний заказник Медобори розміщується між смт. Сатановим і селом Іванківці Городоцького району, це вапнякові скелі, що тягнуться на 8 км і вивищуються над місцевістю на висоту до 100 м. Цікава Кармелюкова Гора біля села Гуменці Кам’янець-Подільського району, окрім цікавої рослинності на ній є залишки давньоруського укріплення.

Багата Хмельниччина на печери – одна з них, Атлантида завдовжки 2,5 км, має три поверхи, стіни складаються з різнокольорових гіпсових кристалів.

У 2-х кілометрів від селя Устя Кам’янець-Подільського району на березі ріки Дністер біля впадіння в нього р. Смотрич розміщене урочище Стовпці – тут зутрічаються скелі-стовпи висотою до 16 м, найвища нагадує голову воїна в шоломі і так і називається – Голова Витязя.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.