Ямпільський замок у місті Ямпіль

йЗображення початку ХХ століття

Зображення початку ХХ століття

Ямпільський замок був у місті Ямпіль Ямпільського району Вінницької області. Його почали споруджувати у другій половині ХVI століття. Ямпільский замок входив в загальну систему оборони міста, яке мало свої укріплення з двома міськими брамами Брацлавськими і Могилевськими. Замок знаходився на території міста, яке розмітилося на ділянці річкового берега, між руслом Дністра і його лівої притоки – ріки Русави. Містечко розвивалося у долині, але для спорудження замку, імовірно, була обране підвищення над основним рівнем річкової долини.

Спорудження фортеці

У першій половині ХVI століття Ямпіль вперше згадується у писемних джерелах. Точно невідомо, коли і ким було збудоване містечко. Одні дослідники припускають, що поселення могло виникнути тут ще в ХV столітті в період, коли на ці землі поширювалася влада Великого князівства Литовського, інші вважають, що появу Ямполя слід відносити до кінця XV чи до початку XVI століття. Оскільки рання історія містечка невідома, важко сказати, по якій схемі розвивалося поселення – чи основою був замок, чи спершу – поселення, біля якого спорудили замок. Ямпіль розміщений поблизу зручної переправи через Дністер, здавна розглядався як стратегічно важливий об’єкт, тому тут спорудили фортецю.

Фортеця у Ямполі

Фортеця у Ямполі на карті Боплана

Внаслідок Люблінської унії в 1569 році Королівство Польське і Велике князівство Литовське об’єдналися у Річ Посполиту. В результаті цього об’єднання Поділля перейшло під владу поляків. Ямпіль став польським містом.

Наприкінці XVI – на початку XVII століття Ямпіль, а також інші брацлавські поселення, переходить до власності Яна Замойського (1542 – 1605), великого коронного гетьмана.

У 1593 році, на останньому етапі повстання Криштофа Косинського проти поляків, військові дії дійшли до Ямполя. Містечко, імовірно, опинився в руках повстанців, які взяли в облогу ямпільський замок, але захопити його не змогли. В “Історії міст і сіл Української РСР” замок цього періоду згадується як “Замок Замойських”.

Біля 1600 року Ян Замойський вкладує гроші у розвиток Ямполя і його укріплення. Більшість дослідників відзначає, що в цей період в Ямполі Замойський спорудив замок, однак, імовірно, мова йде або про його модернізацію, або про перебудову старого замку, який не змогли взяти повстанці в 1593 році. На рубежі ХVI і XVII століть ведуться роботи із спорудження лінії укріплень довкола міста. В результаті цих робік у замку з’явилися дві лінії оборони – міська і замкова. 

У 1642 році власниця Ямполя, Барбара Іоанна Замойська, вийшла заміж за Олександра Конецпольського (1620 – 1659), впливового польського магната, власника Бродів, Підгорецького і Язловецького замків, а також багатьох поселень. Так Ямпіль разом з замком опинився у власності Конецпольських.

У 40-і роки XVII століття військовий інженер і картограф Гійом де Боплан, який був на службі у польського короля, біля 16 років проводить у подорожах по землях нинішньої України, надаючи особливу увагу оборонним об’єктам, які захищали південно-східній володіння Речі Посполитої. На основі зібраних матеріалів він створює декілька карт, які фіксують багато укріплень того періоду. Як укріплений пункт був показаний на карті і Ямпіль, однак замок на цій карті не був позначений, хоч, як правило, при існуванні окремого замку Боплан його показував. Можливо, дослідник у Ямполі не був і в нього не було достатньо відомостей про цей населений пункт.

Карта Боплана не дає зрозуміти, де проходили міські укріплення. Боплан позначив містечко між Дністром та Русавою. Замок Боплан не зобразив, хоча у сусідніх містах замки добре видно. Ульріх фон Вердум описує замок, однак точно не вказує на його розміщення. Згідно з описом Вердума замок розміщувався на лівому березі ріки Русава, в місці її впадіння в Дністер. Фортеця мала форму видовженого прямокутника і розташовувалася у північній частині сучасного міста уздовж Русави. Місто мало дві брами. Будинки були з каменю та церкви. Польский писар ХVII століття у книзі “Старожитна Польща” писав, що Ямпіль – укріплене містечко, яке збудоване на скелі. За даними польського історика Олександра Яблонського, наприкінці ХVI століття у Ямолі проживало 1600 жителів. В середині ХVII столітт у місті було до 500 будинків.

Війни ХVII століття

У 1648 році, з початком повстання під керівництвом Богдана Хмельницького, Ямпіль швидко перетворився в один з центрів повстанського руху. Місто і замок опинилися під контролем козаків.

У 1650 – 1653 роках, у період польсько-козацьких війн козацькі і татарські війська, які воювали на боці Хмельницького, декілька разів зупинялися під Ямполем, приваблені сюда переправою через Дністер. Оскільки вважалося, що місто контролювалося повстанцями, то ні козаки, ні татати його, імовірно, не чіпали.

Дністер у Ямполі

Дністер у Ямполі

У 1651 році поляки розпочинають військову кампанію, метою якої було знищення осередків повстанського руху у Брацлавському воєводстві. Війну польного гетьмана коронного Мартина Калиновського займають Мурафу, Шаргород, Красне. Після облоги Стіни польське військо у ніч з 5 на 6 березня раптово атакувало Ямпіль. Станіслав Освецим, учасник цього походу, у своєму щоденнику залишив такий запис: “У той же день (5 березня) гетьман послав полки князя воєдоди руського (Єремії Вишневецького) і пана хорунжого коронного (Олександра Конецпольсокого) в містечко Ямпіль. Вони вночі зненацька захопили Ямпіль, перерізали всіх жителів, містечко спалили і заволоділи багатою здобиччю”. Паніка і дії польських військових привели до катастрофи – люди почали шукати порятунок до ріки, але під вагою багатьох людей міст зруйнувався і люд втонули. Було знищено від  6 до 10 тисяч людей, що перебували в Ямполі. Замок не згадується, можливо, він також був захоплений і зруйнований.

На початку 1657 року татари перестали бути союзниками Хмельницького і перейшли на бік поляків. Татарські загони спустошили Подністров’я, було пограбовано і Ямпіль.

У 1671 році Ямпіль відвідав нідерландський мандрівник Ульріх фон Вердум, який залишив короткий опис міста: “Це місто отримало назву від Яна Замойського, діда Яна Собеського… Місто невелике, оточене валами з землі, однак має добрий замок, у формі витягнутого чотирикутника, також з валами з землі і баштами на кутах, також з частоколом і ровом. Ріка Русава, яка тече довкола Стіни, тече і тут і впадає потім у Дністер”.

У 1672 – 1699 роках на подільских землях хазяйнували турки. Османам вдалося завоювати у поляків Поділля у 1672 році і лишень у 1699 році, за умовами Карловицього мирного договору, Поділля знову відійшло до Речі Посполитої. Більшу частину цього часу турки були повноправними хазяїнами в Ямполі і лишень з кінця 1680-х років турків поступово витіснили за Дністер. 

Занепад замку

У XVIII століття Ямпіль занепадає, також занепадає і замок. Про долю замку нічого не відомо, очевидно, вали і рови знищують, укріплення розрівнюють, збільшуючи міський простір.

Дністер

Дністер

Наприкінці ХVIII століття один із приватних власників міста, Прот Потоцький спорудив собі у Ямполі садибу, що непрямо доказує, що замок вже не розглядається як хороше місце для розміщення приватної резиденціх. Можливо, на відміну від багатьох інших замків, його навіть не намагалися перебудувати на палац, хоч така практика у ХVIII столітті була широко розповсюджена.

Наприкінці ХІХ століття польський географічний словник повідомляв, що в Ямполі з давніх пам’яток залишився тільки над Дністром кам’яний старий будинок, який називають замком, стіни його сягають біля одного метра в ширину, довкола цього будинку стіни і залишки бійниць.

Збереглося фото початку ХХ століття Михайла Грейма, яке використовав Роман Афтаназі в своїй праці, підписавши “Руїни жилого крила давнього замку”.  Михайло Грейм зробив фотографію, по якій видно, як виглядав замок наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. У Географічному словнику Польського Королівства (1882 рік) пише, що з давніх пам’яток залишився тільки над Дністром старий кам’яний будинок, який називають замком, його стіни сягають двох локтів (2,3 метра) у ширину, біля цього дому стіни і залишки бійниць.

У першій половині ХХ століття залишки замку були розібрані. В наш час могли зберегтися окремі фрагменти споруди на рівні фундаментів.

Місцеві жителі кажуть, що замок був у них на стадіоні. Джерела царських часів говорять про якийсь острог, це була тюрма, зараз – відділення міліції. Однак на даний момент точне місце розташування замку та міських укріплень не виявлено. На вулиці Замковій 3/34 збереглися підземелля, які вважаються замковими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.