Село Садківці – укріплення міста Фековче

Варіант карти Боплана із бастіоном

Варіант карти Боплана із бастіоном

В книзі “Археологічна карта Подільської губернії” (1901) Євфімій Сіцінський не згадує ні Покутино, ні Садківці, ні Калитину, що означає, що у нього не було відомостей про знахідки чогось цікавого і стародавнього на території цих сіл.

У книзі “Парафії і церви Подільської єпархії” (1901) Євфімій Сіцінський вказує, що на місті сіл Садківці, Калитинки і Покутина було містечко Кремянець, яке мало 9 церквів.  Під час одного з татарських набігів містечко було зруйновано, на його місці з’явилися три невеликі села.

Садківці розміщене у петлі, яку робить ріка Мурафа, тому тут було зручно споруджувати фортецю. В своєрідних, хоч і менш виражених петлях розміщені і села Калитина і Покутино.

Садківці вперше згадуються в 1566 році, тоді в селі було 34 хати. У люстраціях (написана на латинській мові) 1578 та 1583 року Садківці згадуються к Сутківці. У 1610 році село згадується як Садківці (а не як у Боплана – Фековче, можливо, це слово означало все ж згарище, а не назву населеного пункта). У 1648 році Садківці згадуються як укріплене містечко. У листі до Радзиєвського, який був написаний 5 березня 1651 року, Калиновський вказує про захоплення Садківців. У цьому листі вказується, що Садківці та Стіна є укріпленими містечками. У переліку майна Конецпольських, яке захопили турки (цей перелік був складений у 1668 році), Садківці згадується як містечко.

Покутино в документах ХVI століття не зустрічається, це село вперше згадуєтся в ХVII столітті. Калитина вперше згадується у 1606 році. Ці три села були у власності Замойських-Конецпольських.

У Географічному словнику Польського королівства та інших слов’янських країн про середньовічну історію Садківців та про укріплення нічого не говориться. Це село є в довідниках Хлібовського, Яблоновського, Сіцінського, Гульдмана.

У Садківцях збереглися урочища, які можуть вказувати на колишню забудову – “Попів хутір”, урочище Попелюхи (можливо, від слова “піп”). Унизу за течією Мурафи, у бік Володієвців є урочище Запуст. Можливо, тут були споруди, які були знищені, або люди звідси з якихось причин пішли і це місце стало пусткою, “запустом”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.