Бережанський замок

Замок в Бережанах

Замок в Бережанах

Бережани вперше були згадані в історичних документах у 1375 році. У 1530 році польський король Сігізмунд І подарував мішанам магдебурзьке право, водночас Сенявські стали новими власниками міста. Сенявські розпочали будівництво замку. Замок розміщений не на височині, а на своєрідному острівці, який утворився між рукавами ріки Золота Липа, за ріками розміщувалося болото.

Бережанський замок – нездоланна твердиня Поділля

Церква у Бережанах

Церква у Бережанах

Замок будували два десятиліття, з 1534 по 1554 роки. Згодом твердиню добудовували у 60-х роках ХVI ст., тоді спорудили земляні бастіони з ровами довкола кам’яної фортеці, таким чином вона могла краще протистояти артилерії.

У ХVІІ ст. замок неодноразово облягали татари, проте безуспішно. У 1648 році замок захопили українські козаки, однак у 1649 році твердиня витримала облогу козацького війська. В 1655 р. замок захопили шведи, однак згодом його повернули поляки. У 1672 р. Микола-Ієронім Сенявський значно укріпив фортецю, що дозволило витримати облогу турецьких військ у 1672 р.

Занепад Бережанської фортеці

Костел в бернардинському монастирі

Костел в бернардинському монастирі

У 1726 р. Адам Сенявський помер, не залишивши спадкоємців, тому замок перейшов Чарториським, а у 1778 р. твердиню отримав у власність Станіслав Любомирський. Через декілька років твердиню захоплюють австрійські війська, після чого він занепадає. На початку ХІХ ст. було знищені зовнішні вали, засипані вали. У сер. ХІХ ст. у замку розміщувалася пивоварня, що спричинило ще більшу руйнацію стін. Наприкінці ХІХ ст. нові власники Потоцькі реконструюють замок, проте після І Світової війни зруйнована бойовими діями твердиня переходить у власність Польської держави. Друга Світова війна завадила черговій реставрації будівель.

Замок у Бережанах сьогодні

Башта замку у Бережанах

Башта замку у Бережанах

У 2001 р. у Бережанах було створено Державний історико-архітектурний заповідник, до якого увійшов і замок. Зараз у межах стін кожного червня відбувається фестиваль “Бережанський замок”. Він не такий значний, як Хотинський, але сподіваємося, що у майбутньому твердиня підніметься з руїн і сюди будуть більше приїзджати бажаючих торкнутися старовини. Проте реставратори ще довго тут не з’являться, споруда перебуває у занедбаному стані. Довкола – багато інших замків, про які можна прочитати тут.

У бережанах варто оглянути дві унікальні пам’ятки – оборонний костел і монастир. Костел Різва Діви Марії (Фарний костел), споруджувався протягом 1600 – 1626 років, у 1996 році був повернутий римо-католицькам і переосвячений у костел Петра і Павла. Поруч з костелом – дзвінниця, яка у минулому була оборонною вежею. Мур довкола костелу є також залишком потужних оборонних стін.

Також в Бережанах на високій горі є ще одна фортеця – монастир бернардинців із костелом святого Миколая, який споруджувався протягом 17 – 18 століть. Подивитися на монастир варто, однак до середини зайти не вдасться, оскільки тут зараз трудова колонія. Однак по неділям на службу можуть зайти всі бажаючі. Монастирський пагорб із стародавньою назвою Старожисько є чудовим оглядовим майданчиком, з якого видно бережанський замок, Бережани та всі околиці.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *