Село Боблів – вал

Вал на карті Шуберта

Вал на карті Шуберта

У селі Боблів Немирівського району Вінницької області є залишки валу. Село знаходиться у 30 кілометрах на південний схід від Вінниці, у чотирьох кілометрах на північ від районного центру Немирів.

В Археологічній карті Подільської губернії (1901), яка була складена Євфімієм Сіцінським, вказується, що по дорозі в село Обідне, на відстані двох кілометрів від Боблова, є вал, через який проходить дорога. Цей вал має півтори кілометри у довжину. Місцеві жителі називають вал Траяновим або Змієвим.

Вал на супутникому знімкуВал позначений на карті Шуберта (1668 – 1877). Згідно з картою Шуберта, вал має довжину біля 600 метрів, так що є розбіжність між довжиною валу, який вказав Сіцінський та довжиною валу, який позначив на карті Шуберт. Можливо, у Шуберта позначена ділянка, яка добре збереглася, а Сіцінський, як археолог, подає і ледь видимі на оранці сліди валу.

Вал видно на сучасних супутникових знімках, він має довжину біля 350 метрів. Очевидно, вал тягнувся ще на 200 – 300 метрів на захід від дороги, але там він повністю розораний, хоча поблизу дорогу цей насип побачити можна. На схід від дороги вал поступово розорюється.

Вал тягнеться між двома ярами (балками), замикаючи, таким чином, оборонний периметр, з інших боків були природні перешкоди. Немає ніяких даних про те, коли був споруджений вал. В реєстрі пам’яток археології Немирівського району вказується, що у сусідніх селах є декілька трипільських та скіфських поселень, декілька курганів, але відомостей про вал немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.