Галицький замок у місті Галич

Відреставрована башта галицького замку і руїни костелу святої Катерини

Відреставрована башта галицького замку і руїни костелу святої Катерини

Галицький замок знаходиться на високій горі над рікою Дністер. Неподалік ріка Луква впадає до Дністра, ця ріка об’єднує княжий Галич у ріці Крилос із замковою горою. Цілком можливо, що десь тут поблизу була княжа пристань човнів, які сполучали столицю Галицького князівства з містами в середній течії Дністра і навіть тими, що були біля Чорного моря – так далеко сягала влада галицького князівства. Звичайно, таке вигідне розміщення княжого замку сприяло тому, що поляки спорудили на цьому місті старотинський замок, тобто замок, в якому перебував місцевий адміністратор – староста.

Давньоруське укріплення на замковій горі у Галичі

План замку у Галичі, початок ХІХ ст.

План замку у Галичі, початок ХІХ ст.

Замок у Галичі було збудовано в сер. ХІV ст., але дерев’яне укріплення на замковій горі згадується ще у 1114 р. Про те, яким було княже укріплення, не можуть сказати навіть археологи, оскільки пізніші перебудови повністю змінили навіть рельєф, але, очевидно, князівська твердиня охороняла переправу чи пристань через Дністер і була важливою у ланці галицьких укріплень.Спорудження замку у нинішньому розумінні почалося в сер. ХІV ст., як центральної твердині Галицького староства. Замок споруджували поляки, оскільки в цей час наші землі увійшли до складу Польського королівства. Хоча, можливо, до заснування замку спричинився воєвода Волині Любарт у 50-х роках ХIV ст. Замок будували майже сто років до середини ХV ст. Залога складала біля тисячі чоловік, стіни були укріплені гарматами та вогнепальною зброєю.

Облоги старостинського замку

Стіна Старостинського замку

Стіна Старостинського замку

Замок успішно виконував свої функції – в 1490 р. його намагалася взяти повстанська армія Мухи, на початку ХVII ст. її неодноразово намагалися здобути татари, в середині століття замок облягали козаки, поки її влітку 1649 року не взяли війська Хмельницького.
В ІІ пол. ХVІІ ст. галицький староста Андрій Потоцький за допомогою італійського інженера Франсуа Коррасіні. Замок після руйнувань фактично споруджували наново. Він був у плані трикутним, займав територію майже 2 гектари, був укріплений трьома великими кутовими кам’яними баштами та оборонною каплицею св. Катерини. У ньому містилися архів, канцелярія, суд, комори із припасами.

Незважаючи на міць нових мурів, твердиня без бою здалася у 1676 році турецьким військам під проводом Ібрагіма Шайтан-Паші. Після настання миру твердиня була відбудована, однак військового значення вона не мала і була занедбана. В 1767 році замок розібрали, матеріали використали для побудови центральної частини Галича.

Галицький замок сьогодні

Відреставрований замок у Галичі

Відреставрований замок у Галичі

Зараз замок входить до складу національного заповідника «Давній Галич», ведуться реставраційні роботи. На замковій горі часто проводяться фестивалі, наприклад фестиваль гармат – дивіться фоторепортаж про цей фестиваль тут. Неподалік – село, Крилос, в який щороку здійснюється велика проща до чудотворної ікони Галицької Богородиці. Ці свята виглядають з року в рік стають кращими, цьому сприяє історичне оточення цього місця. В центральній частині Галича – пам’ятник Данилу Галицькому, музей Караїмів. Довкола багато городищ, зокрема цікаве городище на території караїмського кладовища.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.