Село Городище Піщанського району – городище

Археологічна карта Сіцінського

Археологічна карта Сіцінського

У селі Городище Піщанського району Вінницької області є городище. Село знаходиться у 115 кілометрах на південий схід від Вінниці, у 14 кілометрах на північний схід від районного центру.

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського повідомляється про городище поблизу села – у двох кілометрах на південь від містечка (очевидно, Городище тоді було містечком) є городище, яке називається Замчище. Розміщено в полі, яке закінчується з півночі крутим обривом. Довжина – 110 метрів, ширина – 80 метрів, периметр – 325 метрів. Форма – напівколо, поверхня рівна, заросла дубами. З північного сходу і заходу є рів, з напільного боку – два рови і вал між цими ровами. Рів довжиною 325 метрів, шириною 5 метрів, вал довжиною 164 метри. Вхід з півночі і заходу. У 1889 році місцеві селяни шукали скарб і викопували глиняні горщики.

Село Рудницьке, з яким також пов’язують городище, знаходиться у двох кілометрах на захід від села Городище, і тому коли говорять “у напрямку до села Рудницького”, потрібно шукати у західному напрямку від села Городище. Однак укріплення може бути в південному напрямку, оскільки дорога в напрямку села Рудницьке спершу тягнеться у південному напрямку, до поштової дороги, а потів вже вдовж поштового тракту йде у західному напрямку до села Рудницьке. Городище слід шуками між селом і поштовим трактом. Між селом і дорогою городище було позначено в графічному варіанті “Археологічної карти” Сіцінського.

Євфімій Сіцінський згадує городище у “Парафіях та церквах Подільської єпархії” (1901) – село лежить на місці стародавнього опселення, сліди якого видні у двох кілометрах на південь від села у напрямку до села Рудницьке, тут видно вали та рови городища.

У реєстрі археологічних пам’яток району зазначене скіфське городище. Микола Жарких вказував, що два городища – біля села Рудницьке та біля села Городище – це один об’єкт. Однак в графічному варіанті “Археологічної карти” Сіцінському вказується два городища.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.