Село Бортники – замок та городище

Кладовища у Бортниках, карта 1910 - 1911 років

Кладовища у Бортниках, карта 1910 – 1911 років

У селі Бортники Тульчинського району Вінницької області був замок та два городища. На території замку є кладовище, а городища знаходилися в лісі поблизу села. Бортники знаходяться у 50 кілометрах на південь від Вінниці, у 10 кілометрах на захід від Брацлава.

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського вказується, що у селі Бортники на ріці Шпиків (варіант назви ріки – Шпиківка) на підвищенні був замок, на цьому місці є старе кладовище. У лісі є два городища. На полях – два кургани.

У книзі “Парафії та церкви Подільської єпархії” (1901) Євфімій Сіцінський повторює інформацію про ці три укріплення, доповнюючи опис новими деталями. Він вказує, що Бортники отримали назву від того, що люди в цій місцевості тримали борті (вулики, видовбані з колод дерев) бджіл. У селі є підвищення, на якому був замок. Кладовище фортеці донині збереглося. У лісі є два городища, де знаходили дошки та камені.

Ліс на карті Шуберта (1868 - 1877)

Ліс на карті Шуберта (1868 – 1877)

В археологічному реєстрі Тульчинського району вказується, що в Бортниках є одне трипільське, одне зарубинецьке і три черняхівських поселення. Про укріплення в археологічному реєстрі нічого не говориться.

На сайті Бортницької сільської ради вказується, що за переказами на місці села будо місто Мирів, яке було знищене татарами у ХV столітті. На території села і в околицях виявлено городища, які були засновані гайдамаками в другій половині ХVIII столітті, коли на Брацлавщині було повстання, яке очолював Верлан (повстання Верлана було не в другій половині ХVIII століття, а в 1734 – 1735 роках). Одне городище знаходиться з 2,5 километра на південний схід від села і носить назву Мала Дубина. В селі є городище під назвою Бучинське кладовище. Укріплення має чотирикутну форму, оточене валами заввишки до 5 метрів. На місці городища був замок. Між цими двома городищами проходила дорога, яка називалася Гайдамацький шлях.

Ліс на карті Шуберта (1868 - 1877)

Ліс на карті Шуберта (1868 – 1877)

У стародавні часи ліс був більший, тому обидва городища були в лісі. Оскільки ліс поступово вирубувався, а на його місці виникало поле, то одне городище могло зберегтися донині, а інше могло бути розораним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.