Борщівський замок в місті Борщів

Костел у Борщеві, башта перебудована із замку

Костел у Борщеві, башта перебудована із замку

Борщівський замок зараз не зберігся, замчище знаходиться у місті Борщів Борщівського району Тернопільської області. Замок почав споруджуватися досить пізно, на початку ХVII століття, зараз на місці замку стоїть костел, він містить елементи укріплень, зокрема перебудовану башту.

Борщівський замок в місті Борщів

Історія Борщівського замку

Борщівський костел 18 століття

Борщівський костел 18 століття

Територія Борщева була заселена віддавна, тут виявлено городище ХІІ століття, яке припинило існування через напад монголів у середині ХІІІ столітті.

Однак поселення не зникло, воно успішно розвивалося на березі ріки Нічлава, перетворившись на місто у 17 столітті. Тоді ж було споруджено замок. Саме місто було укріплено досить слабо, воно було захищено валами з дерев’яним палісадом. Такі стіни могли стримати тільки наскок татар, яким було вдосталь ясиру з численних неукріплених сіл, вони обходили стороною фортеці, які могли б загальмувати їхнє просування, тому ніякими облогами не займалися.

Дитячий майданчик у Борщеві у вигляді замку з ровом - справжня твердиня

Дитячий майданчик у Борщеві у вигляді замку з ровом – справжня твердиня

Однак в 17 столітті стала посилюватися турецька загроза, татари під керівництвом турків почали штурмувати слабкі фортеці, тому замок Борщева став виконувати функцію могутньої цитаделі, яка здатна витримати тривалу облогу та вмілий штурм.

Звичайно, твердиня тривалий час виконувала свої функції, однак не встояла перед турецьким регулярним військом і Борщів з 1672 по 1683 рік перебуває у складі Османської імперії після Бучацького мирного договору (замок у Бучачі був на кордоні). Турки залишили місто тільки після розгрому під Віднем, коли польське військо на чолі з Яном ІІІ Собеським почало відвойовувати подільські землі.

Палац і костел на замчищі Борщева

Церква у Борщеві

Церква у Борщеві

З настанням мирних часів більшість подільських замків переробляють на палаци. Хоч це руйнувало історичну сутність фортець, це перетворення в якійсь мірі дозволяло пам’ятці зажити іншим життям, оскільки фортеці, які не ставали палацовими комплексами, просто розбиралися на будматеріал.

Так у 18 столітті замковий палац та каземати переробляють у палац, який до наших днів не дійшов. Біля палацу в 1763 році споруджується костел, дзвінниця якого була перероблена з башти замку.

Замок у Борщеві в наші дні

Збереглася замкова башта, яка включена в нижній ярус триповерхової дзвінниці костелу 18 століття. Також на рельєфі видимі земляні укріплення замку, під землею повинні були зберегтися підвали та підземелля, які планомірно ніхто не знищував.

Це містечко може стати туристичним центром, особливо якщо враховувати, що воно лежить по дорозі на Кришталеву печеру у Кривче та фортецю у Хотині.

Борщівський замок можна при бажанні відновити, звичайно не весь, а тільки палацовий комплекс. Звичайно, інтер’єри потрібно відновити, завезти історичні меблі у вітальні багатих власників замку. Хоча можна просто створити музей для показу історичних експонатів, для кабінетів підійдуть і сучасне новое мебельне обладнання, наприклад шафи-купе та інші меблі, такий варіант буде дешевший і дозволить привабити туристів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.